PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Szkoła ponadpodstawowa

Szkoła ponadpodstawowa
Zgodnie z obowiązkiem nauki, jeśli dziecko ukończyło szkołę podstawową przed ukończeniem 18 lat, powinno kontynuować naukę w szkole ponadpodstawowej. W zależności od wyników egzaminu ósmoklasisty i wyboru uczennicy / ucznia nauczanie średnie może odbywać się w liceum ogólnokształcącym, technikum lub szkole branżowej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

LICEUM

Nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 4 lata i kończy się egzaminem maturalnym oraz otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Po ukończeniu liceum zdobywa się wykształcenie średnie ogólne. Liceum najlepiej przygotowuje do matury w celu dalszego kształcenia się na studiach.

Klasy w liceum są profilowane, co oznacza, że każda klasa ma inny rozkład zajęć w zależności od tematu, w którym się specjalizuje.

Wybierając liceum uczennica / uczeń powinien kierować się swoimi zainteresowaniami i wybrać profil klasy, dzięki któremu w przyszłości będzie mógł dostać się na konkretne studia – np. profil z językiem obcym, profil biologiczny, matematyczny czy humanistyczny.

Każde liceum ma inną ofertę profili i możliwości dotyczących nauki. Dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z informacją o poszczególnych szkołach, które można znaleźć w internecie. Każdego roku, przed rekrutacją licea organizują tzw. dni otwarte, podczas których można zapoznać się z ofertą konkretnej szkoły w jej budynku.

Rekrutacja do liceów organizowana jest osobno przez każdą ze szkół. Informacje o rekrutacji zamieszczane są na stronach tych szkół oraz na stronie internetowej miasta Gdańska

Przydatne linki:

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Gdańskie szkoły średnie – przewodnik na rok szkolny 2021/2022

 

TECHNIKUM

Nauka w technikum trwa 5 lat i kończy się egzaminem maturalnym oraz otrzymaniem świadectwa dojrzałości. Po ukończeniu technikum i zdaniu odpowiednich egzaminów można dodatkowo uzyskać tytuł technika, dzięki któremu można podjąć pracę w konkretnym zawodzie.

Technikum wybierają osoby, które w przyszłości chcą wykonywać konkretny zawód techniczny, np. technika informatyki, technika ekonomisty czy mechanika pojazdów samochodowych.

Rekrutacja do techników organizowana jest osobno przez każdą ze szkół. Informacje o rekrutacji zamieszczane są na stronach tych szkół oraz na stronie internetowej miasta Gdańska

Przydatne linki:

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Gdańskie szkoły średnie – przewodnik na rok szkolny 2021/2022

 

SZKOŁA BRANŻOWA

Szkoła branżowa składa się z dwóch stopni. Szkoła Branżowa I stopnia trwa 3 lata. Kończy się zdobyciem wykształcenia zasadniczego zawodowego i otrzymaniem dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Po jej ukończeniu można od razu zaczynać pracę w konkretnym zawodzie albo uzupełniać kwalifikacje i wiedzę, aby zostać technikiem.

Do Szkoły Branżowej uczęszczają osoby, które chcą zdobyć konkretny fach i pracę w zawodzie takim jak np. hydraulik, ślusarz czy mechanik.

Po zakończeniu Szkoły Branżowej I stopnia można kontynuować naukę w dwuletniej Szkole Branżowej II stopnia, która kończy się egzaminem maturalnym.

Rekrutacja do szkół niepublicznych odbywa się bezpośrednio w danej placówce w ramach wolnych miejsc.

Rekrutacja do szkół branżowych organizowana jest osobno przez każdą ze szkół. Informacje o rekrutacji zamieszczane są na stronach tych szkół oraz na stronie internetowej miasta Gdańska

Przydatne linki:

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych

Gdańskie szkoły średnie – przewodnik na rok szkolny 2021/2022