OBOWIĄZEK NAUKI
Dodatkowo, po zakończeniu szkoły podstawowej przed ukończeniem 18 roku życia, dziecko zobowiązane jest odbyć kontynuować naukę w szkole ponadpodstawowej lub w ramach przygotowania zawodowego u pracodawcy – jest to tak zwany obowiązek nauki.
Każde dziecko, które ukończyło 7 lat ma zagwarantowane miejsce w obwodowej szkole podstawowej w Gdańsku, czyli takiej, która gwarantuje bliską odległość oraz bezpieczne dojście dziecka z domu do szkoły. Skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem rodzica, ale nie jest jego obowiązkiem, co oznacza, że rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do innej szkoły, spoza obwodu. Do szkoły spoza obwodu dziecko może zostać przyjęte, jeżeli dana publiczna szkoła podstawowa dysponuje wolnymi miejscami.
Do klasy pierwszej w szkole podstawowej przyjmowane są:
- dzieci 7-letnie, objęte obowiązkiem szkolnym,
- dzieci 6-letnie, na wniosek rodzica, jeżeli dziecko korzystało z wychowania przedszkolnego w poprzednim roku szkolnym, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo posiada opinię poradni psychologiczno- pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
W Polsce szkoły podstawowe dzielą się na:
- szkoły publiczne (samorządowe i niesamorządowe),
- szkoły niepubliczne (prywatne).
Przydatne linki:
Wykaz szkół publicznych i niepublicznych
Wykaz obwodów szkół podstawowych
SZKOŁY PUBLICZNE
Szkoły podstawowe publiczne są nieodpłatne i są nadzorowane przez Urząd Miejski w Gdańsku.
Uczeń przybywający z zagranicy jest kwalifikowany do odpowiedniej klasy w publicznej szkole podstawowej na podstawie konkretnych dokumentów. Mogą to być:
- świadectwa, zaświadczenia lub inne dokumenty stwierdzające ukończenie szkoły lub ukończenie kolejnego etapu edukacji za granicą,
- świadectwa, zaświadczenia lub inne dokumenty wydane przez szkołę za granicą, potwierdzające uczęszczanie ucznia przybywającego z zagranicy do szkoły za granicą i wskazujące klasę lub etap edukacji, który uczeń ukończył w szkole za granicą,
- jeżeli ustalenie sumy lat nauki szkolnej nie jest możliwe na podstawie świadectwa, zaświadczenia lub innego dokumentu, należy dostarczyć pisemne oświadczenie dotyczące sumy lat nauki szkolnej ucznia, złożone przez rodzica ucznia albo pełnoletniego ucznia.
Dokumenty z zagranicy powinny zostać przetłumaczone na język polski. O to, które dokumenty powinny zostać przetłumaczone i w jaki sposób należy zapytać dyrektora lub dyrektorkę szkoły.
Dziecko do szkoły podstawowej można zapisać przez cały rok, ale rekrutacja do klasy pierwszej Kodbywa się elektronicznie za pomocą Gdańskiej Platformy Edukacyjnej w marcu każdego roku. Szczegółowe informacje odnoście terminów i zasad rekrutacji zamieszczane są na stronie internetowej Miasta Gdańska. Po rekrutacji, w celu zapisania dziecka do klasy pierwszej należy zgłosić się bezpośrednio do wybranej szkoły.
Na temat nauki w gdańskiej szkole podstawowej można przeczytać w publikacji:
Przydatne linki:
Wykaz szkół publicznych i niepublicznych
Wykaz obwodów szkół podstawowych
Informacja dotycząca terminów i zasad rekrutacji do szkół publicznych
SZKOŁY NIEPUBLICZNE
Szkoły podstawowe niepubliczne są prowadzone przez różne organizacje, fundacje, firmy lub inne prywatne podmioty. Są one odpłatne a zasady rekrutacji uczniów ustala sama szkoła - rekrutacja do szkół niepublicznych odbywa się bezpośrednio w danej placówce, w ramach wolnych miejsc.
Przydatne linki:
Wykaz szkół publicznych i niepublicznych
SZKOŁY DOSTOSOWANE DO SPECJALNYCH POTRZEB DZIECKA
Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność mogą ubiegać się o przyjęcie do szkół:
- ogólnodostępnych,
- ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi specjalnymi,
- szkół specjalnych.
W wyborze właściwego miejsca nauki pomagają publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne, wydające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wraz z diagnozą oraz informacją o zalecanym typie placówki.
W przypadku ubiegania się o przyjęcie dziecka do szkoły/oddziału specjalnego w szkole podstawowej należy złożyć papierowy wniosek o przyjęcie dziecka wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego bezpośrednio do dyrektora szkoły - taki wniosek jest dostępny w każdej szkole.
Dziecko, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie bierze udziału w postepowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyspecjalizowanej do wsparcia dzieci z różnymi trudnościami – szkoły specjalnej. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor szkoły w oparciu o zalecenia zawarte w orzeczeniu oraz posiadaną kadrę specjalistów.
Przydatne linki:
Strona, na której zamieszczane są szczegółowe zasady rekrutacji do szkół w Gdańsku