KIM JEST "OSOBA STARSZA" - SENIOR/SENIORKA?
To osoba, która ze względu na wiek wymaga wsparcia w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.
NA CZYM POLEGA OPIEKA NAD OSOBAMI STARSZYMI OFEROWANA PRZEZ MIEJSKI OŚRODEK POMOCY RODZINIE (MOPR)?
W Centrach Pracy Socjalnej (CPS) osobom starszym mogą zostać przyznane usługi opiekuńcze i posiłek, dostępne w ośrodkach wsparcia. Ośrodki wsparcia prowadzone są w formule dziennej i dzielą się na:
- dzienne domy pomocy
- kluby samopomocy
Osobie, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania i nie ma nikogo, kto mógłby jej pomóc, mogą zostać zaoferowane usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.
CZYM JEST DZIENNY DOM POMOCY (DDP)?
Dzienne domy pomocy to placówki, których głównym celem jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb osób wymagających częściowej opieki i pomocy z uwagi na wiek. Wsparcie oferowane w dziennym domu pomocy jest dopasowywane bezpośrednio do potrzeb każdej osoby. Ze wsparcia tej placówki można korzystać przez minimum 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu.
W celu uzyskania informacji na temat Dziennych Domów Pomocy należy kontaktować się z najbliższym Twojemu miejscu zamieszkania Centrum Pracy Socjalnej.
CZYM JEST KLUB SAMOPOMOCY?
Kluby samopomocy to miejsca, w których organizowane są różne imprezy kulturalne, spotkania świąteczne, zajęcia sportowo-rehabilitacyjne i inne wydarzenia, na które zapraszani są seniorzy i seniorki. W klubach możesz uzyskać wsparcie w załatwianiu spraw osobistych i realizowaniu niezbędnych potrzeb. Prowadzone są w nich terapie zajęciowe, zajęcia z podnoszenia sprawności fizycznej oraz zajęcia aktywizujące (na przykład zajęcia usprawniające, biblioterapia, muzykoterapia, wolontariat międzypokoleniowy). Oferowane jest wsparcie w rozwijaniu kontaktu z rodziną i środowiskiem lokalnym.
Zazwyczaj z oferty klubów można korzystać 4 godziny dziennie przez 5 dni w tygodniu. Kluby mogą zapewnić uczestnikom niezbędne wyposażenie potrzebne do ich obecności w klubie, środki utrzymania higieny osobistej i posiłek.
W celu uzyskania informacji na temat klubów samopomocy należy kontaktować się z najbliższym Twojemu miejscu zamieszkania Centrum Pracy Socjalnej.
USŁUGI OPIEKUŃCZE W MIEJSCU ZAMIESZKANIA
Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania są formą pomocy, której celem jest zaspokojenie codziennych, podstawowych potrzeb osobie, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania. Przyczyną może być zaawansowany wiek lub choroba. Usługi opiekuńcze przysługują osobom samotnym a także osobie, której rodzina nie może takiej pomocy zapewnić.
W celu uzyskania usług opiekuńczych należy złożyć wniosek w najbliższym Twojemu miejscu zamieszkania Centrum Pracy Socjalnej
Po złożeniu wniosku pracownik CPS przyjdzie do Twojego mieszkania i przeprowadzi wywiad środowiskowy, podczas którego określi zakres usług, wymiar godzin pracy opiekuna albo opiekunki i wysokość odpłatności.
Wymiar i zakres usług ustalany jest indywidualnie dla każdej osoby wymagającej pomocy. Może to być opieka higieniczna, która została zalecana przez lekarza, pielęgnacja, rehabilitacja oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktu z otoczeniem.
JAK UZYSKAĆ WSPARCIE DLA OSOBY STARSZEJ?
Aby skorzystać ze wsparcia przeznaczonego dla osób starszych należy zgłosić się do najbliższego Centrum Pracy Socjalnej - CPS.
Informacje o dostępnej pomocy dla seniorek i seniorów otrzymasz również w Wydziale Integracji i Rehabilitacji MOPR.
Wydział Integracji i Rehabilitacji MOPR
ul. Dyrekcyjna 5
80-852 Gdańsk
tel. 58 320 53 40
Przydatne linki:
Informacja na temat wsparcia seniorów i seniorek na stronie Miesjkiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
Przydatne adresy – MOPR-u i CPS-ów w Gdańsku
Centra Pracy Socjalnej w Gdańsku – informacja i lokalizacja