PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Indywidualny Program Integracji

Indywidualny Program Integracji
Indywidualny Program Integracji przeznaczony jest dla osób, które uzyskały w Polsce status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub pobyt czasowy przyznany dlatego, że są członkami rodziny osoby, która posiada w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

CZYM JEST INDYWIDUALNY PROGRAM INTEGRACJI (IPI)?

Jest to indywidualnie dopasowywany program, w ramach którego pracownik lub pracowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR-u) udziela wsparcia w codziennych sprawach oraz pomaga w uzyskaniu środków finansowych przysługujących przez okres 12 miesięcy.

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O UDZIAŁ W INDYWIDUALNYM PROGRAMIE INTEGRACJI (IPI)?

Indywidualny Program Integracji polega na udzieleniu wsparcia osobom, które uzyskały w Polsce status uchodźcy, ochronę uzupełniającą (posiadają decyzję o przyznaniu jednego z tych statusów, wydaną przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców) lub pobyt czasowy przyznany dlatego, że są członkami rodziny osoby, która posiada w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą (czyli posiada decyzję na pobyt czasowy w Polsce wydaną przez Wojewodę na podstawie art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy o cudzoziemcach).

NA CZYM POLEGA WSPARCIE ŚWIADCZONE W RAMACH INDYWIDUALNEGO PROGRAMU INTEGRACJI (IPI)?

W ramach programu otrzymuje się wsparcie pracownika lub pracowniczki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz świadczenia pieniężne, udzielane przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Wsparcie finansowe wypłacane jest co miesiąc i w zależności od liczby osób w rodzinie może wynosić od 647 zł do 1376 zł. Środki przeznaczone są m.in. na utrzymanie, w szczególności na pokrycie wydatków na żywność, odzież, obuwie, środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe i pokrycie kosztów nauki języka polskiego.

WNIOSEK O PRZYSTĄPIENIE DO INDYWIDUALNEGO PROGRAMU INTEGRACJI (IPI)

Wniosek o udział w IPI możesz złożyć w Centrum Pracy Socjalnej (CPS) które znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania w Gdańsku.

Niezbędne dokumenty, które należy zabrać ze sobą do CPS w celu złożenia wniosku o IPI:

  • w przypadku posiadania statusu uchodźcy:

- decyzja o nadaniu statusu uchodźcy

- karta pobytu wydana w związku z nadaniem statusu uchodźcy

- genewski dokument podróży

  • w przypadku posiadania ochrony uzupełniającej:

- decyzja o przyznaniu ochrony uzupełniającej - o odmowie nadania statusu uchodźcy, w której udzielono cudzoziemcowi ochrony uzupełniającej

- karta pobytu, wydana w związku z udzieleniem ochrony uzupełniającej

  • w przypadku posiadania zezwolenia na pobyt czasowy w celu połączenia się z rodziną –
    z żoną lub mężem posiadającym uzyskany w Polsce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą:

- decyzja Wojewody o przyznaniu zezwolenia na pobyt czasowy na podstawie art. 159 ust. 1 pkt 1 lit. c lub d ustawy o cudzoziemcach

- karta pobytu czasowego, związana z wydaniem powyżej wskazanej decyzji

Przy składaniu wniosku trzeba będzie pisemnie zadeklarować:

- o zamiarze zamieszkania na terenie określonego województwa

- o tym, że podobny wniosek nie był składany na terenie innego województwa

- o gotowości przystąpienia do uzgodnionego z pracownikiem CPS-u programu integracji

Do wniosku można dołączyć inne dokumenty, które wesprą pracownika socjalnego w opracowaniu odpowiedniego programu integracji.

WAŻNE! Wniosek o przystąpienie do Indywidualnego Programu Integracji należy złożyć w ciągu 60 dni od dnia wystawienia pozytywnej decyzji o przyznaniu statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub pobytu czasowego w związku z „łączeniem rodzin” – byciem członkiem rodziny osoby, która uzyskała status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.

Przydatne linki:

Przydatne adresy – MOPR i CPS w Gdańsku

Centra Pracy Socjalnej w Gdańsku – informacja i lokalizacja