PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Edukacja dorosłych

Edukacja dorosłych
W Polsce po ukończeniu 18-go roku życia osoba jest traktowana jako dorosła. Nie obejmuje jej obowiązek edukacji i może indywidualnie decydować o swojej dalszej ścieżce związanej z rozwojem i pracą. Jeżeli chce się dalej uczyć, w zależności od tego czy zdała egzamin maturalny czy nie – może rozpocząć studia, przejść kurs zawodowy albo kontynuować naukę w szkole policealnej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Przed podjęciem odpowiedniej decyzji związanej z nauką lub pracą po szkole ponadpodstawowej warto udać się do doradcy lub doradczyni zawodowej. Jest to osoba, która pomaga w ustaleniu predyspozycji zawodowych i wspiera w wyborze dalszej ścieżki rozwoju naukowego lub zawodowego.

Przydatne linki:

Nieodpłatne doradztwo zawodowe w Gdańsku

 

EDUKACJA WYŻSZA

Edukacja wyższa dotyczy możliwości podjęcia studiów na uczelniach i w szkołach wyższych. Jest przeznaczona dla osób, które zdały egzamin maturalny. Od wyników egzaminu maturalnego zależy na jaką uczelnię oraz kierunek studiów można aplikować. Nauka na uczelniach i w szkołach wyższych kończy się uzyskaniem tytułu licencjata (po 3 latach nauki) i może zostać rozszerzana o tytuł magistra (po dodatkowych 2 latach nauki). Jeżeli ktoś planuje rozpocząć karierę naukową, po uzyskaniu tytułu magistra może aplikować na studia doktoranckie.

Nauka na uczelniach i w szkołach wyższych może być realizowana nieodpłatnie lub odpłatnie. Ofert poszczególnych uczelni lub szkół wyższych należy szukać na ich stronach internetowych.

Przydatne linki:

Szkoły wyższe w Gdańsku

 

INNE MOŻLIWOŚCI DOTYCZĄCE EDUKACJI DOROSŁYCH

Zarówno osoby ze zdaną maturą, jak i te, które nie podeszły do egzaminu maturalnego albo go nie zdały, mogą kontynuować naukę w szkołach policealnych lub realizować kursy lub szkolenia zawodowe.

Ukończenie szkoły policealnej wiąże się zazwyczaj z uzyskaniem tytułu technika w określonym zawodzie, związanym z zakresem realizowanej nauki. Zakończenie kursu lub szkolenia – uzyskaniem dyplomu lub zaświadczenia potwierdzającego zdobycie konkretnej wiedzy i umiejętności służących podjęciu zatrudnienia.

Nauka w szkołach policealnych może być realizowana nieodpłatnie lub odpłatnie. Tak samo jak kursy zawodowe, które mogą być organizowane zarówno przez różne szkoły wyższe i policealne, jak i inne instytucje, a nawet przez samych pracodawców. Ofert szkół policealnych oraz kursów zawodowych należy szukać na stronach internetowych poszczególnych placówek. O kursy zawodowe możesz dodatkowo zapytać w Gdańskim Urzędzie Pracy.

Przydatne linki:

Informacja na temat szkoleń realizowanych przez Gdański Urząd Pracy

Centrum Pomocy Cudzoziemcom Gdańskiego Urzędu Pracy – informacja w różnych językach