W październiku 2017 roku eksperci z Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Środowiska gdańskiego Urzędu Miasta zaczną odwiedzać gospodarstwa gdańszczan biorących udział w projekcie Miasto na detoksie.
Stary telefon komórkowy w zbawkach? Do wyrzucenia!
- Mamy gotową ankietę, która pomoże podczas przeglądu mieszkania przez ekspertów - mówi Monika Piotrowska Szypryt rzecznik GIWK. - Koordynatorzy wejdą do łazienki, kuchni, sypalni, pokoju dziecięcego. Sprawdzą, jakie środki czystości używane są na co dzień w tych gospodarstwach, w jakich pojemnikach przechowywana jest żywność, jakich kosmetyków używa się do codziennej pielęgnacji. Zaglądną też do pokojów dziecięcych i przeglądną zabawki. Sprawdzą, czy nie ma wśród nich na przykład starego telefonu komórkowego, nieużywanych kluczy itp. Po tych wizytach uczestnicy projektu dostaną wskazówki, czego trzeba się pozbyć, bo jest szkodliwe, co można zamienić wykonując własny środek czyszczący.
W ramach Miasta na Detoksie dziesięć gospodarstw domowych podjęło wyzwanie polegające na zmianie codziennych nawyków. Rekrutacja do pilotażu odbywała się w lipcu i sierpniu 2017 roku. W pierwszym etapie rekrutacji zgłosiło się 24 gospodarstw, na podstawie przyjętych kryteriów koordynatorzy wybrali 12 rodzin do dalszych rozmów. Ostatecznie w pilotażu bierze udział dziesięć rodzin, w tym osiem rodzin z dziećmi i dwie singielki. Rodziny zamieszkują następujące dzielnice: Osowa, Oliwa, Zaspa Młyniec, Wrzeszcz Dolny, Śródmieście, Piecki Migowo, Ujeścisko Łostowice i Orunia - Św. Wojciech - Lipce.
Pół roku bez szkodliwej chemii