Wielki sukces gdańszczanina - poeta i muzyk Grzegorz Kwiatkowski rezydentem Yale

- To jedna z najwspanialszych rzeczy, jaka mnie spotkała - komentuje Grzegorz Kwiatkowski (ur. 1984) - poeta i muzyk z Gdańska, członek rockowego, psychodelicznego zespołu Trupa Trupa. Podczas artystycznej rezydencji w 2025 roku, Kwiatkowski będzie pracował w archiwum wideo Fortunoff for Holocaust Testimonies, stanowiącym część Biblioteki Uniwersytetu Yale, nad artystycznym projektem dotyczącym wagi pamięci o okrucieństwach Holokaustu.
30.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
fot. Martyna Niećko, Biuro Literackie (3)
Grzegorz Kwiatkowski, gdańszczanian, poeta, muzyk
fot. Martyna Niećko/Biuro Literackie

All About Freedom 2024. "Pokój jest możliwy"

Fortunoff Video Archive for Holocaust Testimonies to zbiór nagranych wywiadów ze świadkami i osobami, które przeżyły Holocaust. Fortunoff Video Archive przyznaje stypendia naukowcom i artystom, którzy wykorzystują kolekcję do tworzenia publikacji naukowych, konferencji i produkcji artystycznych bazujących na kolekcji.

“Podczas rezydencji w Fortunoff Archive Kwiatkowski połączy świadectwa, badania historyczne i swoją artystyczną wizję, aby stworzyć nowe dzieło, które mówi o nieprzemijającej ważności pamięci o okrucieństwach Holokaustu. Planuje wystawić tę pracę zarówno w Gdańsku, jak i na Uniwersytecie Yale, jeszcze bardziej zacieśniając historyczne powiązania między Polską a całym światem” - czytamy na stronie Fortunoff Video Archive.

- To będzie przede wszystkim projekt naukowy i literacki, poetycki, ale będzie miał również odnogę muzyczną, do której zaangażowany będzie zespół Trupa Trupa - tłumaczy Grzegorz Kwiatkowski.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow z Pomorską Nagrodą Literacką “Wiatr od morza” za rok 2023

O Grzegorzu Kwiatkowskim

Grzegorz Kwiatkowski (ur. 1984) to artysta łączący poezję i muzykę z działalnością aktywistyczną. Jest członkiem zespołu Trupa Trupa, opublikował wiele tomów wierszy (m.in. “Radości”, “Spalanie”, “Sową” czy “Karl Heinz M”.), napisał słowa do spektaklu „Duety nieistniejące” Teatru Dada von Bzdülöw i Mikołaja Trzaski (2011), jest także współautorem adaptacji libretta opery „Madame Curie” Elżbiety Sikory (2011). Współrealizator spektaklu „Istota” kolektywu artystycznego Polka dot (2012). Razem z Maciejem Salamonem i Maciejem Chodzińskim stworzył instalację wizualną „Powinni się nie urodzić” (2010) oraz „Niech żyją nam / Nie żyją nam” (2012).

Jego twórczość muzyczna i literacka nie pozostaje bez uwagi mediów i środowiska artystycznego - Kwiatkowski jest wielokrotnym zdobywcą i nominatem wielu ważnych nagród, m.in. Paszportu Polityki (nominacje 2009, 2010), Splendor Gedanensis (laureat 2011, nominowany w 2010 i 2014), Sztormu Roku Gazety Wyborczej Trójmiasto. Był stypendystą Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego, a także beneficjentem międzynarodowych programów literackich m.in. „Artist in Residence” w Wiedniu czy „Styria Artist in Residence” w Grazu. Publikował m.in. w Zeszytach Literackich, Tygodniku Powszechnym, Twórczości, Gazecie Wyborczej, Lampie, Dwutygodniku i Odrze.

Na Uniwersytecie Oksfordzkim współprowadzi warsztaty „Virus of Hate”, jest też członkiem PEN America oraz europejskiej platformy literackiej Versopolis.

Zespół Trupa Trupa, w którym gra na gitarze i śpiewa, tworzy wraz z Tomkiem Pawluczukiem i Wojtkiem Juchniewiczem. Pierwszy album grupy pt. „Headache” ukazał się w 2015 roku w brytyjskiej wytwórni Blue Tapes and X-Ray Records. Ich kolejne płyty - „Jolly New Songs”, „Of The Sun”, EP „I’ll find” - również zostały wydane za granicą. Za płytę „Jolly New Songs” w 2018 roku Trupa Trupa była nominowana do nagrody Splendor Gedanensis, kilka lat później album “B FLAT A” (2022 r.) otrzymał nominację do nagrody muzycznej Fryderyk. 

Gdańska Trupa Trupa święci triumfy za granicą

Zespół nie koncertuje zbyt często, ale wystąpili na ważnych festiwalach, polskich, jak: Off Festival, Open’er czy Soundrive Festival oraz za granicą: Desert Daze Festival, Rockaway Beach Festival, SXSW w Teksasie, Primavera Sound czy Iceland Airwaves. Wzięli również udział w sesji NPR Tiny Desk i sesji BBC Radio 6 Music, a ich utwory pojawiają się regularnie w radiu BBC 6, gdzie grają je w swych audycjach m.in. Iggy Pop czy Steve Lamacq. Muzykę zespołu ceni też Agnieszka Holland, która włączyła utwór Trupy pt. “Headache” do ścieżki dźwiękowej filmu „Zielona Granica”, którego światowa premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Wenecji rok temu. Film został nagrodzony w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury.

pobrane
Artysta otwiera list, a w nim zaproszenie od Fortunoff Video Archive. Grzegorz Kwiatkowski spędzi tam cały rok 2025 r
fot. Alicja Mongird

Fortunoff Video Archive o Grzegorzu Kwiatkowskim

Przedstawiając nowego artystę rezydenta na stronie Fortunoff Video Archive, Stephen Naron zauważa, że Kwiatkowski zyskał międzynarodowe uznanie zarówno twórczością poetycką, jak aktywizmem: "Jego dzieła literackie, w tym uznany zbiór Crops , podejmują głębokie tematy przemocy, ludobójstwa i praw człowieka. Przetłumaczony przez Petera Constantine'a, “Crops” został opublikowany w Stanach Zjednoczonych i poza nimi. Poezja Kwiatkowskiego nie jest jedynie refleksją nad przeszłością, ale pilnym wezwaniem do zmierzenia się z rzeczywistością nienawiści i przemocy w teraźniejszości. Prowadzi odczyty i regularnie przemawia na uniwersytetach na całym świecie.”

Kwiatkowski z Trupa Trupa w The Guardian: “Muszę walczyć u boku mojego miasta”

Autor przypomina też, że Grzegorz Kwiatkowski "pomógł odkryć prawie pół miliona par butów pozostawionych do rozpadu w pobliżu obozu koncentracyjnego Stutthof w Polsce. Kwiatkowski walczy o zachowanie tego miejsca i oficjalne uznanie go za miejsce pamięci.”

O tym, że w lesie otaczającym Muzeum Stutthof, nadal można odnaleźć resztki obuwia należącego do więźniów obozów koncentracyjnych, Kwiatkowski alarmował już w 2015 roku. Dopiero w kwietniu tego roku na tym terenie ustawiono cztery tablice informujące o historii miejsca wraz ze wskazówką, co należy zrobić w przypadku znalezienia "przedmiotów historycznych". 

O problemie pisały polskie media, opisał go też brytyjski "The Guardian". 

O Fortunoff for Holocaust Testimonies

W archiwum Fortunoffów, które stanowi część biblioteki Uniwersytetu Yale, przechowuje się ponad 4400 świadectw - w formie 12 tysięcy godzin nagrań wideo. Świadectwa sporządzono we współpracy z 36 powiązanymi projektami w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Europie i Izraelu. Archiwum Fortunoffa i jego filie nagrały świadectwa chętnych osób, które miały osobiste doświadczenie prześladowań nazistowskich, w tym tych, którzy się ukrywali, ocalałych, świadków, osób stawiających opór i wyzwolicieli. Świadectwa nagrywano w języku preferowanym przez świadka, długość zapisu wahała się od 30 minut do ponad 40 godzin (nagrywanych w ciągu kilku sesji).

O Uniwersytecie Yale

Amerykański Uniwersytet Yale to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni w USA i na świecie. Usytuowana w New Haven w Connecticut jest czwartą najstarszą uczelnią w Stanach Zjednoczonych (założono ją w 1701 roku) i według najnowszych rankingów (QS i USNews), znajduje się w pierwszej szesnastce najlepszych uczelni świata. Uniwersytet wykształcił pięciu prezydentów USA, m.in. Billa Clintona, George'a W. Busha i jego ojca, wielu członków administracji USA i szefów innych rządów, ale studiowały tu również Meryl Streep i Jodie Foster, gdyż Yale szczególnie mocny nacisk kładzie na kierunki artystyczne.

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic