Jestem z Gdańska: Dorota Karaś i Marek Sterlingow napisali książkę o Jerzym Urbanie
To była już siódma edycja Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” - nagrody ustanowionej w 2018 roku i finansowanej (oprócz statuetki ma też wymiar finansowy) przez Samorząd Województwa Pomorskiego.
Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” 2022
Decyzje Jury, które zmierzyło się z oceną ponad 400 publikacji - wydanych w 2023 roku, na Pomorzu lub o Pomorzu oraz przez pomorskich twórców - nadesłanych na konkurs, poznaliśmy w piątek, 18 października 2024 r., podczas uroczystej gali w NCK Centrum św. Jana w Gdańsku.
O tytuł Literackiej Książki Roku walczyły dwa reportaże, biografia i kryminał, i to właśnie reportaże okazały się zwycięskie: „Urban. Biografia” Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, reporterów związanych z Gazetą Wyborczą, otrzymał tytuł Literackiej Książki Roku 2023, a "Welewetka. Jak znikają Kaszuby" Stasi Budzisz - Nagrodę Czytelników.
Najlepszą Pomorską Książką Roku została monografia Wojciecha Skóry "Słupsk 1945. Miasto Niemców, Sowietów i Polaków", Nagroda za Całokształt Pracy Literackiej trafiła w ręce prof. dr hab. Stanisława Rośka. Kaszubską Nagrodę Literacką otrzymał Jerzy Stachurski.
Autorom zamieszkałym i tworzącym na Pomorzu oraz dziełom związanym z tematyką pomorską przyglądało się jury w składzie: Władysław Zawistowski (przewodniczący), prof. dr hab. Edmund Kizik, dr hab. Katarzyna Szalewska, prof. UG, dr Katarzyna Banucha oraz Dagny Kurdwanowska.
Galę uświetnił koncert zespołu RAZ DWA TRZY.
Gratulujemy wszystkim tegorocznym laureatom i nominowanym.
Kim są nagrodzeni?
Prof. dr hab. Stanisław Rosiek jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą, założycielem (w 1995 r.) i wieloletnim dyrektorem gdańskiego wydawnictwa „Słowo/obraz terytoria", wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Był członkiem redakcji „Litterariów”, „Punktu” i „Podpunktu”, a także rocznika „Punkt po Punkcie”. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje” (Galernicy wrażliwości, 1981; Osoby, 1984; Maski, 1986). Razem ze Stefanem Chwinem napisał książkę Bez autorytetu. Szkice (1981), za którą w 1983 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W latach dziewięćdziesiątych zajmował się kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza (Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety, 1997) oraz twórczością kilku pisarzy dwudziestowiecznych (Peiper, Schulz, Białoszewski). Współautor Słownika schulzowskiego (2002) oraz cyklu pięciu podręczników do nauki języka polskiego w szkołach średnich (Między tekstami, 2002–2005). W roku 2002 opublikował antologię Wymiary śmierci, w 2008 książkę [nienapisane], w 2010 Władzę słowa, a w 2014 drugą część nekrografii – Mickiewicz (po śmierci). Wydawca Dzieł zebranych Brunona Schulza, redaktor naczelny "Schulz/Forum".
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria uczciło 25-lecie. Prezes Stanisław Rosiek ogłosił, że odchodzi
Dorota Karaś i Marek Sterlingow to reporterzy związani z „Gazetą Wyborczą”. Dorota jest dziennikarką trójmiejskiej redakcji, ale także autorką sztuki teatralnej „Przebitka”, książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” i biografii „Cybulski. Podwójne salto”. Marek podejmował w Gazecie tematy wojenne (pisał o przebiegu tragedii w Nangar Chel) i kryminalne (zajmował się sprawą Iwony Wieczorek). Po odejściu z „Gazety Wyborczej” do 2016 roku pracował w Radiu Gdańsk, od miesiąca kieruje działem online w "Dzienniku Bałtyckim". Ich pierwszą wspólną książką była znakomita biografia pt. „Walentynowicz. Anna szuka raju”, za którą otrzymali nagrodę czytelników w konkursie Grand Press na Reporterską Książkę Roku oraz nagrodę Splendor Gedanensis.
Kto był nominowany w VII edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2023?
Nominacje:
Literacka Książka Roku:
- „Irlandia wstaje z kolan” – Marta Abramowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej
- „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Stasia Budzisz, Wydawnictwo Poznańskie
- „Urban. Biografia” – Dorota Karaś, Marek Sterlingow, Wydawnictwo Znak
- „Gerda” – Krzysztof A. Zajas, Wydawnictwo Marginesy
Pomorska Książka Roku:
- „Zachodni front śródmieścia Gdańska. Studium urbanistyczno-konserwatorskie” – Łukasz Bugalski, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria
- „Młyny wodne, wiatraki i kieraty w XIX i 1 połowie XX w. na terenie Pomorza (w granicach dawnych Prus Zachodnich). Technika i architektura” – Maciej Prarat, Wydawnictwo Naukowe UMK
- „Privilegia Casimiriana. Przywileje Króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” – Marcin Grulkowski, Wydawnictwo Muzeum Gdańska
- „Słupsk 1945. Miasto Niemców, Sowietów i Polaków” – Wojciech Skóra, Wydawnictwo Rys
- „Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej” – Piotr Wróblewski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
Laureaci Pomorskiej Nagrody Literackiej “Wiatr od morza”
Literacka Książka Roku: Martyna Bunda („Nieczułość”), Monika Milewska („Latawiec z betonu” oraz „Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL”), Izabela Morska („Znikanie”), Antoni Pawlak („Ale bez rozgrzeszenia”) i Wiktoria Bieżuńska („Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”).
Statuetkę za Pomorską Książkę Roku otrzymali m.in.: prof. dr hab. Edmund Kizik i dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG, za „Gdańsk protestancki w epoce nowożytnej. W 500-lecie wystąpienia Marcina Lutra T. 1, Eseje”; dr Ewa Barylewska-Szymańska, dr hab. inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska, dr Zofia Maciakowska i dr Wojciech Szymański za „Gdańskie ogrody”; prof. dr hab. Józef Borzyszkowski oraz prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński za „Historię Kaszubów w dziejach Pomorza T. 3–5”; Katarzyna Włodkowska za reportaż „Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla”; a także Mikołaj Trzaska, Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński za „Wrzeszcz! Mikołaj Trzaska. Autobiografia”.
Nagrodę za Całokształt Twórczości wręczono pisarzom, eseistom i poetom. Otrzymali ją Stefan Chwin, Paweł Huelle, Aleksander Jurewicz, Zenon Ciesielski, Mieczysław Abramowicz i Anna Czekanowicz.