Kategoria:
Usługi
Położenie:
pomiędzy ulicami Wspornikową i Jaglaną
Numer działki:
110/5 i 110/6
Obręb ewidencyjny:
099
Powierzchnia: 4 080 m2 (łączna) Właściciel:
Gmina Miasta Gdańska
Księga Wieczysta:
GD1G/00032042/2
Przeznaczenie:
Przeznaczenie w MPZP: Teren zabudowy usługowej (strefa nr 33),
(symbol w planie: 019-33)
Dopuszcza się wyłącznie:
- funkcje strefy nr 33,
- użytkowanie terenów publicznych jako ciągi piesze.
Strefa nr 33 – obejmuje funkcje: administracji, bankowości, biurową, mieszkalną integralnie związaną z inną działalnością
z zakresu dopuszczonego w niniejszej strefie, zamieszkania zbiorowego, usług: handlu detalicznego, gastronomii, kultury, rozrywki, turystyki (w tym funkcje stanowiące atrakcje turystyczne), rekreacji, wczasów, sportu, zdrowia, opieki społecznej, oświaty, nauki, łączności, rzemiosł wytwórstwa tradycyjnego i artystycznego, innych rzemiosł wyłącznie usługowych (poza zakładami obsługi pojazdów, warsztatami: mechanicznymi, ślusarskimi, elektrotechnicznymi, itp. o analogicznym stopniu uciążliwości), kultu religijnego, mariny, parkingi (poza miejscami postojowymi terenowymi), garażowiska kubaturowe, inne funkcje centrotwórcze (poza stacjami paliw) na zasadzie analogii do wcześniej wymienionych lub o analogicznym stopniu uciążliwości, urządzenia budowlane związane z obiektem budowlanym.
Wyklucza się funkcje:
1.handlu hurtowego,
2.miejsc postojowych terenowych.
Cena wywoławcza: 15 000 000,00 zł Szczegóły ceny: Cena wywoławcza nieruchomości
(cena brutto zawierająca 23%
podatek VAT). Uzyskana cena nabycia (pomniejszona o kwotę wadium) – płatna przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego. Forma zbycia:
Przetarg ustny nieograniczony
Uwagi:
Teren o łącznej powierzchni 4.080 m2, obejmujący dwie niżej wymienione działki z obrębu 099, wpisane do KW nr GD1G/00032042/2, sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy „Bp”:
- działka nr 110/5 o pow. 4.053 m2,
- działka nr 110/6 o pow. 27 m2.
Opis nieruchomości, ograniczenia:
Nieruchomość niezabudowana, niezagospodarowana, częściowo zadrzewiona i zakrzewiona, w części wykorzystywana jako parking. W północnej części działki nr 110/5 oraz na jej zachodniej granicy znajdują się pozostałości murów po dawnej zabudowie, w środkowej części działki – pozostałości słupa oświetleniowego.
Teren położony jest w granicach obszaru wpisanego do rejestru zabytków decyzją nr 8 (obecnie nr 15), z dnia 11 października 1947r. jako „Historyczny Układ Urbanistyczny Miasta Gdańska” oraz położony w obrębie obszaru uznanego za pomnik historii – zagospodarowanie zgodne z przepisami odrębnymi. Obszar podlega ochronie konserwatorskiej na zasadach określonych w przepisach odrębnych z zakresu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.
Obszar objęty jest strefą ochrony archeologicznej. Prowadzenie robót budowlanych związanych z pracami ziemnymi dla obiektów budowlanych nie będących inwestycjami liniowymi, infrastrukturalnymi, drogowymi – wymaga wykonania ratowniczych badań archeologicznych. Prowadzenie robót budowlanych związanych z pracami ziemnymi dla inwestycji liniowych, infrastrukturalnych, drogowych – wymaga nadzoru archeologicznego.
Wody opadowe należy zagospodarować w systemach powierzchniowych tworzących systemy małej retencji miejskiej.
Teren znajduje się w obszarze powierzchni ograniczających wysokość zabudowy i obiektów naturalnych w rejonie Portu lotniczego Gdańsk - zagospodarowanie zgodnie z przepisami odrębnymi. Dopuszczalna wysokość zabudowy do 299 m n.p.m.
Dostępność drogowa – od dróg publicznych - ulic Wspornikowej i Jaglanej. Projekt i lokalizację zjazdów należy uzgodnić z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni.
W przypadku, gdy planowana inwestycja spowoduje konieczność budowy lub przebudowy dróg publicznych, Inwestor inwestycji nie drogowej zostanie zobowiązany w umowie zawartej z Zarządcą drogi do przebudowy istniejącego lub budowy nowego układu drogowego - zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o drogach publicznych oraz zarządzeniem nr 261/20 Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 2 marca 2020 r. w sprawie określenia zasad oraz trybu przygotowania i obsługi umów o których mowa w art. 16 ustawy o drogach publicznych na budowę lub przebudowę dróg publicznych przez inwestorów inwestycji nie drogowych.
Zgodnie z kartą terenu mpzp 019-33 „na którymkolwiek z terenów o numerach 018, 019, 020 – należy zapewnić w garażu wielostanowiskowym stanowiącym samodzielny budynek lub część innego budynku – nie mniej niż 400 miejsc postojowych na potrzeby przedmiotowego terenu oraz terenów oznaczonych numerami: 018, 020”. Biorąc pod uwagę powierzchnie terenów 018 , 019, 020 – na zbywanej nieruchomości należy zrealizować 67 miejsc postojowych (proporcjonalna liczba miejsc postojowych do powierzchni zbywanego terenu).
Do czasu rozpoczęcia budowy garażu wielostanowiskowego – na którymkolwiek z terenów o numerach: 018, 019 winny być terenowe miejsca postojowe (jako rozwiązanie tymczasowe). W czasie realizacji przedmiotowego garażu wielostanowiskowego – nie wymaga się zapewnienia miejsc postojowych.
Na granicy działki nr 110/6 z działką drogową nr 110/9 przebiega sieć ciepłownicza preizolowana wysokoparametrowa 2xDnx200 Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.. Na podkładzie mapowym dla działki nr 110/5 znajdują się również szczątkowe fragmenty starych, odciętych przyłączy, nieczynnej infrastruktury podziemnej (elektroenergetyka, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa i wodociągowa) stanowiące pozostałości dawnego zagospodarowania przedmiotowej nieruchomości.
Nabywca nieruchomości wyłoniony w drodze przetargu zobowiązany jest do zapewnienia właścicielom sieci i urządzeń przesyłowych odpowiedniego dostępu do mediów przechodzących przez przedmiotowy teren - w celach związanych z ich prawidłową eksploatacją, usuwaniem awarii, remontami i modernizacją. Ponadto na podstawie art. 3052 kodeksu cywilnego gestorom sieci przysługuje roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu.
Informacje na temat możliwości uzbrojenia przedmiotowego terenu w sieci infrastruktury technicznej zostały zawarte w uwarunkowaniach urbanistyczno–architektonicznych opracowanych przez Wydział Urbanistyki i Architektury tut. Urzędu dla potrzeb niniejszego przetargu (do wglądu w pok. nr 329).
Włączenie nowych obiektów do miejskich sieci możliwe będzie na warunkach i w uzgodnieniu z poszczególnymi gestorami tych sieci. W razie ujawnienia - w trakcie wykonywania robót budowlanych – dotąd nieustalonych sieci lub innych urządzeń infrastruktury technicznej, należy dokonać stosownych powiadomień gestorów, a wynikłe stąd kolizje będą rozwiązane staraniem oraz na koszt inwestora wygrywającego przetarg.
Obciążenia:
Na terenach objętych na rysunku planu oznaczeniem graficznym „obligatoryjności zapewnienia publicznego przejścia przez tereny zabudowy” – obowiązuje zapewnienie publicznego przejścia pieszego pomiędzy przeciwlegle położonymi terenami publicznymi, o minimalnej szerokości w świetle: przejścia pojedynczego 8 m lub każdego z przejść co najmniej podwójnych 5 m, minimalnej wysokości w świetle 3 m. Wymagane jest zapewnienie dostępności osobom niepełnosprawnym.
Na wniosek właściciela działki – dopuszcza się zamienny do wyznaczonego w rysunku planu przebieg publicznego przejścia pieszego przez jego działkę poza obszarem wyznaczonym na rysunku planu przedmiotowym oznaczeniem graficznym, o ile:
a) przebieg taki zachowuje zamysł funkcjonalny udogodnienia, w tym kontynuacji przejścia przez oddzielone ulicą sąsiednie tereny zabudowy oznaczone przedmiotowym udogodnieniem;
b) zachowane zostaną pozostałe wymagania niniejszego ustalenia;
c) wyrażona została zgoda na przedmiotowe odstępstwo przez właścicieli lub użytkowników wieczystych działek, których interes w związku z tym odstępstwem może zostać naruszony.
W związku z powyższym w rejonie zgodnym z ustaleniami planu, nowy nabywca wyłoniony w trybie przetargu, w akcie notarialnym sprzedaży przedmiotowej nieruchomości gruntowej ustanowi jednocześnie na działce nr 110/5 nieodpłatną i nieograniczoną w czasie służebność przejścia na rzecz każdoczesnych właścicieli działek nr 104/2 oraz 110/4, 181 tj. na rzecz każdoczesnych właścicieli terenów oznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego MPZP nr 1102 symbolami 037-81 i 033-81. Rysunek z MPZP wskazujący obligatoryjność zapewnienia publicznego przejścia przez tereny zabudowy będzie stanowił załącznik do aktu notarialnego, a po zaprojektowaniu inwestycji komercyjnej wraz z publicznym przejściem, przebieg omawianej służebności (na wniosek Inwestora) może zostać uściślony.
Na terenie objętym na rysunku planu oznaczeniem graficznym „obligatoryjności zapewnienia publicznego podcienia pieszego” – obowiązuje zapewnienie wzdłuż przyległej ulicy publicznego przejścia pieszego kontynuującego w poziomie chodnika ulicy ciąg pieszy przykrawężnikowy, o minimalnej szerokości w świetle przejścia 1,5 m, minimalnej wysokości w świetle 3 m. Wymagane jest zapewnienie dostępności osobom niepełnosprawnym.
W związku z powyższym na terenie zgodnym z ustaleniami MPZP, nowy nabywca wyłoniony w trybie przetargu, w akcie notarialnym sprzedaży przedmiotowej nieruchomości gruntowej ustanowi jednocześnie na działce nr 110/5 nieodpłatną i nieograniczoną w czasie służebność przejścia pieszego na terenie podcienia wymaganego planem na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr 104/2 tj. na rzecz każdoczesnego właściciela terenu oznaczonego w MPZP nr 1102 symbolem 037-81.
W dziale I-O Księgi Wieczystej nr GD1G/00032042/2 wpisana jest wzmianka nr Dz.KW./GD1G/59826/24/1 z dnia 04.07.2024 r., która nie dotyczy zbywanych działek.
W dziale III wpisane jest ograniczone prawo rzeczowe: „ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości polegające na każdorazowym udostępnianiu nieruchomości po zrealizowaniu przebudowy infrastruktury w celu wykonania czynności związanych z konserwacją oraz usuwaniem awarii” (przedmiot wykonywania działki nr 141/2, 148/2 z obr. 099) - Gmina Miasta Gdańska posiada zaświadczenia Wojewody Pomorskiego nr WI-III.7843.5.59.2022.MD.a oraz nr WI-III.7843.5.59.2022.MD.b z dnia 17 października 2022 r. potwierdzające, że decyzja nr WI-II.7820.16.3.2013.MM nie obejmowała swoim zakresem robót na działce nr 110/3 oraz nr 110/1 obr. 099 (przy czym działka nr 110/3 obr. 099 została podzielona m.in. na działkę nr 110/6 przeznaczoną do przetargu, zaś działka nr 110/1 została podzielona m.in. na działkę nr 110/5 przeznaczoną do przetargu).
W dziale III powyższej księgi istnieje również inny wpis: „ograniczenie w korzystaniu z nieruchomości polegające na wykonaniu robót budowlanych zgodnie z zatwierdzonym decyzją projektem budowlanym, a ponadto na każdorazowym udostępnianiu nieruchomości po zrealizowaniu przebudowy infrastruktury w celu wykonania czynności związanych z jej konserwacją oraz usuwaniem awarii” (przedmiot wykonywania działka nr 64/5 obr. 099) - Gmina Miasta Gdańska posiada zaświadczenia Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni nr GZDiZ.ZR.6210.18.3.2022.PJ oraz nr GZDiZ.ZR. 6210.18.2.2022.PJ z dnia 29 września 2022 r. potwierdzające, że działki nr 110/3 i 110/1 obr. 099 nie były objęte zakresem robót wynikających z decyzji Prezydenta Miasta Gdańska nr WUiA.I.6740.1711-3.2015.4.MM.216182 z dnia 19.11.2025 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej p.n. „Przebudowa ul. Strągiewnej w Gdańsku” (przy czym działka nr 110/3 obr. 099 została podzielona m.in. na działkę nr 110/6 przeznaczoną do przetargu, zaś działka nr 110/1 została podzielona m.in. na działkę nr 110/5 przeznaczoną do przetargu).
Dział IV – wolny od wpisów.
Kontakt:
Wydział Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk, tel: 58 323-63-29.
|
|