PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk pamięta o Dniu Świadomości Autyzmu

Gdańsk pamięta o Dniu Świadomości Autyzmu
Na niedzielę, 2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum. W geście solidarności, co roku na niebiesko świecą najbardziej znane obiekty na świecie. Gdańsk po raz kolejny dołącza do akcji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Celem ustanowionych przez ONZ obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz podkreślanie, jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum. Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie – m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy operę w Sydney.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.

Zaświecą na niebiesko

Na znak solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami, na niebiesko oświetlane są ważne budynki i obiekty na całym świecie. W Gdańsku 2 kwietnia podświetlona zostanie Fontanna Neptuna, Europejskie Centrum Solidarności oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki na wysokości Galerii Bałtyckiej. Przez cały kwiecień, czyli Miesiąc Świadomości Autyzmu, organizowane będą wydarzenia i kampanie, które mają na celu propagowanie wiedzy o autyzmie, budowane wrażliwość społecznej i akceptacja w stosunku do osób z autyzmem, a także zwracanie uwagi na wszelkie przejawy ich dyskryminacji, nadużyć i izolacji.

Porozmawiajmy o spektrum autyzmu

Hasło tegorocznej europejskiej kampanii brzmi: „Budowanie społeczeństwa włączającego dla osób z autyzmem”. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym zaprasza osoby z autyzmem, ich rodziny i przyjaciół, profesjonalistów, którzy pracują z nimi na co dzień, samorządowców, polityków i wszystkich, którzy chcą okazać solidarność z osobami z autyzmem i ich rodzinami na spotkanie z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Odbędzie się ono w sobotę, 1 kwietnia o godz. 17.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności.

- Już ponad dziesięć lat, czyli od ratyfikacji przez nasz kraj Konwencji ONZ o prawach osób Niepełnosprawnych wiadomo, że społeczeństwo musi być włączające, również dla osób z autyzmem, a państwo powinno respektować i realizować ich prawa - mówi Małgorzata Rybicka, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym. - Jednak w wielu obszarach nie przekłada się to ani na ustawodawstwo, ani na praktykę. Wiadomo, że osoby z autyzmem potrzebują dostosowanego do potrzeb wsparcia przez całe życie, lecz dla wielu z nich jest ono niedostępne albo niewystarczające, zarówno w czasie edukacji, jak i w dorosłości. Wiele z tych osób mogłoby rozwinąć swój potencjał i żyć niezależnie, na miarę swoich możliwości, ale przez brak odpowiedniej pomocy są wykluczone z życia społecznego.

Szczegóły i zapisy na wydarzenie dostępne są na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.

Mecz Świadomości Autyzmu

Siatkarze Trefla Gdańsk w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 18.00 podejmą w ERGO ARENIE Projekt Warszawa. Prezentacja przedmeczowa drużyn odbędzie się w asyście eskorty dziecięcej, którą tworzyć będą podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Nowym Porcie. Właśnie tę placówkę siatkarze odwiedzili przed świętami Bożego Narodzenia, wcielając się w rolę Świętych Mikołajów, a teraz dzieci z autyzmem zobaczą ERGO ARENĘ i będą towarzyszyć zawodnikom podczas wyjścia na boisko. Cała prezentacja odbędzie się także przy niebieskim świetle, a dzieci będą mieć na sobie koszulki Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Przedstawiciele Stowarzyszenia także będą obecni w niedzielę w hali i opowiedzą kibicom Trefla o autyzmie. Ponadto w przerwie po drugim secie meczu odbędzie się licytacja trzech wyjątkowych obrazów, które siatkarze otrzymali podczas grudniowej wizyty w Ośrodku w Nowym Porcie. Są to prace przygotowane przez dzieci ze spektrum, dwie z nich to malunki, a trzecią stanowią ułożone i oprawione puzzle. Cały dochód z licytacji wesprze Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2.

Szczegóły dotyczące niedzielnego meczu dostępne są na stronie Trefla Gdańsk.

Podświetlona na niebiesko Fontanna Neptuna
Podświetlona na niebiesko Fontanna Neptuna. fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl