Prowadzone obecnie prace są jednymi z bardziej wyczekiwanych przez mieszkańców dzielnicy Stogi. Na tutejszych podwórkach brak odwodnienia powoduje, że niemalże po każdej większej ulewie formują się tu kałuże utrudniające wejście do budynków.
W ostatnich miesiącach, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska kilkukrotnie ogłaszała przetargi na wykonanie tych robót. Musiała je jednak unieważniać ze względu na brak zainteresowania firm bądź proponowania przez nie cen za usługi znacznie przekraczających budżet przeznaczony na ten cel przez miasto. Magistrat zdecydował więc, by podzielić planowane prace: osobno wykonać prace ziemne, nowe nawierzchnie i system małej retencji, a osobno - nowe nasadzenia.
Przetarg udało się rozstrzygnąć we wrześniu br., i już na początku października robotnicy pojawili się w wytypowanych lokalizacjach. Prace wykonywane będą na trzech nieutwardzonych dotąd podwórkach: przy ul. Stryjewskiego 16,18,20; ul. Wrzosy 2,4 oraz ul. Skiby 1,2 i 5.
W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia na utwardzoną i nieprzepuszczalną, z kostki betonowej oraz płyt chodnikowych i, co bardzo istotne w tej okolicy, zbudowany zostanie system małej retencji - w postaci połączonych ogrodów deszczowych oraz zieleni towarzyszącej. Będzie on podłączony do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Przy okazji powstaną miejsca parkingowe, zbudowane nowe bądź przebudowane istniejące chodniki, a także rozebrane bądź wyremontowane tutejsze murki oporowe. Wymienione zostaną też opaski zabezpieczające wokół budynków.
- Obecnie na terenie podwórek trwają prace związane z wykonywaniem podbudów pod nawierzchnie ciągów pieszo-jezdych, ustawiane są również krawężniki. Na niektórych odcinkach ułożona została juz kostka – informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
To nie jedyna duża inwestycja realizowana obecnie w tej dzielnicy. Przeczytaj też: Modernizacja torowiska na Stogach. Co dzieje się na placu budowy?
Inwestycja powinna zakończyć się w listopadzie. Za kilka tygodni będzie tu nie tylko wygodniej i bezpieczniej, ale też dużo ładniej. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe Cygiert Julita z Gowidlina Koszt realizacji inwestycji to 2,45 mln złotych.
Na razie nie udało się rozstrzygnąć przetargu na wykonanie nasadzeń. Te pojawią się jednak nie wcześniej niż wiosną 2019 r.
Na czym polega metoda małej retencji?
W ogrodach deszczowych, które wykonane zostaną jako niewielkie zagłębienia (o różnych kształtach) - niecki terenowe, posadzona zostanie roślinność hydrofitowa, czyli taka dla której środowisko podmokłe stanowi dobre warunki do wzrostu i rozwoju. Wśród zaproponowanych przez projektantów roślin znajduje się: wierzba, trzciny, manna mielec, a także gatunki kwitnące jak: krwawnica pospolita, kosaćce, kozłek lekarski, wierzbownica, niezapominajka itp. Będą one od wiosny zdobić przestrzeń podwórek, działając jednocześnie jak "zielona" infrastruktura odwodnieniowa - rośliny zużywając wodę w ramach swoich procesów życiowych, zmniejszą jej objętość i zwielokrotnią naturalny proces parowania.
System małej retencji realizowany w ramach odwodnienia podwórzy na Stogach to pilotażowy projekt, który powstał w ramach szerszej, miejskiej polityki promocji proekologicznych sposobów zagospodarowywania wód opadowych w Gdańsku. Promocja i wdrażanie małej retencji w Gdańsku to jeden z priorytetów miasta w ramach realizacji zaleceń Panelu Obywatelskiego.