- Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik - mówi Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody. Ich głównym zadaniem jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych.
- Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Takie ogrody zmniejszają ilość spływających wód opadowych (a co za tym idzie - ryzyko powodzi), filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców. Jako obiekt małej retencji, są jednym ze sposobów adaptacji miast do zmian klimatu, skutkujących ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi - przekonuje Joanna Rayss z Działu Projektów Rozwojowych Gdańskich Wód.
Spotkajmy się w ogrodzie
Rośliny HYDROFITOWE to po prostu rośliny wodne lub wodolubne.
- W uproszczeniu można powiedzieć, że są to małe zbiorniki retencyjne i jednocześnie naturalne filtry wody - mówi Joanna Rayss. - W ogrodzie deszczowym urządzonym przez Gdańskie Wody przy Magazynie Przeciwpowodziowym pojawiły się rozmaite byliny, m.in. knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny, czy strzałka wodna.
Ogród deszczowy może być wykonany przez każdego - zarówno w gruncie, jak i w pojemniku.
- Chcemy zachęcić gdańszczan do tworzenia obiektów małej retencji także we własnym zakresie - podkreśla Agnieszka Kowalkiewicz. - Dlatego zapraszamy w najbliższą sobotę do naszego ogrodu na Stogach. Zainteresowani dowiedzą się, jak wykonać ogród deszczowy w pięciu krokach, a także otrzymają pierwszą część Gdańskiego Poradnika Małej Retencji. Organizatorzy przygotowali także niespodzianki dla najmłodszych: warsztaty tworzenia kwiatów z papieru, z której powstanie łąka kwietna, kreatywne tworzenie Neptuna czy zabawy ekologicznymi klockami. Dla każdego uczestnika wydarzenia przewidziany jest drobny upominek.
Jak chroniony jest Gdańsk
Po raz pierwszy będzie można odwiedzić wnętrze nowego Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego, który mieści się na Stogach, przy skrzyżowaniu ul. Kaczeńce i Wosia Budzysza
Jest dużo większy niż poprzedni i lepiej zlokalizowany pod względem komunikacyjnym. Oddano go do użytku na początku 2017 r. Miasto Gdańsk zainwestowało w to miejsce ponad 5 mln złotych.
- Nasze służby mają teraz lepszy dojazd do każdego kierunku Gdańska, bowiem magazyn znajduje się w pobliżu szybkich tras wylotowych, nowej trasy Sucharskiego i Tunelu pod Martwą Wisłą. Zgromadzonych jest ponad 100 różnego rodzaju typów sprzętu i materiałów od łopat do piasku po potężne agregaty prądotwórcze- mówi Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody.
GDZIE?
- Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy, skrzyżowanie ul. Kaczeńce i Wosia Budzysza
KIEDY?
- 25 lipca 2018 (sobota), g. 10-14
- Porady dot. tworzenia ogrodów deszczowych: 10:00, 11:00, 12:00, 13:00.
- Zwiedzanie Miejskiego Magazynu Przeciwpowodziowego: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30.
Więcej informacji: facebook.com/gdanskiewody