PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Polityka stypendialna Miasta Gdańska dla uczniów i studentów

Polityka stypendialna Miasta Gdańska dla uczniów i studentów
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W posiedzeniu wzięło udział 16 członków Gdańskiej Rady Oświatowej oraz 1 gość.

Spotkaniu przewodniczyła: Katarzyna Hall – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej

PORZĄDEK OBRAD

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad
  2. Polityka stypendialna Miasta Gdańska dla uczniów i studentów – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Kryger
  3. Dyskusja
  4. Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska
  5. Sprawy bieżące i wolne wnioski
  6. Podsumowanie  

Ad 1. Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej Katarzyna Hall. Monika Gołubiew-Konieczna zastępca Przewodniczącej Rady przekazała usprawiedliwienie nieobecności dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcacych nr 7 Marcina Hinza, który w swojej szkole wraz z uczniami obchodzi „Dzień Papieski”. Dyrektor chce ten czas wykorzystać na działania wychowawcze. Jednocześnie sprostowano informacje medialne o nie udzieleniu pomocy poszkodowanej uczennicy przez uczniów. Dyrektor wręczył listy gratulacyjne uczniom swojej szkoły, którzy w czasie zaistniałej sytuacji zareagowali w odpowiedzialny sposób.

Katarzyna Hall zaproponowała ujęcie w punkcie dotyczącym „spraw bieżących i wolnych wniosków” informacji z posiedzenia Pomorskiej Rady Oświatowej oraz zmian w Regulaminie GRO.

Członkowie Rady jednogłośnie przyjęli przedstawiony porządek obrad.

Ad 2. Grzegorz Kryger – zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego powiązał politykę stypendialną Gdańska z projektem Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania jednorazowego stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz maturzystów osiągających najwyższy wynik z egzaminu maturalnego w ramach Lokalnego Programu Wsparcia Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Miasta Gdańska. Opracowanie nowego regulaminu stypendialnego spowodowane było m.in. koniecznością zwiększenia rangi stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Z roku na rok rosła liczba przyznawanych stypendiów oraz łączna kwota wypłacana - w roku szkolnym 2015/2016 przyznano 1 2 11 stypendiów na łączną kwotę 198 000 zł co daje średnio ok. 163 zł na stypendium. Jak na jednorazowe stypendium jest to niska kwota. W stosunku do obowiązującego regulaminu:

- wprowadzono nową V kategorię – wybitnych talentów. W kategorii tej nie ma wymogu uzyskania wysokiej średniej ocen i co najmniej bardzo dobrej oceny z zachowania. Jest to kategoria dla uczniów osiągających ponad przeciętne osiągnięcia w dziedzinie swoich zainteresowań.

- na wniosek Prezydenta Miasta Gdańska przy kategoriach I - IV wprowadzono zapis o obowiązku wykazania się osiągnięciami w zakresie aktywności społecznej, w szczególności w formie wolontariatu - katalog działalności społecznej przygotuje Wydział Rozwoju Społecznego;

- w kategorii IV – sportowej – doprecyzowano miejsce uzyskane przez ucznia w zawodach sportowych.

Regulamin ma obowiązywać od 1 września 2017 roku.

Ad 3. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na korzystną zmianę dotyczącą uczniów niepełnosprawnych, dla których przy przyznawaniu stypendiów nie brana jest pod uwagę średnia ocen. Dyrektor Grzegorz Kryger poinformował Radę, że w takcie rozpatrywania wniosków stypendialnych w sierpniu 2017 r. obowiązywać będzie dotychczasowy regulamin ale jednocześnie prowadzony będzie pilotaż nowego regulaminu, który pozwoli na ewentualne doprecyzowanie zapisów na kolejny rok szkolny. Najwięcej dyskusji poświęcono kategorii V – wybitnych talentów. To w tej kategorii typowanie przez dyrektora szkoły jednego ucznia będzie najtrudniejsze. W tym przypadku gdy nie brane są pod uwagę wyniki w nauce to dyrektor szkoły musi być zorientowany, który z jego uczniów wykazał się spektakularnymi osiągnięciami w dziedzinie swoich zainteresowań.

Ad 4.  Grzegorz Kryger przedstawił kolejne dwa projekty uchwał przygotowanych na Sesję Rady Miasta w dniu 25 maja 2017 roku. Dotyczą one zmiany dwóch uchwał dostosowujących sieć szkół do nowego ustroju szkolnego na terenie Miasta Gdańska. Projekty tych uchwał nie zmieniają przyjętej wcześniejszymi uchwałami sieci szkół w Gdańsku a jedynie uchylają załączniki mówiące o sieci szkół od 1 września 2019 roku.

Wyniki głosowania nad projektami uchwał:

  • w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania jednorazowego stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz maturzystów osiągających najwyższy wynik z egzaminu maturalnego w ramach Lokalnego Programu Wsparcia Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Miasta Gdańska (załącznik nr 3)

       za - 16 osób                   przeciw – 0 osób                          wstrzymało się – 0 osób

  • zmieniającej uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego      

       za - 16 osób                   przeciw – 0 osób                          wstrzymało się – 0 osób

  • zmieniającej uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych do nowego ustroju szkolnego na terenie Miasta Gdańska

        za - 16 osób                   przeciw – 0 osób                         wstrzymało się – 0 osób

Opinia w sprawie przedstawionych trzech projektów uchwał zostanie przekazana Przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska w postaci Uchwały Gdańskiej Rady Oświatowej.

Ad 5.1. W punkcie dotyczącym spraw bieżących i wolnych wniosków przedstawicielka Marszałka Województwa Pomorskiego w Gdańskiej Radzie Oświatowej Dorota Granoszewska – Babiańska przedstawiła założenia systemu wspierania uczniów uzdolnionych Zdolni z Pomorza (prezentacja (515.56 KB)). W Programie wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży – mieszkańców województwa pomorskiego przyjętym przez Sejmik Województwa Pomorskiego na podstawie uchwały Nr 902/XLII/14 z dnia 28 lipca 2014 roku zostanie na najbliższej majowej sesji Sejmiku zmieniony regulamin, który określa szczegółowe zasady i warunki udzielania pomocy stypendialnej. W regulaminie opisano zasady w jaki sposób otrzymać stypendium, określono widełkowo kwoty i czas otrzymywania stypendium, które wypłacane jest przez 9 lub 10 miesięcy w 2 lub 3 transzach.
W stosunku obowiązującego Regulaminu:

- wprowadzono dodatkowe punkty dla uczniów z małych miejscowości;

- zrezygnowano z kryterium „karta dużej rodziny”;

- doprecyzowano definicje konkursów, turniejów i olimpiad;

- wprowadzono minimalne kryterium punktowe dla stypendium finansowanego ze środków unijnych.

Gdańska Rada Oświatowa pozytywnie odniosła się do przedstawionych w Regulaminie zmian.   

5.2. Przewodnicząca Rady Katarzyna Hall przedstawiła proponowane zmiany do Regulaminu Gdańskiej Rady Oświatowej.

Członkowie Rady jednogłośnie pozytywnie zaopiniowali przedstawione zmiany co umożliwi przygotowanie Uchwały Rady Miasta Gdańska w sprawie zmian w Regulaminie Gdańskiej Rady Oświatowej.

5.3. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Osób Niepełnosprawnych Ewa Kamińska poruszyła kwestię możliwości zajęcia przez Radę stanowiska w sprawie projektów rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej dotyczących uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W trosce o pozycję ucznia z niepełnosprawnością w systemie edukacji i nie zmarnowanie wieloletniego dorobku stopniowego rozwijania edukacji włączającej Gdańska Rada Oświatowa wystosuje do Minister Edukacji Narodowej swoje stanowisko, które przekaże również Przewodniczącemu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Ad 6. Podsumowując posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej Przewodnicząca zaprosiła na kolejne posiedzenie, które odbędzie się w dniu 22 czerwca 2017 r. o godz. 9.30 a tematem będzie wspieranie gdańskich szkół i nauczycieli w pracy – miejski system wspierania form doskonalenia zawodowego gdańskiej kadry pedagogicznej.

Przygotowata: Halina Maciejewska referat organizacji i monitorowania Wydzia/u Rozwoju Spolecznego UMG.