PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Funkcjonowanie Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku po decyzji Pomorskiej Kurator Oświaty. Opiniowanie projektów uchwał przed Sesją Rady Miasta Gdańska w dniu 25.04.2017 r.

Funkcjonowanie Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku po decyzji Pomorskiej Kurator Oświaty. Opiniowanie projektów uchwał przed Sesją Rady Miasta Gdańska w dniu 25.04.2017 r.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W posiedzeniu wzięło udział 16 członków Gdańskiej Rady Oświatowej oraz 4 gości.

Spotkaniu przewodniczyły: Katarzyna Hall – Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej

PORZĄDEK OBRAD

1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad

2. Funkcjonowanie Pozytywnej Szkoły Podstawowej w Gdańsku po decyzji Kurator Oświaty Moniki Kończyk - przedstawiciel Wydziału Rozwoju Społecznego

3. Opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Gdańska

4. Dyskusja

5. Sprawy bieżące i wolne wnioski

6. Podsumowanie

Ad 1. Posiedzenie otworzyła zastępca Przewodniczącej Gdańskiej Rady Oświatowej Monika Gołubiew – Konieczna. Członkowie Rady jednogłośnie przyjęli przedstawiony porządek obrad. Dalsze prowadzenie posiedzenia przejęła Przewodnicząca GRO Katarzyna Hall.

Ad 2. Patrycja Radziwanowska – radca prawny obsługujący Wydział Rozwoju Społecznego przedstawiła aktualną sytuację prawną Pozytywnej Szkoły Podstawowej w świetle wydanej w dniu 7 kwietnia 2017 roku przez Pomorską Kurator Oświaty Monikę Kończyk decyzji stwierdzającej nieważność postanowienia Prezydenta Miasta Gdańska z dnia 28 sierpnia 2014 r. dotyczącego utworzenia i prowadzenia Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arkadiusza Rybickiego w Gdańsku - Kokoszkach. Patrycja Radziwanowska poinformowała Gdańską Radę Oświatową, że Prezydent nie przekazał do prowadzenia szkoły a majątek na drodze ogłoszonego zarządzeniem konkursu. Radca prawny podkreśliła, że stronami w sporze jest NSZZ „Solidarność” oraz spółka z o.o. Pozytywne Inicjatywy – Edukacja z Pucka, która jest organem prowadzącym szkołę publiczną. Postępowanie prowadzone jest w trybie nadzoru pedagogicznego przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Od decyzji Pomorskiego Kuratora Oświaty, jako pierwszej instancji, spółka może złożyć odwołanie do drugiej instancji, którą jest Minister Edukacji Narodowej. Podjęta przez Ministra decyzja jest ostateczna i wykonalna. Może zostać ona zaskarżona do Sądu Administracyjnego, a następnie ewentualnie do Naczelnego Sadu Administracyjnego. Mimo trwającego sporu nie ma zagrożenia dla funkcjonowania szkoły. Związek „Solidarność” apeluje do Prezydenta Miasta Gdańska o przejęcie prowadzenia szkoły przez miasto. Przedstawicielka NSZZ „Solidarność” w Radzie przekazała Oświadczenie Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania w Gdańsku w sprawie Szkoły Podstawowej w Gdańsku – Kokoszkach.

Ad 3, 4. Bogumiła Bieniasz kierownik referatu organizacji edukacji i wychowania Wydziału Rozwoju Społecznego przedstawiła 10 projektów uchwał przygotowanych na Sesję Rady Miasta w dniu 25 kwietnia 2017 roku. Dyskusja i głosowania odbywały się każdorazowo po omówieniu uchwały.

Cztery projekty uchwał dotyczą porządkowania sieci szkół zgodnie z obowiązującym prawem, które nie zezwala na prowadzenie w jednym zespole dwóch szkół tego samego typu. Dotyczy to likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 21 w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych oraz Szkoły Policealnej dla Dorosłych nr 9 w Zespole Szkół Zawodowych nr 9. Przed likwidacją szkół należy w pierwszej kolejności wyłączyć je z zespołów. Przed przedłożeniem poniższych projektów uchwał Rada Miasta Gdańska podjęła uchwały o zamiarze wyłączenia szkół z zespołów i o zamiarze likwidacji szkół.

a). projekt uchwały w sprawie wyłączenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 21 z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku

Gdańska Rada Oświatowa nie wniosła uwag. Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

b). projekt uchwały w sprawie likwidacji Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej nr 21 w Gdańsku z siedzibą przy ul. Czyżewskiego 31

Gdańska Rada Oświatowa nie wniosła uwag. Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

c). projekt uchwały w sprawie wyłączenia Szkoły Policealnej dla Dorosłych nr 9 z Zespołu Szkół Zawodowych nr 9 im. prof. Romualda Cebertowicza w Gdańsku

Gdańska Rada Oświatowa nie wniosła uwag. Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

d). projekt uchwała w sprawie likwidacji Szkoły Policealnej dla Dorosłych nr 9 w Gdańsku z siedzibą przy ul. Dąbrowszczaków 35

Gdańska Rada Oświatowa nie wniosła uwag. Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

Z porządkowaniem sieci szkolnictwa zawodowego w Gdańsku związane są projekty uchwał w sprawie wyłączenia XVIII Liceum Ogólnokształcącego ze Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących „Conradinum” oraz likwidacji liceum.

e). projekt uchwały w sprawie wyłączenia XVIII Liceum Ogólnokształcącego ze Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących „Conradinum” w Gdańsku

Gdańska Rada Oświatowa nie wniosła uwag. Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

f). projekt uchwały w sprawie likwidacji XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku z siedzibą przy ul. Piramowicza 1 (załącznik nr 9)

W lutym podjęta została uchwała intencyjna w sprawie likwidacji liceum. Gdańska Rada Oświatowa została poinformowana, że wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w XVIII LO ukończą ją w tej szkole. Liceum zostanie zlikwidowane 31 sierpnia 2019 roku.

Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

Kolejne dwa projekty uchwał dotyczą wyłączenia z zespołu i likwidacji placówki doskonalenia zawodowego nauczycieli, której organem prowadzącym jest Gmina Miasta Gdańska. Po zlikwidowaniu placówki pieniądze na dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli będą mogły być lepiej wykorzystane bezpośrednio w szkole. W mieście funkcjonuje Centrum Edukacji Nauczycieli, ze szkoleń którego korzystają również gdańscy nauczyciele, działa również miejski projekt „Kreatywna Pedagogika”.

g). projekt uchwały w sprawie wyłączenia Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku

Wyniki głosowania:

za - 2 osoby przeciw – 2 osoby wstrzymało się – 12 osób

h). projekt uchwały w sprawie likwidacji Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku z siedzibą przy al. Gen. Józefa Hallera 16/18

Członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej w trakcie dyskusji zwrócili uwagę na fakt, że organ prowadzący powinien kształtować politykę doskonalenia zawodowego nauczycieli w połączeniu z konsultacjami w środowisku nauczycielskim w tym zakresie. Rada zwróciła się do Wydziału Rozwoju Społecznego o przedstawienie propozycji gdańskiego modelu kompleksowego wspierania dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Przy wchodzącej do szkół, od 1 września 2017 roku, reformie systemu edukacji Gdańsk powinien zaproponować dyrektorom i nauczycielom alternatywę dla braku Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli.

Wyniki głosowania:

za - 2 osoby przeciw – 2 osoby wstrzymało się – 12 osób

Miasto Gdańsk chce wspierać mieszkających w Gdańsku uzdolnionych uczniów i maturzystów. Przedstawiając projekt uchwały kierownik referatu Wydziału Rozwoju Społecznego podkreśliła cele programu, którymi są promowanie uczniów szczególnie uzdolnionych, zwiększanie ich szans na sukces edukacyjny, motywowanie do dalszej pracy, stwarzanie pozytywnych wzorców dla innych uczniów oraz promocja miasta. Ma zostać powołany zespół pracujący nad Lokalnym Programem Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży, który będzie mógł rozszerzyć możliwości programu.

i). projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Miasta Gdańsk

Gdańska Rada Oświatowa nie wniosła uwag. Wyniki głosowania:

za - 16 osób przeciw – 0 osób wstrzymało się – 0 osób

W związku z powstaniem Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży zaistniała konieczność określenia zasad i form przyznawania jednorazowego stypendium Prezydenta Miasta Gdańska.

j). projekt uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania jednorazowego stypendium Prezydenta Miasta Gdańska dla uczniów szczególnie uzdolnionych oraz maturzystów osiągających najwyższy wynik z egzaminu maturalnego w ramach Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Miasta Gdańsk

Członkowie Gdańskiej Rady Oświatowej zwrócili uwagę na brzmienie § 6 „osiągający spektakularne osiągnięcia” postulując zmianę zapisu np. „wykazujący spektakularne osiągnięcia”. W przypadku stypendium z „kategorii V – wybitnych talentów” Rada zastanawiała się nad rolą rodzica i dodaniem do regulaminu możliwości złożenia przez niego wniosku do dyrektora szkoły. Nie zawsze wychowawca klasy, nauczyciel i dyrektor szkoły wiedzą o pozaszkolnych sukcesach ucznia, które nie muszą być związane z jego osiągnięciami naukowymi.

Projekt uchwały nie został poddany głosowaniu ze względu na zgłoszone poprawki redakcyjne i merytoryczne oraz uzyskaną informację, że uchwała najprawdopodobniej będzie rozpatrywana przez Radę Miasta dopiero za miesiąc.

Opinia w sprawie przedstawionych 10 projektów uchwał zostanie przekazana Przewodniczącemu Rady Miasta Gdańska w postaci Uchwały Gdańskiej Rady Oświatowej.

Ad 5. W punkcie dotyczącym spraw bieżących i wolnych wniosków przedstawicielka Marszałka Województwa Pomorskiego w GRO Dorota Granoszewska - Babiańska zaprosiła Radę na IV posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej, które odbędzie się 10 maja 2017 r. o godz. 10.00 a tematem będą koszty i skutki wdrażania reformy edukacji w samorządach. Zaproszenie zostanie przesłane drogą mailową w najbliższych dniach.

Przewodnicząca Gdańskiej Rady Oświatowej poinformowała Radę o wpłynięciu w dniu 19 kwietnia br., drogą mailową, prośby rodziców dzieci z Osowej o rozszerzenie porządku obrad o sytuację szkół podstawowych w tej dzielnicy od 1 września 2017 r. Z uwagi na bardzo krótki czas nie było możliwości aby członkowie Rady zapoznali się z pismem rodziców. Podjęto decyzję, że na kolejnym, majowym, posiedzeniu Rady zostanie przedstawiona przez Wydział Rozwoju Społecznego aktualna sytuacja szkół na Osowej.

Ad 6. Podsumowując posiedzenie Gdańskiej Rady Oświatowej Przewodnicząca wskazała tematy, które powinny być podjęte na kolejnych posiedzeniach Rady a wynikły w trakcie dyskusji. Są to:

- polityka stypendialna Miasta Gdańska – szeroko pojęta ujmująca zarówno uczniów jak i studentów,

- wspieranie gdańskich szkół i nauczycieli w pracy – miejski system wspierania form doskonalenia zawodowego gdańskiej kadry pedagogicznej.

- zmiany w regulaminie Gdańskiej Rady Oświatowej.

Przewodnicząca zaprosiła na kolejne posiedzenie Rady, które odbędzie się w dniu 18 maja 2017 r. o godz. 9.30.

Przygotowała: Halina Maciejewska referat organizacji edukacji i wychowania Wydziału Rozwoju Spolecznego UMG