Ruszyła pierwsza w Polsce kampania samorządowców na rzecz czytelnictwa. Unia Metropolii Polskich, Fundacja Powszechnego Czytania oraz Miasto Gdańsk pokazują, dlaczego czytanie sprawia, że świat jest lepszy.

Nasi obywatele mają „prawo do czytania”; to oznacza, że my jako włodarze mamy obowiązek sprawić, by każdy obywatel został nauczony i zachęcony do czytania – by potrafił nas oceniać i aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie obywatelskim, by miał kompetencje do wchodzenia w dialog, byśmy wszyscy potrafili się wzajemnie słuchać i rozumieć, to arcyważne – dziś jak nigdy za naszej pamięci. – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz, wystąpiła w roli ambasadorki czytania i w półprywatnej rozmowie podzieliła się swoimi upodobaniami literackimi, udowadniając, że #CzytanieRządzi! Co ostatnio przeczytała Aleksandra Dulkiewicz? Kogo spośród pisarzy najchętniej by spotkała? O jakiej supermocy z książek marzy?

Dlaczego warto propagować czytelnictwo? Wspólnoty ludzi czytających tworzą silne i dojrzałe społeczeństwa obywatelskie. Poszerzanie grona czytających przełoży się na zwiększanie potencjału gospodarki, innowacyjności oraz siły naszej demokracji. Badania OECD pokazują, że czytanie zwiększa szanse dzieci na sukces szkolny, a co za tym idzie zawodowy. Udowodniono też, że wspólne czytanie z rodzicem pomaga w rozwoju społeczno-emocjonalnym dziecka, a czytanie literatury pięknej zwiększa naszą empatię. #CzytanieRządzi, bo ćwiczy nasz umysł. Sprawia, że jesteśmy „w formie”: intelektualnie, społecznie i emocjonalnie – stabilni, zdrowi, kompetentni!

Czytanie jest dziś nazywane najistotniejszym, pojedynczym czynnikiem wspierającym zrównoważony rozwój.

Dlaczego czytanie jest ważne? Pobierz i przeczytaj krótki „Poradnik upowszechniania czytania”

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach z czytania?  Poznaj badania i poczytaj, co mówią eksperci.

Więcej na stronie CzytanieRzadzi.pl