Aplikację Na4Łapy stworzyli wspólnie pracownicy gdańskiego magistratu oraz wolontariusze z trójmiejskiej grupy Koduj dla Polski i tworzącej oprogramowanie firmy Volanto. – Zawiązało się niezwykłe partnerstwo, pierwsze tego typu w Polsce. Udało się połączyć różne środowiska - pracowników samorządowych, wolontariuszy i ludzi biznesu. Ludzi, którzy po godzinach pracy dla dobrej sprawy wspólnie zaangażowali się w prospołeczny projekt. Wśród nich utalentowani programiści, pracujący na co dzień w największych korporacjach IT Trójmiasta, fascynaci programowania z urzędu, graficy, kierownicy projektów. W efekcie powstało narzędzie, które docierać do nas będzie z bieżącą informacją na temat schroniska i jego podopiecznych. I które mam nadzieję, przełoży się na wzrost naszej wrażliwości na los bezdomnych zwierząt – zaznacza prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Poznajcie się
W nowej aplikacji znajdziemy profile zwierzaków, czekających w Schronisku na nowy dom - zdjęcia wraz z nieszablonowym opisem czworonoga. Aplikacja jest bardzo funkcjonalna: jeśli mamy już sprecyzowane oczekiwania co do przyszłego podopiecznego, możemy je określić i zawęzić w ten sposób swoje poszukiwania. Wypatrzonego zwierzaka możemy „dodać do ulubionych” i przejść do czynów odwiedzając go już w schronisku.
- Aplikacja ta w założeniu skrócić ma dystans pomiędzy naszymi zwierzakami, które czekają na nowy dom, a ludźmi którzy ten dom mogą i chcą im dać. Na podobieństwo portali towarzyskich, Na4Łapy „kojarzyć ma” pisanych sobie zwierzaka i jego nową rodzinę – mówi Piotr Świniarski, kierownik gdańskiego Schroniska „Promyk”, które aktywnie uczestniczyło w pracach projektowych, testowaniu i usprawnianiu aplikacji.
W aplikacji znajdziemy także przydatne informacje na temat gdańskiego schroniska i procesu adopcji.
Pomoc „jednym kliknięciem”
Kolejnym modułem aplikacji są mikropłatności. Dzięki współpracy z gdańską firmą PayLane, każdy użytkownik aplikacji „jednym kliknięciem” będzie mógł dokonać darowizny na rzecz schroniska. Środki uzyskane tą drogą przeznaczone zostaną przede wszystkim na zakup żywności oraz leków dla zwierząt. Co ważne, firma zrezygnowała z pobierania prowizji, dzięki temu całość datku trafi do schroniska
Aplikacja stworzona została w zgodzie z obowiązującą w Gdańsku polityką otwartości. - Oznacza to, że jej kod programistyczny dostępny jest publicznie i bez opłat. Mogą z niego skorzystać także inne samorządy, by w analogiczny sposób wspierać funkcjonowanie swoich schronisk – podkreśla Tomasz Nadolny, dyrektor Kancelarii Prezydenta Gdańska, Pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. innowacji.