Czytaj także: Gdańska Wigilia - to już ten czas! Miasto zaprasza w niedzielę na Długi Targ
Już od wielu lat Duszpasterstwo Akademickie „Górka” przy klasztorze dominikanów w Gdańsku wraz z Polską Izbą Gospodarczą Restauratorów i Hotelarzy oraz Szczepem „Bór” - Hufiec ZHP Gdańsk-Śródmieście organizują Wigilię z osobami potrzebującymi i znajdującymi się w kryzysie bezdomności.
Tegoroczne wspólne spotkanie odbędzie się we wtorek, 24 grudnia, o godzinie 12:00 – w Wielkiej Zbrojowni w Gdańsku przy Targu Węglowym. Wstęp jak zawsze wolny – każdy jest mile widziany. Na miejscu czekać będzie ciepła strawa, napoje, słodkości, paczki z artykułami pierwszej potrzeby oraz ciepło i ludzka życzliwość. Będzie też okazja do odmówienia wspólnej modlitwy, zaśpiewania kolęd i oczywiście złożenia sobie życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia.
- Coroczne spotkanie wigilijne jest czasem, kiedy Niebo zdaje się być trochę bliżej. Co roku gościmy osoby, które pragną choć w ten jeden dzień w roku zjeść ciepły posiłek w towarzystwie drugiej osoby. To czas słuchania i rozmawiania, wspólnego śpiewania kolęd oraz cieszenia się wzajemnie swoją obecnością. Chcielibyśmy również w tym roku stworzyć w Wielkiej Zbrojowni namiastkę Domu – zapraszają serdecznie organizatorzy.Wielka moc wolontariuszy
Zorganizowanie wydarzenia, w którym co roku udział biorą setki osób potrzebujących, to nie lada wyzwanie. Intensywne przygotowania rozpoczęły się już na długo przed wigilią, a udział w nich biorą wolontariusze, którzy pakują paczki, a następnie odpowiadają za ich transport do miejsc docelowych, oraz pomagają podczas samej Wigilii. A w dniach 21-24 grudnia wolontariusze wspólnie gotują pyszny bigos, który będzie serwowany podczas świątecznej wieczerzy!
Uwaga, można dołączyć do grupy dla wolontariuszy! Każdy, kto chciałby pomóc przy organizacji wydarzenia, np. przy pakowaniu paczek lub gotowaniu, ma na to jeszcze szansę.
- To ten czas kiedy najbardziej potrzebujemy Waszej pomocy! - zachęcają organizatorzy z Kuchni św. Mikołaja. - Zapraszamy do dołączenia do naszej grupy wolontariuszy na Facebooku, gdzie znajdziecie formularze do zapisu na poszczególne elementy przygotowań oraz wszystkie szczegóły. Liczą się każde ręce do pracy. Nawet te, które mają czas wpaść tylko na chwilę!
Grupa dla wolontariuszy na Facebooku TUTAJ, mail: pomoc.gdansk@dominikanie.pl. Koordynatorkami wydarzenia są Julia Rekut i Daria Urban.
Można także charytatywną Kuchnię św. Mikołaja, w której powstają potrawy na wigilijny stół, wspomóc finansowo, przelewem na adres:
- Klasztor oo. Dominikanów
- ul. Świętojańska 72, 80-840 Gdańsk
- PL 83 1140 1065 0000 3926 9300 1007.
Czytaj także: Ponad 140 seniorów ze Śródmieścia na dzielnicowym spotkaniu wigilijnym
Przekaż żywność potrzebującym
Osoby potrzebujące można wesprzeć także po świętach. Nadmiar niewykorzystanej żywności warto przekazać do sklepów społecznych. Można tam oddać produkty oryginalnie, hermetycznie zamknięte, z ważną datą przydatności do spożycia. W Gdańsku funkcjonują dwa takie sklepy: jeden mieści się przy ul. Aksamitnej 4, drugi przy ul. Wolności 52. Prowadzi je Bank Żywności w Trójmieście, na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
W Gdańsku z powodzeniem funkcjonuje także kilka lodówek społecznych. Tworzone są przez organizacje religijne lub z inicjatyw prywatnych lub grupowych. Pierwszą społeczną lodówkę w naszym mieście uruchomili dominikanie - stanęła ona przy Kościele Św. Mikołaja, od strony Hali Targowej. Inne lodówki społeczne znajdują się w dzielnicach, m.in. na Oruni, przy wejściu do Stacji Orunia GAK przy ul. Dworcowej 9, czy we Wrzeszczu Dolnym, gdzie na terenie parafii pw. Świętego Krzyża przy ul. Mickiewicza 11 mieści się „Dolnowrzeszczańska Lodówka Społeczna”.