Link do opisu wydarzenia: Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha

Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha

Data: 17 czerwca 2023 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Archikatedra Oliwska ul. Biskupa E.Nowickiego w Gdańsku
Wstęp: Bilety od 60 zł
Organizator: Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis

Szczegóły wydarzenia

plakt promujący wydarzenie: Wielka Msza h-moll Jana Sebastiana Bacha Wykonawcy:

Olga Kulchynska – sopran
Iestyn Davies – kontratenor
Fabio Trümpy – tenor
Mariusz Godlewski – bas
Polski Chór Kameralny
{oh!} Orkiestra

Martyna Pastuszka skrzypce
Jan Łukaszewski dyrygent

Olga Kulchynska - ukraińska sopranistka, urodzona w 1990 roku w Równem. Od czasu zdobycia pierwszej nagrody w prestiżowym konkursie wokalnym Francisco Viñasa w Barcelonie in 2015, szybko zyskała pozycję jednej z najwybitniejszych śpiewaczek swojego pokolenia. Regularnie występuje na najważniejszych scenach operowych świata, m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Opéra National De Paris czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zyskując uznanie publiczności i krytyków.

Iestyn Davies jest brytyjskim kontratenorem powszechnie uznawanym za jednego z najlepszych śpiewaków na świecie, słynącym z niezwykłej sprawności technicznej głosu oraz wyjątkowej muzykalności. Pochodzi z Yorku, urodził się w 1979 w muzycznej rodzinie. Jest laureatem dwóch nagród Gramophone, zdobywcą Grammy, odznaczony przez królową Elżbietę za zasługi dla muzyki. Swoją karierę muzyczną rozpoczął jako chórzysta w St John's College w Cambridge, studiował także w Royal Academy of Music w Londynie. Ma w repertuarze liczne partie operowe, które wykonywał w teatrach europejskich i amerykańskich (English National Opera, La Scala w Mediolanie, The Metropolitan Opera). Z powodzeniem występuje również w repertuarze koncertowym i oratoryjnym.

Szwajcarski tenor Fabio Trümpy jest zdobywcą jednej z najważniejszych europejskich nagród muzycznych Prix des Amis du Festival d’Art Lyrique in Aix-en-Provence. Studiował najpierw w Conservatorium van Amsterdam, później był uczestnikiem programu Opera Studio Nederland. Przez wiele lat pozostawał solistą Opery w Zurychu. W ostatnich latach występował m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, w moskiewskim Teatrze Balszoj i Opéra de Dijon. Stale współpracuje z Orkiestrą XVIII wieku, wykonując liczne solowe partie tenorowe w oratoriach Bacha i Haendla.

Mariusz Godlewski jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, a w latach 2001-2002 przebywał na stypendium w Wiedniu w klasie prof. Leopolda Spitzera. W 2002 roku zadebiutował w Operze Narodowej w Warszawie partią Peleasa w operze Debussy’ego Peleas i Melizanda. Jest śpiewakiem goszczącym na wielu scenach operowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. W 2013 roku śpiewał podczas Beijing Music Festival pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego. W 2014 roku uhonorowany został Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii: najlepszy śpiewak. W swoim repertuarze posiada wiele głównych partii operowych. Artysta wykonuje również lirykę wokalną Schuberta i Brahmsa oraz niemiecką i angielską muzykę baroku.

(oh!) Orkiestra została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki.
W ciągu ośmiu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, przy wsparciu wielu partnerów wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce. Zespół jest zapraszany na sceny najważniejszych festiwali i sal koncertowych Europy, m.in. Theater an der Wien, Opera de Dijon, Sali im. Czajkowskiego w Moskwie, Kölner Philharmonie, Bayreuth Baroque, HandelFestspiele Halle, Bachfest Leipzig.

Bilety