Powyżej - fotogaleria z wiecu, który odbył się 14 stycznia na Długim Targu, zwołany na wieść o zamachu i śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
13 stycznia upłynie 5 lat od tragicznego zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza. Z tej okazji Miasto Gdańsk przygotowało program upamiętnienia prezydenta, zawierający wiele elementów. [Szczegóły podajemy w dalszej części artukułu].
Tłumy na Długim Targu. Mieszkańcy w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi WIDEO I ZDJĘCIA
Tak media publiczne zaszczuwały oponentów
Właśnie do tej rocznicy nawiązał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej w Warszawie. W części dotyczącej mediów publicznych i zmian, które w nich obecnie zachodzą, premier mówił o tym, jak media publiczne były używane do zaszczuwania ludzi i o tym, że tego praktyki nie mogą się nigdy powtórzyć.
- Wszyscy czujemy, że to zło jakie działo się w Polsce chyba najbardziej skondensowane było właśnie tam, w mediach publicznych i ono zatruło miliony umysłów ludzi, którzy po kilku latach tej propagandy tak bezwarunkowo zaczęli wierzyć w to co sączyło się z telewizji publicznej. To są, i ja o tym mówię z przekonaniem, najprawdziwsze ofiary systemu Kaczyńskiego. To są ofiary najmocniej dotknięte przez media publiczne bo im zmieniono świat. Im zmieniono sposób widzenia.
Rozmowa z Magdaleną Adamowicz w "Jestem z Gdańska". Paweł byłby dzisiaj szczęśliwy
Inspiracja a nie tylko hołd
Zdaniem premiera rocznica zamachu na Pawła Adamowicza powinna być „inspiracją do przodu, a nie tylko hołdem dla zmarłego prezydenta”. Donald Tusk zapowiedział wielki wiec w Gdańsku i wyraził przekonanie, że przyjedzie na niego wiele osób z całej Polski.
- 13 stycznia będę w Gdańsku razem z mieszkańcami Gdańska i Trójmiasta. Myślę, że wielu z was z [innych części] Polski przyjedzie tam. Będziemy obchodzili piątą tragiczną rocznicę zabójstwa prezydenta Adamowicza. Chciałbym, żeby 13 stycznia cała Polska na nowo uwierzyła, że media publiczne mogą być od informowania, edukacji, upowszechniania wiedzy a nie od zaszczuwania ludzi. I nie od promowania partii rządzącej.
W styczniu minie 5 lat od śmierci Pawła Adamowicza. Jak Gdańsk upamiętni prezydenta?
Wiec z udziałem premiera
Wiec rozpocznie się w sobotę przy płycie upamiętniającej Pawła Adamowicza koło Złotej Bramy - tam, gdzie pięć lat temu odbył się wiec, po śmierci prezydenta. Gospodarzem zgromadzenia będzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Niezależnie od wiecu z udziałem premiera Tuska Miasto przygotowano wiele innych inicjatyw.
Zaplanowano między innymi wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej tragedię z 2019 roku, uczczenie Dnia Patrona razem ze szkolną społecznością Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego oraz widowisko słowno-muzycznego. Po raz trzeci ogłoszony zostanie także laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Najważniejsze wydarzenia będą transmitowane przez gdansk.pl.
Bądźmy razem w 5. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
PROGRAM WYDARZEŃ:
12 stycznia (piątek)
- 11.00 / Koncert carillonowy / wieża kościoła św. Katarzyny
- 12.00 / Dzień Patrona / Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza
- 18.00 / promocji książki Antoniego Pawlaka pt. „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel” / biblioteka ECS
13 stycznia (sobota)
- 16.00 / Ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza / IKM, Kunszt Wodny
- 19.00 / Wiec z udziałem premiera Donalda Tuska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz/ złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej / plac pomiędzy Katownią z Złotą Bramą
- 19.30 / modlitwa międzywyznaniowa / bazylika Mariacka
- 20.00 / widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców / bazylika Mariacka
14 stycznia (niedziela)
- 12.00 / msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza / bazylika Mariacka
- 12.05 / Koncert carillonowy / wieża Ratusza Głównego Miasta
- 13.30 / odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza / Wyspa Spichrzów
- 17.00 / wieczór dla przyjaciela / ogród zimowy ECS