Link do opisu wydarzenia: Warsztaty ceramiczne | Mateusz Michalczyk

Warsztaty ceramiczne | Mateusz Michalczyk

Data: 26 września 2021 r.
Godzina: 11:00
Miejsce: ESKAEM, ul. Gdyńskich Kosynierów 10, Gdańsk (7 minut pieszo od stacji SKM Gdańsk Stocznia)
Organizator: ESKAEM

Szczegóły wydarzenia

baner promujący warsztaty ceramiczne

 

Ceramiką możemy nazywać przedmioty wykonane z gliny, których kształty zostały utrwalone przez odpowiednie suszenie i wypalenie w wysokiej temperaturze. Proces zdaje się być magiczny choć w rzeczywistości to czysta chemia i fizyka. Z materiału pierwotnie bardzo plastycznego, czasem wręcz płynnego, za sprawą magii, która kryje się w piecu ceramicznym, otrzymujemy przedmiot trwały. Ceramiczne wyroby często są unikatowe, ze względu na bezpośrednią pracę z materiałem, który zachowuje każdy ślad i ruch, jaki wykonują dłonie podczas formowania kształtu. Praca z gliną i tworzenie z niej rzeźb to temat rzeka, w którym znakomicie odnajduję się Mateusz Michalczyk.

W ESKAEM trwa aktualnie wystawa ceramicznych rzeźb Mateusza, którego aż nosi by podzielić się z Wami wiedzą, która siedzi w jego głowie i rękach! Podczas warsztatów, każdy z uczestników wykona samodzielnie dwie miseczki, które będą do siebie podobne i będą tworzyły zgrany duet lub będą odmienne i oryginalne, każda na swój sposób. To świetna okazja, by poznać jak pracuje się z gliną i być może złapać ceramiczną zajawkę.

Ilość miejsc ograniczona: 8 osób | obowiązują zapisy mailowe: marek@eskaem.pl | koszt: 100 zł, płatność gotówką
(środki przeznaczone na realizację warsztatów i wystawy) Istnieje możliwość utworzenia drugiej grupy przy dużym zainteresowaniu.
Materiały i narzędzia zapewniają organizatorzy.

Mateusz Michalczyk - Absolwent Wydziału Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Dyplom pt. „Dom, miejsce i stan” obronił pod opieką dr hab. Małgorzaty Kręckiej-Rozenkranz. Zawodowo związany z Ośrodkiem Kultury i Sztuki w Cieplewie, gdzie prowadzi pracownię ceramiki i działań rzeźbiarskich dla dzieci i dorosłych. Kurator czterech wystaw poświęconych ceramice organizowanych w OKSiBP w Cieplewie: Luminarium (2020), Raku znaczy radość (2019), Słodki konieclata (2019), 200 godzin, 1050 stopni (2018).
W latach 2010-2019 współpracował z dr Dorotą Grubbą-Thiede realizując wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Galerii Refektarz wKartuzach i Muzeum Współczesnym we Wrocławiu. Efektem tej współpracy była aranżacjaprzestrzenna 11 wystaw problemowych i monograficznych takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Jerzy Bereś, Zbigniew Warpechowski, Katarzyna Kobro… W 2020 roku Mateusz Michalczyk był stypendystą MKiDN w ramach projektu „Kultura w sieci”.