Link do opisu wydarzenia: Wałęsa w Kolonos | Święto Wolności i Solidarności

Wałęsa w Kolonos | Święto Wolności i Solidarności

Data: 6-7 czerwca 2019 r.
Godzina: 18:30 i 21:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk
Wstęp: 25-50 zł
Organizator: GTS

Szczegóły wydarzenia

W ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na spektakl „Wałęsa w Kolonos” Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Tragedię, inspirowaną starożytną sztuką Sofoklesa, będzie można zobaczyć w Gdańsku w czwartek i piątek, 6-7 czerwca. Wstęp biletowany.

 

W ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na spektakl „Wałęsa w Kolonos” Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Tragedię, inspirowaną starożytną sztuką Sofoklesa, będzie można zobaczyć w Gdańsku w czwartek i piątek, 6-7 czerwca. Wstęp biletowany.

W spektaklu „Wałęsa w Kolonos”, w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, na scenie spotyka się ok. 40 osób: Jerzy Stuhr, ekipa aktorska Teatru Łaźnia Nowa, aktorzy-amatorzy, świadkowie historii, politycy. Snują oni wielonarracyjną opowieść na kanwie ostatniej, nieukończonej tragedii Sofoklesa „Edyp w Kolonos”.

Twórców spektaklu - reżysera, i autora inspirowanego starożytną tragedią tekstu Jakuba Roszkowskego interesuje archetyp przywódcy, figura lidera, którą odnajdują i w postaci mitologicznej, i w tej współczesnej, stojącej na rozstajach życia politycznego.

- Sam pomysł tego spektaklu wzbudził wielkie emocje - mówi reżyser, Bartosz Szydłowski. - Jedni komentatorzy byli zachwyceni, inni odradzali. Rozdzwonili się dziennikarze, pojawiły głosy polityków, każdy ciągnął w stronę własnych wyobrażeń. Wielka postać polskiej historii, Lech Wałęsa, elektryzuje wyobraźnię, ale też zatrzymuje nas w zabetonowanych postawach. 

Jak podkreśla, „Wałęsa w Kolonos” jest zapisem poszukiwań innego wymiaru niż polityczny spór.

- Tragedia grecka. Chór. Mit. Śmierć. Błoto. Naiwność. Dziecko. Nieoczywistość. Gest. Szara strefa świadomości. Mieszkańcy dzielnicy. Edyp w Kolonos - wielki król i grzesznik u kresu swych dni. Niezgoda na polski gen destrukcji, na zacietrzewienie i brak miłosierdzia. Na klątwę tebańską, którą w Polsce jest zalewająca nas nienawiść. Ulepieni z małostkowości tracimy to, co może nas budować i nieść w górę. Wybieramy wspólnotę goryczy i pyszałkowatości, by tylko przez chwilę poczuć się lepszym - mówi Szydłowski.

OBSADA: Jerzy Stuhr, Szymon Czacki / Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Agnieszka Przepiórska, Dominik Stroka, Marta Zięba i Wilhelm Fik. CHÓR: Maria Bareła, Włodzimierz Bareła, Barbara Borkowska, Małgorzata Ciaranek, Monika Ciesielska, Roma Cieśla, Barbara Dziedzic, Stanisław Dziedzic, Julia Goryczko, Beata Hejmo, Diana Kaczor, Iwona Karcz, Magdalena Kostrubiec, Natalia Kowalik, Grażyna Ladra, Julia Marzec, Marta Mirek, Hanna Napora, Paulina Napora, Małgorzata Ordys-Marzec, Agata Ordys, Krzysztof Piła, Katarzyna Syska, Izabela Szalewska, Patrycja Walczykowska, Wiktoria Wilk, Dominika Zając, Nina Zarzycka-Bem oraz Aleksander Kopański.

Spektakl zaprezentowany zostanie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim czterokrotnie: w czwartek i piątek, 6 i 7 czerwca, o godz. 18:30 i 21:00. Bilety: 25-50 zł.


 
Cały program obchodów Święta Wolności i Solidarności na stronie 2019gdansk.pl.

Oprac. AO

Miejsce