Link do opisu wydarzenia: Teatr w blokowisku: Moja śmierć to kwestia czasu

Teatr w blokowisku: Moja śmierć to kwestia czasu

Data: 29 sierpnia 2022 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Trawnik przed Plamą GAK, ul. Pilotów 11, Gdańsk
Wstęp: wstęp wolny
Organizator: Plama GAK

Szczegóły wydarzenia

Aktorka Marta Kalmus-Jankowska podczas czytania tekstu na scenie
Aktorka Marta Kalmus-Jankowska w poniedziałek, 29 sierpnia, przeczyta opowieści ludzi z Mariupola podczas wydarzenia otwierającego nowy sezon Teatru w Blokowisku. Nz. aktorka podczas PC Dramy w Klubie Żak, maj 2021
fot. Tomasz Cieślikowsk

Czytanie performatywne tekstów dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne w Mariupolu, opracowane przez Marinę Yurchenko. Teksty w warunkach plenerowych na trawniku przy Plamie przeczyta znana gdańska aktorka Marta Kalmus-Jankowska. Celem projektu jest przypomnienie, że rosyjska inwazja na Ukrainę to historie konkretnych ludzi a wojna nie jest tematem odległym i ma bezpośredni wpływ na nasze życie.

Fragment: „5 lub 6 marca pojawiła się plotka, że do Zaporoża jest zielony korytarz. Wpadłam w panikę i namówiłam rodziców do wyjazdu, ale jak się okazało, benzyny nie starczyło, żeby tam dojechać. Miały być autobusy, ale korytarz został odwołany.”

Opracowanie i wybór tekstów: Marina Yurchenko

Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Danuta Przepiórkowska

Opieka reżyserska: Tomasz Kaczorowski

Czyta: Marta Kalmus-Jankowska

Produkcja: Teatr w Blokowisku GAK Plama