24 sierpnia (sobota) o godz. 11.00, zapraszamy na spotkanie z rezydentem. Wydarzenie będzie okazją do rozmowy na temat tego, w jaki sposób umiejętnie opowiadać historie o ludziach z trudnymi życiowymi doświadczeniami. Omówimy, jak unikać stereotypów, szanować granice osobiste i znajdziemy sposoby, które pozwolą dzielić się ważnymi i niełatwymi historiami z maksymalną ostrożnością i empatią.
„(Nie)widoczni” to powieść społeczna, która porusza problemy osób o nietypowym wyglądzie. Cztery osoby cierpiące na takie choroby jak zespół Tourette’a, bielactwo, łysienie plackowate i naczyniak twarzy spotykają się w grupie wsparcia i postanawiają wspólnie wynająć mieszkanie. Żyją i dzielą się swoimi doświadczeniami w walce z przemocą i uprzedzeniami. Mówią o swoich uczuciach, próbach integracji ze społeczeństwem i o tym, jak społeczeństwo ich traktuje. „(Nie)widoczni” to książka o tym, co to znaczy być innym. Opowieść o strachu i ucieczce, o potrzebie bycia kochanym i akceptowanym. O permanentnym zmaganiu się ze swoimi kompleksami i próbami pokochania siebie, o trudnych historiach. Ale też o wielkich sercach. Bohaterowie (Nie)widocznych uczą nas akceptacji i tolerancji.
Książka została uznana za jedną z najlepszych w 2020 roku według ukraińskiego PEN-u. Na jej podstawie wystawiono sztukę teatralną oraz zorganizowano kilka wystaw fotograficznych.
Zapraszamy na spotkanie-dyskusję, które ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i pomysłów, gdzie każdy będzie mógł znaleźć inspirację do własnej pracy twórczej. Kliknij tutaj, aby przejść do wydarzenia.
Ivan Bajdak – ukraiński prozaik i poeta, którego debiutancka powieść Osobysto ja osobysto Tobi (2013) stała się krajowym bestsellerem i zebrała doskonałe recenzje krytyków. Jego dwa zbiory opowiadań, Roliowiihry (2014) i Cienie naszych spotkań (2017), również znalazły się na szczytach list bestsellerów. Z kolei powieść Człowiek o moim imieniu (2019) jest niezaprzeczalnym dowodem dojrzałości pisarza. Jego styl pisania charakteryzuje się przenikliwą analizą psychologiczną, bogatą symboliką i precyzyjnym wykorzystaniem języka. Nadaje swoim dziełom odrobinę filozoficznej medytacji i emocjonalnej intensywności. Jego teksty często balansują na granicy narracyjnych eksperymentów. Źródło: Wydawnictwo Anagram.