Link do opisu wydarzenia: Spacer subiektywny: Strajk! Trwa!

Spacer subiektywny: Strajk! Trwa!

Data: 27 sierpnia 2023 r.
Godzina: 11:00, 12:30, 14:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności pl. Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety 10 zł
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

W rocznicę strajkowych dni z sierpnia 1980 roku Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spacery subiektywne po wystawie stałej ECS. Dlaczego "subiektywne"? Bo przewodnikami są uczestnicy wydarzeń sprzed lat, ich obserwatorzy i historycy, którzy oprowadzą ścieżkami, jakie wyznacza ich własna perspektywa.

Lech Wałęsa stojący na bramie wjazdowej do sticzni,  przemawiający do zebranych stoczniowców

fot. Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory ECS

Z całą pewnością zatrzymamy się przy oryginalnych Tablicach 21 Postulatów, najważniejszym obiekcie eksponowanym na wystawie stałej ECS. W Sierpniu ’80 spisano na nich żądania strajkujących i wywieszono przy stoczniowej Bramie nr 2, aby uczynić publicznymi. W sali A odtwarzamy ducha sierpniowej stoczni. Prezentujemy, m.in. plan zakładu, na którym przedstawiono przebieg protestu, oryginalną suwnicę stoczniową – miejsce pracy opozycjonistki Anny Walentynowicz, wózek akumulatorowy służący w czasie strajku za mównicę i film przywołujący moment, gdy Lech Wałęsa ogłosił podpisanie Porozumienia Gdańskiego oraz powstanie wolnych, niezależnych związków zawodowych.

Tablice 21 Postulatów wpisano na listę programu UNESCO „Pamięć Świata”, promującego dokumenty o światowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym (2003).

To nasza wspólna pamięć.

Spacer adresowany jest do osób powyżej 16 roku życia
Bilet kosztuje tylko 10 zł → zaopatrz się online
Spotykamy się vis-à-vis kas biletowych ECS (parter)
Oprowadzanie potrwa ok. 75 minut

 

Program wydarzenia:


11:00 Anna Machcewicz
Historyczka, doktor nauk o polityce, badaczka dziejów najnowszych Polski, autorka reportaży prasowych i artykułów popularnonaukowych. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

Jej książka „Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980” (2015), wydana nakładem ECS to pierwsza historia wielkiego strajku z sierpnia 1980 roku, łącząca elementy reportażu oraz monografii historycznej. Publikacja została doceniona nie tylko przez czytelników, ale także specjalistów i krytyków, zdobywając Nagrodę im. Jana Długosza.

Autorka biografii Kazimierza Moczarskiego (2009). Laureatka nagrody historycznej „Polityki” za rok 2015 w kategorii „pamiętniki, relacje, wspomnienia” za opracowanie tomiku „Życie tak nas głupio rozłącza… Listy więzienne 1946–1956 Zofii i Kazimierza Moczarskich”. Publikowała, m.in. w „Więzi”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” oraz „Newsweeku”.

12:30 Andrzej Pągowski
Jeden z najbardziej znanych polskich grafików i plakacistów, kontynuator tradycji Polskiej Szkoły Plakatu. Artysta manifestujący społeczne zaangażowanie na równi z talentem.

Wykonał plakaty do dwóch filmów bardzo znaczących dla pamięci Sierpnia. Dokumentu „Robotnicy ‘80”, zapisu wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej (reż. Andrzej Chodakowski i Andrzej Zajączkowski, 1980). I „Człowieka z żelaza” (reż. Andrzej Wajda, 1981), który zdobył Złotą Palmą w Cannes jako pierwszy polski film po wojnie. Plakat do filmu Wajdy zyskał równie ikoniczny status, co film, który zapowiadał. Koszula z krwawym śladem była mocnym symbolem ofiar robotniczych protestów w PRL. Makieta tego plakatu, donacją autora, znajduje się w archiwum ECS.

Znane jest jego zaangażowanie publiczne. W latach 80. wykonał plakat-memento przestrzegający przed plagą narkomanii z nagrobnymi krzyżami wyrastającymi z łodyg maku. Do potocznej polszczyzny weszło dosadne hasło z jego plakatu antynikotynowego „Papierosy są do d***”. Był w grupie pierwszych polskich artystów, którzy eksperymentowali z grafiką komputerową.

14:00 Maciej Grzywaczewski
Producent filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. Uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w sierpniu 1980 roku. Z Arkadiuszem Rybickim spisał na tablicach 21 postulatów strajkujących, które stały się symboliczną ikoną protestu.

Był uczniem III LO w Gdańsku, gdy przyłączył się do grupy samokształceniowej zorganizowanej przez dominikanina o. Ludwika Wiśniewskiego. Wszedł w skład kierownictwa tajnej organizacji Nurt Niepodległościowy, był uczestnikiem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, członkiem redakcji i autorem niezależnego pisma „Bratniak”, współzałożycielem Wydawnictwa im. Konstytucji 3 Maja, wreszcie członkiem Ruchu Młodej Polski i jednym z rzeczników tej organizacji. Gdy w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przyłączył się do protestu. Związał się z NSZZ „Solidarność”. W 1981 roku był współorganizatorem I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego przez kilka miesięcy ukrywał się.

Tablice 21 Postulatów, które spisał wraz z Arkadiuszem Rybickim, została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego Pamięć Świata UNESCO (2003). Eksponowane są na wystawie stałej ECS.

 

Bilety