Link do opisu wydarzenia: Solidarni z Ukrainą: Debata "10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie?"

SOLIDARNI Z UKRAINĄ 10 rocznica napaści Rosji na Ukrainę i 2 rocznica pełnoskalowej wojny: Debata "10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie?"

Data: 20 lutego 2024 r.
Godzina: 16:30
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności i Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego

Szczegóły wydarzenia

Mija 10 lat od napaści Rosji na Ukrainę oraz dwa lata od pełnowymiarowej wojny. W rocznicę agresji chcemy razem zademonstrować solidarność wobec Ukrainy, wyrazić nadzieję na pokój i podjąć rozmowę o przyszłości. Jakie wyzwania stoją dziś i jutro przed Europą i światem? – zapraszamy do debaty.
baner: na niebieskim tle żółty napis ukraina

Atak Rosji Putina na Ukrainę nad ranem 24 lutego 2022 roku dowiódł, że obywatelskie rewolucje lat 1989–1991 jeszcze nie osiągnęły swojego ostatecznego celu: budowy pokojowego europejskiego ładu opartego na współpracy demokratycznych, niepodległych narodów w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Wojna w Ukrainie skupiła uwagę zachodniej opinii publicznej na losie Europy Wschodniej. Większość Europejczyków zaczyna rozumieć, iż na wschodzie kontynentu rozstrzyga się także przyszłość wspólnoty demokratycznej.

Program obchodów uwzględnia trzy daty, istotne w kontekście trwającej od dekady wojny:
20/02/2014 – oficjalny początek specoperacji rosyjskiej, jeszcze w trakcie Euromajdanu w Kijowie, przed ucieczką prezydenta Wiktora Janukowycza
26/02/2014 – dzień krymskiego oporu wobec rosyjskiej okupacji Krymu
24/02/2022 – pełnowymiarowa agresja Rosji wobec Ukrainy, początek pełnoskalowej wojny w Europie.

 

10 lat wojny w Ukrainie. Jak przywrócić pokój w Europie? | debata
20/02/2024 wtorek 17.00
ECS, audytorium

Jak przywrócić pokój w Europie? – to nie jest pytanie tylko do rządzących czy NATO. Do debaty zapraszamy wszystkich, którym wojna za wschodnią granicą Polski nie jest obojętna, uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy oraz aktywistów wspierających społeczność ukraińską w Gdańsku i na Pomorzu.

Podejmiemy próbę odpowiedzi na wiele pytań, m.in. Czemu nie udało się powstrzymać wojny? Jakie zagrożenia dla Europy i świata niesie rosyjska agresja? Jak możemy pomagać Ukrainie, czyli czym jest solidarność efektywna?

Zaproszenie do rozmowy przyjęli: Mykola Kniażyckyj – dziennikarz, poseł Rady Najwyższej Ukrainy, przewodniczący Komisji Parlamentarnej Stowarzyszenia między Ukrainą i Unią Europejską, dr Iwona Reichardt – politolożka, zastępczyni redaktora naczelnego „New Eastern Europe”, Bartosz Wieliński – politolog, dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” oraz Lew Zacharczyszyn – były urzędnik ukraińskiej administracji państwowej i konsularny, aktywista, pełnomocnik dyrektora ECS ds. polsko-ukraińskiej solidarności.

Moderatorką dyskusji będzie historyczka – dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG.
Oprawa muzyczna: Anastasiya Voytyuk, Bandura Girl
Tłumaczenie | na języki polski i ukraiński
Transmisja: gdansk.pl, ecs.gda.pl, FB/ecsgdansk

Miejsce