Stocznia Gdańska i Sydhavnen w Aarhus stanowią ważne dziedzictwo społeczne i kulturalne ze względu na swoją przemysłową i polityczną przeszłość oraz fakt, że były miejscami pracy artystów i wielu przedsięwzięć twórczych. Od kilkudziesięciu lat planuje się i realizuje intensywne procesy urbanistyczne na tym terenie . Dlatego zarówno w Gdańsku, jak i w Aarhus artyści i niezależne organizacje kulturalne borykają się z podobnymi problemami – obawiają się, że zostaną stopniowo usunięci z tych przestrzeni.
Nadbałtyckie Centrum Kultury od kilku lat aktywnie angażuje się w projekty kulturalne, których celem jest nie tylko animacja lokalnych społeczności, ale także ich edukacja i włączanie w budowanie potencjału miasta. Na bazie doświadczeń, które zdobyliśmy m.in. podczas projektów Memory of Water, Stocznia do Nowa, bierzemy także udział w Soft City. Ekologiczne zastosowanie wartości kulturowych
Celem tego przedsięwzięcia jest wypracowanie alternatywnych, włączających wizji przekształceń przestrzennych oraz zapewnienie ciągłości alternatywnej działalności kulturalnej i artystycznej na terenach postportowych i postoczniowych.
Zamierzenia te będą realizowane w Gdańsku i Aarhus poprzez: wizyty studyjne przedstawicieli partnerów w celu zapoznania się z lokalną sytuacją i problemami; mapowanie kulturowe wspomnianych obszarów w celu stworzenia wspólnej platformy wiedzy prezentującej ich lokalne charaktery, tożsamość i zasoby; interwencje artystów oparte na badaniach, zlecone przez organizacje partnerskie, biorąc pod uwagę rzeczywiste specyficzne zainteresowania i lokalną wiedzę specjalistyczną; konferencja online z udziałem badaczy i artystów z Danii, Polski i Wielkiej Brytanii; a także promocję wybranych zagadnień z wykorzystaniem różnorodnych działań medialnych i artystycznych.
Już 6 i 8 października spotkamy się w Nadbałtyckim Centrum Kultury, by dokładnie zaprezentować projekt i bieżącą sytuację terenów postoczniowych w Gdańsku i a także, podyskutować nt. przyszłości tych terenów.
Projekt jest realizowany przez grupę międzynarodowych partnerów od sierpnia 2024 r. do listopada 2025 r.
Partnerzy projektu: Ambasada Królestwa Danii w Polsce, Fundacja Kultury ponad Kulturą (Gdańsk), Nadbałtyckie Centrum Kultury (Gdańsk), Spanien 19C (Aarhus), Aarhus Center for Visual Art, Sigrids Stue (Aarhus), Secret Hotel (Bogens), Foreningen Sydhavnen (Aarhus), University of West Scotland (Glasgow).