Kramy z produktami pochodzącymi z okolicznych gospodarstw stać będą na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Bulońskiej z ul. Rakoczego oraz na parkingu pętli autobusowo-tramwajowej Łostowice Świętokrzyska przy Punkcie Obsługi Klienta ZTM.
Działać będą w każdą sobotę w okresie od 23 marca do 29 czerwca i od 31 sierpnia do 28 października w godzinach 9:00-13:00. Ryneczkowi Piecki-Migowo towarzyszyć będzie organizowany przez Radę Dzielnicy Piecki-Migowo i cieszący się dużym zainteresowaniem – Pchli Targ. Do udziału w tym wydarzeniu już teraz organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich – od dzieci po seniorów.
- Dzielnicowe ryneczki to nie tylko miejsce, gdzie mieszkańcy mogą wygodnie kupić zdrowe i ekologiczne produkty. Ta inicjatywa jest cenna również dlatego, że aktywizuje i integruje lokalną społeczność – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Z drugiej strony to przykład działań doskonale wpisujących się w strategię Komisji Europejskiej „Od pola do stołu”. Realizując ideę skrócenia łańcucha dostaw żywności, dają one mieszkańcom Gdańska możliwość dokonania zakupów bezpośrednio od rolnika-producenta, co pozwala na otrzymanie towarów świeżych, z gwarancją jakości i autentyczności.
Równolegle do ryneczków, handel produktami rolnymi lub spożywczymi oraz wyrobami rękodzieła wytworzonymi przez rolników i ich domowników, odbywa się na wyznaczonym przez gminę terenie przy ul. Gościnnej w dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce. W tym miejscu mieszkańcy mogą robić zakupy w piątki i soboty w godzinach 6:00-15:00.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez wsparcia Partnerów – Portu Czystej Energii, czyli spółki, która już wkrótce uruchomi i odda do użytkowania miejską elektrociepłownię z odzyskiem energii z odpadów; Rady Dzielnicy Piecki-Migowo; Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Morena” oraz Rady Dzielnicy Gdańsk Południe-Orunia Górna.
Patronem medialnym wydarzeń jest: gdansk.pl oraz Trojmiasto.pl.