Link do opisu wydarzenia: Rozmowy o stanie świata: MIŁOŚĆ

Rozmowy o stanie świata: MIŁOŚĆ

Data: 14 lutego 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Targ Rakowy 11, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

A na rozmowy o miłości w środę, 14 lutego, zaprasza do swojej siedziby także Instytut Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11). Będzie to okazja, by wspólnie z trójką ekspertów spojrzeć na miłość z różnych perspektyw.

Co wiemy o miłości? Wspólnie z trójką ekspertów spojrzymy na miłość z różnych perspektyw. Dr Małgorzata Majewska, językoznawczyni, opowie o języku, który wspiera i który niszczy miłość i namiętność. Dr Paweł Boguszewski, neurobiolog, opowie, co dzieje się w naszym mózgu i w naszym ciele, gdy kochamy i jesteśmy zakochani. Zaś Tomasz Stawiszyński pomoże nam podejść do miłości filozoficznie. Na spotkanie zapraszamy zakochanych i tych, którzy miłości wciąż poszukują!

Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska

Goście:

Dr Paweł M. Boguszewski ,neurobiolog, kierownik Pracowni Metod Behawioralnych w Instytucie Nenckiego Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się badaniami behawioralnymi w modelach wykorzystywanych w naukach podstawowych i biomedycznych. Jego zainteresowania obejmują mechanizmy zachowań afektywnych i eksploracyjnych wraz z korelatami neuronalnymi oraz automatyzacją procesów analizy danych. Studiował biologię na Uniwersytecie Warszawskim, tytuł doktora uzyskał w Instytucie Nenckiego PAN, staż podoktorski odbył na Yale University, USA. Prywatnie jest pasjonatem programowania, żeglarstwa i popularyzacji nauki.

Dr Małgorzata Majewska jest uznaną specjalistką z zakresu językoznawstwa, komunikacji werbalnej i niewerbalnej, znana jest także na polu pedagogiki. Doktorantka Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi swoje kanały na Facebooku i YouTube. Jest autorką książki „Mówię, więc jestem”. Często gości w polskich mediach jako ekspertka z zakresu języka oraz komunikacji.

Tomasz Stawiszyński - Eseista i filozof, znany m.in. z anteny Radia TOK FM, gdzie prowadzi w soboty Sobotni Magazyn Radia TOK FM, Godzinę filozofów i Kwadrans Filozofa, autor książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”, „Co robić przed końcem świata” oraz „Ucieczka od bezradności”. Od lat zajmujący się popularyzowaniem filozofii, pisał m.in. na łamach „Dziennika”, „Newsweeka”, „Przekroju”. Od 2016 roku prowadzi również – ostatnio wspólnie z dr. Pawłem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Nenckiego PAN – spotkania filozoficzne w Teatrze Powszechnym w Warszawie, organizowane pod egidą fundacji Strefa Wolnosłowa. Twórca podkastu „Skądinąd”. Od listopada 2021 r. felietonista „Tygodnika Powszechnego”.

Miejsce