Link do opisu wydarzenia: Poniedziałek Wielkanocny: uroczysta msza święta

Poniedziałek Wielkanocny: uroczysta msza święta

Data: 18 kwietnia 2022 r.
Godzina: 12:00
Miejsce: YouTube Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej i oraz na www.gdansk.pl
Organizator: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej

Szczegóły wydarzenia

Ksiądz Krzysztof Niedałtowski, duszpasterz środowisk twórczych w archidiecezji gdańskiej
 
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Wielkanoc, Zmartwychwstanie Pańskie (w prawosławiu: Pascha Chrystusowa) to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, obchodzone jest przez Kościoły chrześcijańskie. 

Wielkanoc to święto ruchome, w tym roku poniedziałek wielkanocny przypada 18 kwietnia.

Transmisja mszy św. w poniedziałek, 18 kwietnia, z kościoła św. Jana na kanale YouTube Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej oraz na www.gdansk.pl. Początek o godz. 12.00.

 

Więcej o Wielkanocy*

W pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca obchodzimy w Kościele uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Nazywamy ją często Wielkanocą, czyli Wielką Nocą, bowiem cud zmartwychwstania Jezusa Chrystusa dokonał się nad ranem, o świcie. 

Wielkanoc jest pierwszym i najdawniejszym świętem w Kościele. Obchodzili go Apostołowie w tym samym czasie, kiedy Żydzi obchodzili swoją Paschę, gdyż zmartwychwstanie Jezusa dokonało się w dzień po uroczystości Paschy. Była ona obchodzona przez Izraelitów na pamiątkę wybawienia ich z niewoli egipskiej. W tym samym czasie przypadła śmierć Pana Jezusa i Jego zmartwychwstanie jako tajemnica naszego odkupienia, wybawienia z niewoli szatana i wprowadzenia nas do ziemi obiecanej, do niebieskiego Ojca. Żydzi obchodzili Paschę dnia 14 nisan, bo tak przykazał im Mojżesz. Przez miesiąc nisan określano miesiąc (30 dni) od nowiu marca do nowiu kwietnia. Jednak ze względu na to, że Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę, chrześcijanie już od wieku II pierwszą niedzielę po pełni wiosennej zaczęli obchodzić jako Wielkanoc. Tak też uchwalił sobór w Nicei w 325 roku, dodając, że za pełnię wiosenną uważa się tę, która wypada po zrównaniu dnia z nocą, czyli po 21 marca. Tak więc Wielkanoc może się wahać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.

Wielkanoc jest nie tylko pierwszym świętem w Kościele chronologicznie, ale także co do ważności. Przez wszystkie wieki było uważane za największe.

Za: brewiarz.pl