Link do opisu wydarzenia: Piknik Nauki Fahrenheita

Piknik Nauki Fahrenheita

Data: 28 maja 2023 r.
Godzina: 11:00 - 16:00
Miejsce: Hevelianum ul. Gradowa 6, Gdańsk
Wstęp: Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wyjątek stanowią wystawy stałe Hevelianum. Ich zwiedzanie będzie płatne, zgodnie z cennikiem Hevelianum
Organizator: Uczelnie Fahrenheita, Hevelianum

Szczegóły wydarzenia

Odkrywców, poszukiwaczy naukowych przygód, tak dorosłych, jak i dzieci – wszystkich zapraszamy na Piknik Nauki Fahrenheita, który odbędzie się 28 maja na Górze Gradowej w Gdańsku. Wśród licznych atrakcji, pokazów i warsztatów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie! Piknik Nauki Fahrenheita odbędzie się pod hasłem – Nauka z klimatem, zapraszamy wstęp wolny.

baner promujący Piknik Nauki Fahrenheita w Hevelianum

 

Na placu głównym Hevelianum, zwanym majdanem, powstaną strefy piknikowe.

Miasteczko naukowe Uczelni Fahrenheita stworzy 45 namiotów, w których będą się odbywać warsztaty i zabawy edukacyjne. Wspólnie stworzymy na przykład model mózgu przy użyciu materiałów z odzysku i porozmawiamy o akwakulturze jako ekologicznym sposobie produkcji żywności. W miasteczku czekać będą również m.in. ekoauta napędzane energią słoneczną i wodorem, efektowne pokazy chemiczne, warsztaty z druku modeli za pomocą drukarki 3D, rozpoznawanie materiałów, skał czy minerałów oraz liczne quizy z nagrodami. Dla chętnych nie zabraknie też bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym USG.

Program Sceny naukowej będzie odwoływał do Celów Zrównoważonego Rozwoju wyznaczonych przez ONZ, w tym edukacji w zakresie codziennych nawyków i wyborów konsumenckich. Na scenie odbędą się m.in. pokaz mody zero waste, spektakularny science show, naukowy stand up, losowanie nagród dla uczestników gry terenowej, a także miniwykłady z pokazami.

W Strefie eduzabawy – z warsztatami w popularnej i lubianej formule „do it yourself” – dzieci dowiedzą się m.in., jak nadać drugie życie fusom od herbaty i plastikowym nakrętkom oraz nauczą, jak zrobić piórnik ze skrawków materiałów. W tym czasie rodzice będą mogli wykonać ekobiżuterię, domowy proszek do prania czy własne kosmetyki. Na najmłodszych uczestników Pikniku Nauki będą czekać też gry terenowe, atrakcje ruchowe oraz malowanie na drewnianych dyktach.

Gości pikniku organizatorzy zapraszają też na debatę pt. „Nauka Mówi. W równowadze”, podczas której wraz zaproszonymi specjalistami porozmawiamy o tym, czym właściwie jest zrównoważony rozwój i jak z niego korzystać.

Dla miłośników atrakcji o charakterze artystycznym Teatr Miniatura przygotował spektakl inspirowany Danielem Fahrenheitem pt. „Laboratorium Fahrenheita”, który w trakcie trwania pikniku zostanie zaprezentowany trzykrotnie.

To już druga edycja Pikniku Nauki, który odbywa się w ramach Dni Fahrenheita. Organizatorem wydarzenia jest cała społeczność akademicka Uczelni Fahrenheita: Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum oraz partnerzy.

Piknik poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, laureaci nagród POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku za bloga Crazy Nauka i audycję „Homo Science” w radiu TOK FM. Zdobywcy nagrody Popularyzator Nauki PAP Nauka w Polsce.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: wojewoda pomorski Dariusz Drelich, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Partnerzy strategiczni: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Samorząd Województwa Pomorskiego, Polskie Elektrownie Jądrowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partnerzy merytoryczni: Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, Czyste Miasto Gdańsk, Straż Miejska w Gdańsku, Miejski Teatr Miniatura, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Gemini Polska.

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Wyjątek stanowią wystawy stałe Hevelianum. Ich zwiedzanie będzie płatne, zgodnie z cennikiem Hevelianum.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia z powodu wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych.