Historia Pentezylei mówi o szalonej miłości, jaką główna bohaterka obdarzyła greckiego wojownika Achillesa, przez co zginęła tocząc z nim pojedynek. W innej wersji to doprowadzona do furii królowa morduje Achillesa, zagryzając go na śmierć… Przeciwnikiem współczesnych Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik, lecz rak piersi – najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. Każdego dnia do walki z nim stają tysiące kobiet.
Duet Gruba i Głupia oddaje głos współczesnym Amazonkom, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie miejsca zbiorowej energii: mikro-społeczności, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazują sobie mit i reinterpretują go. Twórczyniom zależy, aby o poważnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. W przedstawieniu sięgają przede wszystkim po dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym szeroko pojętym antykiem. Również tym w wersji pop.
Profilaktyka raka piersi przed spektaklem
Wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi „Pentezylea” będzie punkt dotyczący profilaktyki badań piersi, który 20 stycznia w godzinach 15-18.30 w Instytucie Kultury Miejskiej poprowadzą studentki Koła Naukowego „Przyszłe Położne” Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Każda chętna osoba będzie mogła poćwiczyć samobadanie piersi na przygotowanych fantomach. Na stoisku obecne będą także przedstawicielki Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz działającego przy nim Stowarzyszenia Różowy Motyl, które będą informowały o profilaktyce i możliwościach zapisu na badania.
SKN Przyszłe Położne z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmuje się działalnością edukacyjną, społeczną oraz naukową. Studentki nieustannie podnoszą swoje kompetencje uczestnicząc w szkoleniach oraz konferencjach naukowych, zarówno jako prelegenci, jak i słuchacze. Głównym obszarem zainteresowania SKN jest profilaktyka chorób nowotworowych oraz promocja i wspieranie prawidłowych wzorców zachowań zdrowotnych. Opiekun SKN, dr n. o zdr. Anna Szablewska
„Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”, duet Gruba i Głupia, produkcja Scena Robocza w Poznaniu
20 stycznia, godz. 19.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Targ Rakowy 11
Bilety: 30/40 zł
Choreografia, dramaturgia, reżyseria, opracowanie muzyczne, video: Gruba i Głupia. Kostiumy: Wiktor Krajcer. Współkreacja i performance: Ewa, Gosia, Dominika, Patrycja i innx. Komunikacja: Ola Jaruszewska. Producentka wykonawcza: Anna Romberg. Grafika: Wiktoria Szydłowska. Współprodukcja: Teatr Ósmego Dnia, Instytut Kultury Miejskiej. Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA.