Link do opisu wydarzenia: Patriotyczny maj w Gdańsku - flaga, Konstytucja, wartości i pamięć

Patriotyczny maj w Gdańsku - flaga, Konstytucja, wartości i pamięć

Data: 1-3 maja 2023 r.
Miejsce: Gdańsk: Góra Gradowa, pomnik króla Jana III Sobieskiego, Dwór Artusa, pomnik Tym, co za polskość Gdańska ul. Podwale Staromiejskie
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Wspomnienie daty przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, a także rocznica zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy uczczone zostaną m.in. uroczystymi podniesieniami flag na maszt, carillonowymi koncertami, czy inscenizacją przysięgi mieszczan. Nie zabraknie także chwil zadumy i złożenia wieńców przy gdańskich pomnikach.

flaga Polski i Unii Europejskiej

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

- Początek maja to okazja do odpoczynku i spędzenia czasu z bliskimi, ale święta majowe to także okazja do refleksji nad kondycją naszej ojczyzny i relacji z Unią Europejską. Zachęcam do udziału w rocznicowych wydarzeniach, odbierania flag, które przygotowaliśmy i ozdabiania Waszych okien, domów i balkonów. Żeby to nie był tylko pusty gest zastanówmy się także, co możemy wspólnie zrobić dla lepszego życia w Polsce – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W poniedziałek, 1 maja o godz. 10.00 na Gradowej Górze będzie można odebrać flagi Unii Europejskiej. O godz. 12.30 na Targu Węglowym w pobliżu Katowni na mieszkańców będzie czekało łącznie 500 flag państwowych RP, europejskich i gdańskich. We wtorek, 2 maja na Gradowej Górze będzie można odebrać flagi państwowe RP.

19 lat Polski w Unii

Polska jest członkiem Unii Europejskiej już od 19 lat. Przez te wszystkie lata, dzięki wymianie doświadczeń oraz środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk i cały kraj dzięki inwestycjom przeszły ogromną metamorfozę. Dzięki wspólnocie kraje członkowskie są w stanie o wiele efektywniej radzić sobie z przezwyciężaniem wielu współczesnych wyzwań i problemów.

Efektem dotychczasowych działań miasta, spółek miejskich, gdańskich uczelni, instytucji kultury i biznesu są liczne projekty inwestycyjne, służące polepszeniu jakości infrastruktury, ochronie środowiska naturalnego, kształceniu na europejskim poziomie i poprawie konkurencyjności naszego regionu. W latach 2004-2020 Gdańsk dzięki wsparciu UE zainwestował 4,8 mld zł.

- Obecna perspektywa finansowa 2021-2027 to nowe wielkie wyzwania, zarówno w przestrzeni podnoszenia jakości życia jak i poziomu infrastruktury naszego miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Jestem przekonana, że mieszkańcy oraz odwiedzający miasto goście dostrzegają i doceniają w pełni dynamiczne zmiany jakie zachodzą w naszym otoczeniu, dzięki efektywnemu połączeniu pieniędzy z budżetu miasta i dotacji unijnych.

Na Pomorzu planowane są przedsięwzięcia m.in. związane z efektywnością energetyczną, odnawialnymi źródłami energii, przystosowaniem do zmian klimatu, ekologicznym transportem.  Ponadto środki mają być przeznaczane na edukacji, działania dot. aktywności zawodowej mieszkańców regionu czy świadomości roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom.

W rocznicę wejścia Polski do Unii, w poniedziałek 1 maja, nad miastem będzie górowała europejska flaga. Uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej odbędzie się o godzinie 10.00. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. Podczas uroczystości rozbrzmi także Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Hymn Europy przy akompaniamencie trębacza Emila Miszka, na mobilnym carillonie wykona Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.

 

flaga Polski

fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki, ogromnych rozmiarów państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Następnie odbędzie się pokaz artyleryjski w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm. O godzinie 12.15 na Górze Gradowej będzie można zobaczyć i usłyszeć jak wygląda wystrzał z repliki armaty o imieniu Elżbieta, która została nazwana na cześć żony Jana Heweliusza, patrona Hevelianum. 

Godnie z symbolem

Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego - to symbole naszej państwowości. To najważniejsze znaki, wokół których gromadzi się wspólnota obywateli Rzeczypospolitej i które wyrażają naszą tożsamość. Kiedy podczas patriotycznych uroczystości czy innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego mieszkańca Gdańska chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź, odwołujemy się właśnie do tych symboli. Dla nas, Polek i Polaków, są one wyjątkowo cenne.

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną:

  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
  • Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności
  • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie

uroczystości pod Pomnikiem Jana Trzeciego Sobieskiego

fot. Grzegorze Mehring / www.gdansk.pl

Święto Konstytucji 3 Maja

232 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć historyczną zmianę warty pod wieżą więzienną w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk i inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej, która odbędzie pod Dworem Artusa. Gdańscy samorządowcy uczczą 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 11.00 składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. W wydarzeniu weźmie udział Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Pokój i pojednanie

Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej uczci w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W środę o godzinie 9.40 Konfraternia Dzwonników kościoła św. Katarzyny przez 20 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Z wieży kościoła św. Katarzyny świętowanie dźwiękiem dzwonów przeniesie się do Ratusza Głównego Miasta. Tam o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses wykonają utwory polskie i patriotyczne. polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online na facebooku carillonów gdańskich.

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

Widowiskowo zapowiada się odświętna, historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, która odbędzie się o godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą. Będzie to okazja do zobaczenia, jak wyglądała wojskowa musztra w XVIII wieku, jakie mundury nosili kiedyś żołnierze i z jakiej broni strzelali. W wydarzeniu wezmą także rekonstruktorzy w strojach z epoki, którzy opowiedzą o szczegółach dawnego ubioru.

Następnie zaplanowano przemarsz ul. Długą pod Dwór Artusa, gdzie na godz. 15.30 na zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi I Rzeczpospolitej. Tam rekonstruktorzy w strojach z epoki złożą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga drugiej połowy XVII wieku. W XVII i XVIII wieku, by zostać obywatelem Gdańska, z czym wiązały się większe przywileje, należało złożyć przysięgę na wierność królowi i Rzeczypospolitej. Inną przysięgę składali mieszczanie, którzy mieszkali już w Gdańsku, a inną osoby, które dopiero do miasta przyjechały. W nawiązaniu do gdańskiej tradycji słowa przysięgi powtórzą także zgromadzeni na wydarzeniu goście.

78. rocznica zakończenia II wojny światowej

Na 8 maja przypada 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. tego dnia, o godzinie 14.00 samorządowcy i kombatanci złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci  i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

chór: młode kobiety śpiewające pod Ratuszem Głównego Miasta

fot. Grzegorze Mehring / www.gdansk.pl

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 9.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta.

Na ten dzień także zaplanowano koncert carillonowy. O godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi muzyka z krajów członkowskich UE i ich narodowe hymny.

Harmonogram uroczystości

1 maja (poniedziałek) - Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

  • 10:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego.

2 maja (wtorek) - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  • 12:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie carillonu mobilnego

3 maja (środa) - Święto Narodowe Trzeciego Maja

  • 11:00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / złożenie kwiatów
  • 13:00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
  • 15:00 / Wieża Więzienna przy Katowni / uroczysta historyczna Zmiana Warty
  • 15:30 / Dwór Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej

8 maja (poniedziałek) - 78. rocznica zakończenia II wojny światowej

  • 14:00 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna

9 maja (wtorek) - Dzień Europy

  • 9:00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej
  • 12:05 / wieża Ratusza Głównego Miasta / koncert