Czułość, jako kategoria literacka, przeszła długą drogę i straciła swoją pierwotną moc. Ironia, jako kategoria komunikacyjna, nie znajduje sobie miejsca w świecie, w którym każda krytyka nazywana jest hejtem. Jakim językiem opisywać współczesność? Czy rolą osób piszących jest diagnozowanie społecznych problemów? A jeśli nie, to dlaczego nieustająco od nich tego wymagamy? Wreszcie jak pisać swoich bohaterów w czasach kiedy każdej z klasycznych postaci literackich można dopisać zaburzenie psychiczne, a każda z książek zawiera triggery?
Mateusz Górniak – pisarz, dramaturg, krytyk filmowy. Autor „Ćpuna i Głupka” (Convivo, 2025), „Dwóch powieści ruchu” (Filtry, 2023) i „Trash Story” (Ha!art, 2022). Pracował między innymi w Teatrze Współczesnym w Szczecinie czy Nowym Teatrze w Warszawie, dla którego w sezonie 2023/24 realizował na Tumblr „Adaptację Jutuba”. Eseje, opowiadania i teksty dla teatru publikował między innymi w „Dialogu”, „Kinie”, „Małym Formacie” czy „Stonerze Polskim”, którego był wieloletnim redaktorem.
Dorota Masłowska – jedna z najważniejszych polskich pisarek współczesnych. W 2002 roku zadebiutowała powieścią „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, która zastała nagrodzona Paszportem „Polityki”, za drugą, „Paw królowej”, dostała w 2006 roku Nagrodę Literacką Nike.
Następnie spod jej pióra wyszły dramaty „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” (2006) oraz „Między nami dobrze jest” (2008) – oba, świetnie przyjęte przez czytelników i krytykę, doczekały się adaptacji teatralnych.
Kolejne jej książki to m.in. „Kochanie, zabiłam nasze koty” (2012), „Jak zostałam wiedźmą” (2014), „Inni ludzie” (2018), zbiory felietonów „Jak przejąć kontrolę nad światem” (2017, 2020) i „Mam tak samo jak ty” (2023) oraz dramat „Bowie w Warszawie” (2022).
W 2022 roku została uhonorowana Paszportem „Polityki” w kategorii Kreator Kultury. Równolegle do twórczości literackiej angażuje się w projekty muzyczne (Mister D, DOROTA) i teatralne.
Anna Karczewska – promotorka i apologetka czytania. Prowadzi autorską audycję o książkach „Albo poczytam” w Radio Kampus, wykłada na wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii na UW. Pomysłodawczyni inicjatywy Książki Kupuję Kameralnie i kobiecych klubów czytelniczych Books&Boobs. Na co dzień pracuje w Państwowym Instytucie Wydawniczym, mieszka w Warszawie.
Rozmowa otworzy nowy cykl dyskusji o polskiej prozie współczesnej pt. „Nowa fala”.
Nad głowami polskich pisarek i pisarzy od lat wisi topór „Lalki” Prusa. Krytycy piszą o braku wielkich powieści, potrzebie prozy, która odpowiedziała by na wielkie dylematy współczesności, prozy NOWOCZESNEJ i realistycznej, dającej nam i przyszłym pokoleniom obraz Polski XXI wieku.
Jaką funkcję ma literatura we współczesnym świecie? Jak pisać w czasach kiedy niewielu czyta? Czy polska współczesna proza potrafi nadążyć za zmianami codzienności?
Z polskimi pisarkami i pisarzami, w ramach autorskiego cyklu, porozmawia Anna Karczewska