NORIFEST Festiwal Kultury Azjatyckiej, to trzydniowe wydarzenie promujące kulturę Japonii, Korei Południowej i Chin. Chcemy w przystępny i ciekawy sposób pokazać różne oblicza Azji Wschodniej, jej różnorodność i jak wiele ma do zaoferowania. Naszym celem jest popularyzacja kultury azjatyckiej i krajów Azji Wschodniej na terenie Trójmiasta. Festiwal skierowany jest zarówno do miłośników krajów azjatyckich jak i tych, którzy chcą poznać ją lepiej, ale nie wiedzą od czego zacząć.
Podczas festiwalu oferujemy uczestnikom m.in. udział w warsztatach z języka japońskiego, koreańskiego oraz chińskiego dla początkujących; spotkanie autorskie z Małgorzatą Sidz (Mądre matki, dobre żony. Kobiety w Korei Południowej, wyd. Prószyński i S-ka); warsztaty ruchowe i pokazy sztuk walki. Przeprowadzimy także trzy pokazy filmowe – Spirited Away: W krainie bogów (2001), Duch (2023) oraz Jezioro dzikich gęsi (2019) oraz panel dyskusyjny dotyczący prezentowanych filmów. Poprowadzone zostaną również wykłady z obszaru kultury popularnej i praktyk życia codziennego w kraju wschodnio-azjatyckim. Dodatkowo oferujemy udział w quizie z wiedzy o Azji, wysłuchanie legend prosto ze Wschodu, czy zagranie w tradycyjne i popularne gry. Współpracujemy również z wydawnictwami popularyzującymi i wydającymi literaturę azjatycką (Kwiaty Orientu, Yumeka).
Podczas festiwalu organizatorzy będą zachęcać uczestników do udziału w dyskusjach towarzyszących wydarzeniom oraz konkursach.
REPERTUAR:
10 maja 2024 (piątek), godz. 18:30:
Nori Fest: SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW
reż. Hayao Miyazaki, Japonia, 2001, 125 min.
Wstęp karnety 1 film 10 ulgowy * / 15 normalny zł
Dziesięcioletnia Chihiro przeprowadza się z rodzicami do nowego miasta. Po drodze jednak gubią trasę i postanawiają pozwiedzać i zatrzymać się na coś do jedzenia. W ten sposób trafiają do opuszczonego miejsca przypominającego nocny market, nieświadomie przenosząc się do świata bogów. Głodni rodzice zjadają posiłek nieprzeznaczony dla ludzi i zamieniają się… w świnie, a Chihiro zostaje uwięziona w innej rzeczywistości. Żeby uratować siebie i rodziców musi rozpocząć pracę dla czarownicy Yubaby, służąc różnym bóstwom i istotom w tradycyjnej łaźni. Czas spędzony w świecie bogów staje się próbą jej odwagi, poczucia własnej wartości i życzliwości.
„Spirited Away: W krainie bogów” stał się już klasykiem japońskiej animacji. Jest też pierwszym filmem wyprodukowanym przez Studio Ghibli, który zdobył w 2003 roku Oscara za najlepszy film animowany. Ten sukces reżyser Hayao Miyazaki powtórzył dopiero 20 lat później, otrzymując złotą statuetkę za film „Chłopiec i czapla” (2023).
Historia Chihiro to piękna opowieść o odwadze, odpowiedzialności i przyjaźni. „Spirited Away: W krainie bogów” zachwyca obrazem i muzyką, a sama historia okazuje się ponadczasowa.
Dystrybucja: Gutek Films
11 maja 2024 (sobota), godz. 18:30:
Nori Fest: DUCH
reż. Lee Hae-Young, Korea Południowa, 2023, 132 min.
Wstęp wolny
Korea, 1933 rok – kraj znajduje się pod japońską okupacją. Promykiem nadziei na wyzwolenie staje się prężnie działający ruch oporu. Aby ustalić kto jest tytułowych Duchem – rebelianckim szpiegiem, japońskie władze zbierają pięciu podejrzanych. Uwięzieni w odosobnionym hotelu podejrzani rozpoczynają emocjonującą walkę na śmierć i życie. Czy mogą ufać sobie nawzajem, próbując uciec z hotelu? Kim jest nieuchwytny Duch, o ile w ogóle istnieje?
„Duch” rozpoczyna się jak typowy kostiumowy film szpiegowski sprawnie budując napięcie, myląc tropy i powoli prowadząc na zaskakujące tory. Ta ekranizacja chińskiej powieści autorstwa Mai Jii pełna jest niespodziewanych zwrotów akcji, a gwiazdorska obsada nie zawodzi.
Dystrybucja: Mayfly
12 maja 2024 (niedziela), godz. 18:30:
Nori Fest: JEZIORO DZIKICH GĘSI
reż. Diao Yinan, 2019, Chiny, Francja 113 min.
Wstęp wolny
Po pięciu latach przerwy Diao Yinan, jeden z ważniejszych chińskich reżyserów, powraca z poetyckim kryminałem w stylu neo-noir. „Jezioro dzikich gęsi” to niepokojącą opowieść o wyjętym spod prawa przestępcy.
Szef gangu, Zhou Zenong, przypadkowo zabija policjanta. W ucieczce przed policją i łowcami nagród pomaga mu rodzina i elegancka pracownica seksualna, Liu Aiai, przysłana przez towarzyszy uciekiniera. Akcja rozgrywa się w okolicach tytułowego jeziora – centrum nielegalnych interesów.
„Jezioro dzikich gęsi” prowadzi refleksję nad społeczeństwem Chin i życiem pod ciągłym nadzorem, gdzie śledzony jest każdy ruch obywateli. Reżyser łączy estetykę neonów, brudne uliczki i brutalność w zmysłowych obrazach.
Dystrybucja: Aurora Films