Link do opisu wydarzenia: Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu

Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów. Górecki, Goldenthal, Sanejko!

Data: 12 listopada 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1, Gdańsk
Organizator: Fundacja Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

plakat promujący koncert Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów12 listopada 2024 r. o godz. 19.00 w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, odbędzie się Nadzwyczajny Koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów. Zarówno data Koncertu, jak i jego tematyka nawiązują  także do 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Wybór daty Koncertu nie jest przypadkowy. Łączenie historii klamrą 1918 - 1989 to celowy zamysł organizatora - Fundacji Centrum Solidarności. Jedno z dzieł pt. Symfonia Wolności, w swej warstwie muzycznej  odnosi się do całej historii zmagań Polaków w walce o niepodległość.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Lech Wałęsa oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

Dla Fundacji Centrum Solidarności promowanie historii poprzez muzykę klasyczną, jest jedną z form mówienia o polskiej drodze do wolności. Dzieła znanych kompozytorów, w tym zdobywcy Oscara, będą wykonywane przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Moniki Stefaniak. Wśród solistów zobaczymy i usłyszymy europejskiego formatu sopranistkę - Adrianę Ferfecką, czy wybitną, gdańską klawesynistkę prof. Alinę Ratkowską. Krótki obraz filmowy ( 6 min) nada kontekst historyczny temu  muzycznemu  wydarzeniu.

Wykonywane 12 listopada 2024 r. dzieła przyczynią się do upamiętnienia historii Sierpnia 1980 roku, pamiętania o trudnym dla narodu okresie stanu wojennego a także przypomnienia o strajkach 1988 roku, których zwieńczeniem był „okrągły stół” i wybory czerwcowe 1989 roku - jako symbol otwarcia nowej drogi do pokojowej rewolucji w Polsce i naszej części Europy.

W programie usłyszymy:

  •     Koncert na klawesyn i orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego,
  •     III Symfonia na sopran i orkiestrę Elliota Goldenthala do poezji Barbary Sadowskiej
  •     Symfonia Wolności –  Jana Sanejki.

Z doświadczenia organizatora wynika, że łączenie dziedzictwa kulturowego z historycznym daje zawsze pożądane i dobre jakościowo rezultaty. Realizacja Koncertu to jedna z istotnych form przekazu edukacyjnego, która ma na celu wzmocnienie pozytywnego odbioru i świadomości społecznej o historii Solidarności i odzyskania wolności w 1989 r.

Bilety na Koncert dostępne są online, w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, ul Ołowianka 1.

Miejsce