Link do opisu wydarzenia: Mównica L – Eufemistycznie: zapracowanie w kulturze

Mównica L – Eufemistycznie: zapracowanie w kulturze

Data: 15 marca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Gdańsk Miasto Literatury ul. Długa 35, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Gdańsk Miasto Literatury

Szczegóły wydarzenia

ML7 – Eufemistycznie: zapracowanie w kulturze to siódma odsłona cyklu prezentującego najważniejsze postaci trójmiejskiej literatury Mównica L, który w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury odbywa się na scenie przy ul. Długiej 35. Tym razem rozmowie wezmą udział: Aleksandra Boćkowska, Daria Sobik, Ania Witkowska. Rozmowę z naszymi gościniami poprowadzi Marcin Hamkało.

Wątek przepracowania, zmęczenia, wypalenia różnych grup społecznych i zawodowych pojawia się w przestrzeni publicznej od kilku lat, nie oszczędzając również środowiska osób związanych z kulturą zinstytucjonalizowaną i pozainstytucjonalną. Mimo to problem nie przebija się w szerszej dyskusji, uznaje się go za nieco wstydliwy, przez co często bywa lekceważony. I nabrzmiewa.

Przyjrzymy się sytuacji osób funkcjonujących w branży kulturalnej oraz zastanowimy nad szansami i możliwymi mechanizmami zmiany systemowej. Do rozmowy zaprosiliśmy osoby, których działalność na polu kultury zmusza do równoległego występowania w wielu rolach: ludzi słowa, pracowniczek w instytucjach kultury, artystek. Dyskusja będzie wzbogacona akcjami performatywnymi w wykonaniu Antoniego Michnika.

Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Od 2021 roku sprawdza, jak to jest mieszkać w Gdyni. Autorka książek To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL, Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL i Można wybierać. 4 czerwca 1989 oraz zbioru rozmów To wszystko nie robi się samo.

Daria Sobik – dramaturżka, dramatopisarka. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Finalistka 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, laureatka (wraz z Pamelą Leończyk) Nowego Yoricka w ramach 27. Festiwalu Szekspirowskiego, wyróżniona Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru. Jako dramaturżka pracowała przy spektaklach m.in. w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Teatrze Studio w Warszawie, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, czy New National Theatre w Tokio. Jej sztuki publikował miesięcznik Dialog i Notatnik Teatralny.

Ania Witkowska – artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, współtworząca kolektywy. Profesora w Akademii Sztuki w Szczecinie, kierunek Komunikacji Wizualnej i UX oraz Kuratorstwo i realizacja wystaw. Aktualnie wspomaga również Wydział Intermediów ASP w Gdańsku. Ukończyła gdańską Akademię Sztuk Pięknych na kierunku Grafiki i malarstwa (2003).

W swojej praktyce nie podlega jednej prostej definicji. Najczęściej czerpie z otaczającej rzeczywistości, używając narzędzi krytycznych, wpisuje się w nurt nowego dokumentalizmu. Jednocześnie sięga po realizm magiczny czy surrealizm. Stosuje strategię trickstera. Używa w pracy różnych mediów - fotografii, instalacji czy wideo. Tworzy samodzielnie lub w duecie artystycznym z Adamem Witkowskim. Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter, wprowadza do nich elementy tekstu.

Jej prace znajdują się w kolekcjach Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, NOMUS MNG w Gdańsku, w Muzeum Dolnośląskim oraz u kolekcjonerów prywatnych.

Miejsce