Oana Cǎtǎlina Chițu (wokal) i pochodzący z Serbii Dejan Jovanovic (akordeon) dorastali w otoczeniu bogatej tradycji muzyki rumuńskiej i romskiej. W Muzeum Narodowym w Gdańsku Oana Chițu Band wykona we współczesnej interpretacji utwory z repertuaru Marii Tănase (1913-1963), pieśniarki, która w pierwszej połowie XX wieku wniosła do rumuńskiej muzyki tradycyjnej niepowtarzalny blask. Dzięki swoim pełnym siły i płomiennym interpretacjom, Maria Tănase, często porównywana do Edith Piaf, wniosła folklor i muzykę z biednych dzielnic do kręgów elity i przyciągnęła uwagę szerokiej publiczności. Jej unikalny sposób interpretacji muzyki z różnych regionów etnograficznych, tang i romansów stał się punktem odniesienia dla tych, którzy podążyli jej śladami.
Oana Cătălina Chițu & Band:
Oana Chițu (wokal), Dejan Jovanovic (akordeon), Anton Slavici (skrzypce) i Sergiu Diaconu (kobza).
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: Wystawa czasowa „Nicolae Grigorescu”
Wydarzenie zorganizowane w ramach Sezonu Kulturalnego Rumunia – Polska 2024-2025. Sezon Kulturalny Rumunia – Polska 2024-2025 jest organizowany przez Rumuńskie Ministerstwo Kultury i Rumuński Instytut Kultury, ze strony rumuńskiej, oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytut Adama Mickiewicza, we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie.