Link do opisu wydarzenia: Koncert: Nowe oblicza tradycji

Koncert: Nowe oblicza tradycji

Data: 16 lipca 2022 r.
Godzina: 20:00
Miejsce: Centrum św. Jana ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Wstęp: Bilety: 30 zł do kupienia na www.nck.interticket.pl, w księgarni PWN przy ul. Korzennej 33/35 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 oraz na godzinę przed koncertem w Centrum św. Jana w Gdańsku.
Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury i Fundacja Polihymnia

Szczegóły wydarzenia

baner promujący koncert Nowe oblicze tradycji 16 lipca 2022 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku

 

Fundamentem projektu są trzy nowe kompozycje na sukę biłgorajską i oktet wokalny, zamówione u znakomitych kompozytorów z Polski, Łotwy i Serbii, które powstały w 2021 roku. Suka biłgorajska jest tradycyjnym polskim instrumentem ludowym, który z inicjatywy Marii Pomianowskiej został zrekonstruowany i towarzyszy artystce na salach koncertowych całego świata. Nowe kompozycje będą̨ pierwszymi współczesnymi utworami skomponowanymi na ten instrument, w związku z czym inicjatorzy wydarzenia żywią̨ nadzieję na odkrycie nowych możliwości technicznych i brzmieniowych suki biłgorajskiej.

Kompozycje wykona wybitna solistka – Maria Pomianowska specjalizująca się w grze na instrumentach z rodziny fideli, w tym na suce biłgorajskiej oraz  oktet wokalny (zespół projektowy). Wykonawców poprowadzi dyrygent – Karol Kisiel.

Program koncertu:

  • Anna Rocławska-Musiałczyk/Polska: Sześć pieśni sobie śpiewanych na sukę biłgorajską i oktet wokalny (światowa premiera)
  • Aleksandra Vrebalov/Serbia: Angelic Incantations na sukę biłgorajską i oktet wokalny (światowa premiera)
  • Uģis Prauliņš/Łotwa: Fortuna na sukę biłgorajską i oktet wokalny (światowa premiera)
  • Kompozycja na fidele kolanowe w wykonaniu Marii Pomianowskiej
  • Po prawykonaniu nowopowstałych dzieł na sukę biłgorajską i oktet wokalny w Centrum św. Jana oraz ich powtórzeniu w Studio PR im. Witolda

Lutosławskiego, dzieła zabrzmią po raz trzeci w Estonii, w słynnym Centrum Arvo Pärta:
29 października, w sobotę o godz 17:00, pod patronatem Ambasady RP w Tallinie, będzie miała miejsce zagraniczna premiera nowych kompozycji w wykonaniu Marii Pomianowskiej (suka biłgorajska) oraz oktetu wokalnego pod dyrekcją Karola Kisiela. Wydarzenie wpisuje się w koncepcję prezentacji w krajach basenu Morza Bałtyckiego muzyki nowej i
jednocześnie sięgającej do korzeni, bazującej na dziedzictwie kulturowym naszych przodków.
Estonia od zawsze była krajem, w którym muzyka, a zwłaszcza śpiew, odgrywały szczególną rolę. Nie bez powodu proces odzyskiwania niepodległości i niezależności od Związku Radzieckiego nazwany został śpiewającą rewolucją. Co więcej, w Estonii nie tylko kultywuje się muzyczne tradycje, ale i bardzo aktywnie dba o kulturalną przyszłość kraju, przywiązując choćby bardzo dużą wagę do obecności w przestrzeni muzycznej kompozycji współczesnych. Jednym z najbardziej znanych kompozytorów współczesnych na świecie jest Estończyk, Arvo Pärt. W Laulasmaa powstało Centrum imienia kompozytora, które stanowi połączenie archiwum wszelkich jego dokumentów i kompozycji, galerii, kina, czy sali koncertowej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –  państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.