Link do opisu wydarzenia: Klub Filmowy Kosmos

Klub Filmowy Kosmos

Data: 3 lutego 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Scena Muzyczna GAK ul. Nowiny 2b, Gdańsk
Wstęp: Bilety 8 zł.
Organizator: Scena Muzyczna GAK

Szczegóły wydarzenia

Nadeszła piąta edycja filmowych spotkań, które swoją nazwą nawiązują do kultowego kina funkcjonującego kiedyś na Oruni. W każdy piątek o godz. 18:00, od 3 lutego aż do końca kwietnia, w siedzibie Sceny Muzycznej GAK przy ulicy Nowiny 2b, organizowane są pokazy wraz z prelekcjami i rozmowami przy kawie lub herbacie. Spotkania moderowane są przez filmoznawców znanych z poprzednich edycji filmowego klubu: Joannę Dołęgę, Weronikę Orzechowską, Mikołaja Lewalskiego i Wojciecha Zejdę. Bilety w cenie 8 złotych można kupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed seansami lub przez portal bilety24.pl. 

baner promujący Klub filmowy Kosmos

 

Program obecnej edycji Kosmosu podzielony jest na trzy kategorie: „Gatunkowa Supernowa”, czyli świeże, nietypowe i intrygujące kino gatunkowe, „Nasz Wszechświat”, zawierający nagradzane filmy dokumentalne z całego świata oraz „Na Ziemi” – kategoria, w której znajdują się produkcje, które z zaangażowaniem i wrażliwością przyglądają się różnym ważnym tematom.

Właśnie dlatego 3 lutego rozpoczniemy naprawdę z wysokiego „C”. Podczas Klubu Filmowego Kosmos będzie można obejrzeć, klasyfikowany jako horror,  „Midsommar. W biały dzień”, opowiadający o młodziej parze, która w czasie wakacji odwiedza odizolowaną od świata szwedzką wioskę. Poznaje przy tym ekscentryczne, miejscowe tradycje, które mogą doprowadzić do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. W następnym tygodniu natomiast (tj. 10.02) obejrzymy film „Tylko kochankowie przeżyją” kultowego już reżysera, Jima Jarmusha. Pokaże nam on historię krwiopijców, którzy w towarzystwie małych problemów, będą odbudowywali swój związek sprzed lat. W trzecim tygodniu lutego Kosmos zaserwuje widzom francuski dramat historyczny „Stracone złudzenia” (17.02), zdobywcę 7 nagród Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Film opowie o upadku młodego mężczyzny, który marzył o pisarskiej karierze, a zostaje dziennikarzem. Luty zamknie nominowany do tegorocznego Oscara film „Blisko”, który swoją polską premierę będzie miał tydzień przed projekcją na Oruni. Jest to opowieść o nietypowej przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców.

Marzec otwiera „Projekt Floryda” (3.03), laureat 13 różnych nagród, a także produkcja nominowana do Oscara w 2018 r. w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy (za rolę Willema Dafoe). Jest to dramat opowiadający o losach sześcioletniej rozrabiaki Moonee i jej zbuntowanej matki Halley, które żyją w motelu na obrzeżach Disneylandu. Tydzień później (10.03) w programie Kosmosu western o poszukiwaniu miłości życia „Slow West”, a dwa tygodnie później – 17 marca – mocny film „Nitram”. Prezentuje on losy młodego chłopaka, dokonującego największej masakry w historii Australii. 24 marca pokazany zostanie film „Ja, Daniel Blake”, zdobywca Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Jest to historia stolarza, który po wypadku potrzebuje opieki, a gdy poznaje samotną matkę w podobnej sytuacji, bierze sprawy w swoje ręce. Marzec zamknie polski dokument „Lombard” z 2022 roku, który zaskakuje humorem. Opowiada o Joli i Wieśku, którzy próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek.

Trzy kwietniowe filmy to: „W pętli ryzyka i fantazji” (14 kwietnia,) „Czerwony żółw” (21 kwietnia) i „Zagubieni” (28 kwietnia). Pierwszy to japoński melodramat, który opowiada o losach trzech kobiet, których życie toczy się inaczej, niż to zaplanowały. „Czerwony żółw” zaś to nominowana do Oscara w 2017 roku wyjątkowa i bardzo wymowna animacja, w którym nie pada… żadne słowo. Według niektórych, jest to jednak jedna z najlepszych animacji, jakie powstały w historii. Tegoroczny Kosmos zamknie film „Zagubieni”, czeska produkcja łącząca w sobie cechy komedii i dramatu. Pokazuje losy 90-letniej  papugi, Pana P, która należała niegdyś do francuskiego premiera Edouarda Daladiera, odpowiadającego za podpisanie układu monachijskiego. Tenże właśnie ptak zostaje porwany przez przechodzącego kryzys wieku średniego dziennikarza Pavela, co powoduje komplikacje życia obu istot. W 2017 roku film był czeskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Ta edycja Klubu Filmowego Kosmos, tak jak poprzednie, nawiązuje do tradycji oruńskiej kinematografii – otwartego w 1962 roku, a nieistniejącego już dziś kina Kosmos. Kino funkcjonowało przez ponad 30 lat przy ul. Jedności Robotniczej (dziś Trakt Św. Wojciecha). Koszt uczestnictwa w pojedynczym spotkaniu Klubu to 8 złotych. Bilety można zakupić w kasie Sceny Muzycznej GAK przed poszczególnymi seansami lub przez portal bilety24.pl. Szczegółowy repertuar, jak zawsze, można na bieżąco znaleźć na fanpage’u Sceny Muzycznej GAK na Facebooku lub w specjalnie przygotowanej grupie Klubu Kosmos.

 

PROGRAM:

  • 3.02. godz. 18.00 – „Midsommar. W biały dzień” /2019/ reż. Ari Aster
  • 10.02. godz. 18.00 – „Tylko kochankowie przeżyją” /2013/ reż. Jim Jarmusch
  • 17.02. godz. 18.00 – „Stracone złudzenia” /2021/ reż. Xawier Giannoli
  • 24.02. godz. 18.00 – „Blisko” /2022/ reż. Lukas Dhont
  • 3.03. godz. 18.00 – „The Florida Project” /2017/ reż. Sean Baker
  • 10.03. godz. 18.00 – „Slow West” /2015/ reż. John Maclean
  • 17.03. godz. 18.00 – „Nitram” /2021/ reż. Justin Kurzel
  • 24.03. godz. 18.00 – „Ja, Daniel Blake” /2016/ reż. Ken Loah
  • 31.03. godz. 18.00 – „Lombard” /2022/ reż. Łukasz Kowalski
  • 14.04. godz. 18.00 – „W pętli ryzyka i fantazji” /2021/ reż. Ryûsuke Hamaguchi
  • 21.04. godz. 18.00 – „Czerwony żółw” /2016/ reż. Michaël Dudok de Wit
  • 28.04. godz. 18.00 – „Zagubieni” /2015/ reż. Petr Zelenka