Link do opisu wydarzenia: Gdański Tydzień Zawodowca

Gdański Tydzień Zawodowca

Data: 31 marca - 5 kwietnia 2025 r.
Miejsce: Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Przed nami kolejna edycja Gdańskiego Tygodnia Zawodowca. W dniach 31 marca - 5 kwietnia publiczne szkoły branżowe zapraszają młodzież na dni otwarte, podczas których będzie można zapoznać się z ofertą edukacyjną, odwiedzić pracownie, porozmawiać z nauczycielami i uczniami. W sobotę, 5 kwietnia, odbędą się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych. Na końcu artykułu, do obejrzenia, rozmowa uczniów o tym, jaką szkołę wybrać i jak się do tego zabrać.

ZOBACZ, JAK UCZNIOWIE WYKONUJĄ RÓŻNE ZAWODY 

 
W Gdańsku w 2022 roku odbył się SkillsPoland, a rok później EuroSkills, czyli rywalizacja uczniów (od 18. roku życia) w różnych zawodach. Większości zaprezentowanych na powyższym filmiku zawodów można nauczyć się w gdańskich szkołach branżowych    

 

Gdański Tydzień Zawodowca

Tegoroczną edycję Gdańskiego Tygodnia Zawodowca zaplanowano w dniach 31 marca - 5 kwietnia (poniedziałek - sobota). Skierowany jest on, jak zawsze, do uczennic i uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych, którzy zastanawiają się nad wyborem szkoły średniej, oraz ich rodziców. 

W jego ramach odbędą się dni otwarte szkół

Harmonogram Dni Otwartych

31 marca, w godzinach 10.00-14.00

  • Zespół Szkół Samochodowych, ul. Elbląska 54/64;
  • SOiT Conradinum, ul. Piramowicza 1/2;
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 1, ul. Batorego 26.

1 kwietnia, w godzinach 10.00-14.00

  • Pomorskie Szkoły Rzemiosł im. Wiesława Szajdy, ul Sobieskiego 90;
  • Zespół Szkół Energetycznych, ul. Reja 25;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, ul. Smoleńska 5/7.

2 kwietnia, w godzinach 10.00-14.00

  • Zespół Szkół Morskich, ul. Wyzwolenia 8;
  • Zespół Szkół Architektoniczno-Projektowych, ul. Czyżewskiego 31;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, al. Hallera 16/18.

3 kwietnia, w godzinach 10.00-14.00

  • Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 25;
  • Zespół Szkół Łączności, ul. Podwale Staromiejskie 51/52;
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, al. Legionów 7.

4 kwietnia, w godzinach 10.00-14.00

  • Państwowe Szkoły Budownictwa, al. Grunwaldzka 238;
  • Szkoły Ekonomiczno-Handlowe, ul Seredyńskiego 1A;
  • Zespół Szkół Specjalnych nr 2, ul. Zgody II 6.

 

Na zdjęciu widać makijażystkę precyzyjnie malującą powieki kobiety z opaską na głowie, która ma zamknięte oczy i wygląda na zrelaksowaną. Ujęcie skupia się na twarzach obu kobiet, ukazując koncentrację i profesjonalizm podczas wykonywania makijażu.
Przed rokiem podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca w Zespole Szkół Kreowania Wizerunku ...
 
Na zdjęciu widać kobietę w wałkach na włosach, siedzącą przy stoliku z kosmetykami i lustrem, prawdopodobnie podczas przygotowań do stylizacji. W tle znajdują się inne osoby, które również biorą udział w zajęciach lub warsztatach związanych z kreowaniem wizerunku.
... odbyły się pokazy makijażu oraz układania fryzur
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl
Na zdjęciu widać grupę młodych ludzi w warsztacie samochodowym, gdzie unoszone są auta na podnośnikach. Uczestnicy, prawdopodobnie uczniowie podczas dnia otwartego, zwiedzają przestrzeń Zespołu Szkół Samochodowych.
Dzień otwarty w Zespole Szkół Samochodowych w ramach Gdańskiego Tygodnia Zawodowca 2024 podczas, którego odbyło się ...
 
Na zdjęciu widać nauczyciela w fartuchu technicznym, który prezentuje uczniom działanie panelu z instalacją elektryczną lub diagnostyczną. Grupa młodych ludzi uważnie słucha i obserwuje, prawdopodobnie podczas dnia otwartego w szkole technicznej o profilu motoryzacyjnym.
... m.in. oprowadzanie po szkolnych - samochodowych warsztatach
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

 

Czytaj także: Czytaj także: Uczniowski Okrągły Stół. O kolorze włosów, ubiorze, szkolnym stresie

Konsultacje i warsztaty

Podobnie jak w latach ubiegłych, w obchody Gdańskiego Tygodnia Zawodowca włącza się i tym razem Centrum Rozwoju Talentów, które wspiera młodzież i ich rodziców / opiekunów w wyborze szkoły średniej.

W tym roku Centrum Rozwoju Talentów zaprasza na:

  • Otwarte konsultacje z doradcą zawodowym, 1 kwietnia (wtorek), godz. 14.00-17.00

Centrum zaprasza uczniów i uczennice klas ósmych, wraz z rodzicami, na indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym. Podczas spotkania specjaliści odpowiedzą na pytania dotyczące wyboru ścieżki edukacji i przeprowadzą podstawową rozmowę doradczą. Możliwe będzie również ustalenie terminu kolejnej konsultacji. Te odbywają się w formie otwartej. W tym dniu nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja, ale należy liczyć się z ewentualnym około 30-minutowym oczekiwaniem.

  • Warsztaty dla ósmoklasistek i ósmoklasistów - „Muszę wybrać szkołę, tylko jaką?”, 2 kwietnia (środa), godz. 15.30-17.30

Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Jaki profil, jaki zawód? Wybór szkoły i klasy to ważna i wcale nie taka łatwa decyzja. Dlatego Centrum Rozwoju Talentów przychodzi z pomocą i zaprasza na warsztaty tych, którzy jeszcze nie wiedzą, w jakim kierunku pójść. Uczestnicy zdobędą wiedzę o możliwościach edukacyjnych, rodzajach szkół i rekrutacji. Dowiedzą się, co jest ważne i co brać pod uwagę przy wyborze. Nie zapomniano też o podkreśleniu mocnych stron i talentów. Młodzież otrzyma "pigułkę" ważnych informacji, którą powinna posiadać przed podjęciem decyzji o dalszym kształceniu.

Warsztaty skierowane są do uczniów i uczennic klas ósmych. Zapisu musi jednak dokonać rodzic lub opiekun prawny.

Ważne: organizatorzy zapraszają osoby, które nie uczestniczyły w zajęciach grupowych w Centrum Rozwoju Talentów - ze względu na powtórzenie treści. Więcej informacji na stronie www.centrumtalentow.pl.

  • Webinarium dla rodziców „Moje dziecko wybiera szkołę - co warto wiedzieć?”, 3 kwietnia (czwartek), godz. 16.30-17.30

To spotkanie dla rodziców i opiekunów, dotyczące wsparcia młodzieży w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Zainteresowani dostaną niezbędne informacje, które pozwolą pomóc ósmoklasistom i ósmoklasistkom zarówno w wyborze odpowiedniej szkoły, jak i w formalnym procesie rekrutacji.

Podczas webinarium będzie mowa o:
- emocjach dziecka oraz jego rodziny w okresie przygotowań do egzaminu i rekrutacji
- znaczeniu predyspozycji i zainteresowań zawodowych w wyborze szkoły
- harmonogramie czynności w postępowaniu rekrutacyjnym, kryteriach i regulaminach
- ścieżce rozwoju po szkole ponadpodstawowej

Na webinarium obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Więcej informacji na stronie www.centrumtalentow.pl.

Czytaj także: Czytaj także: Finlandia, AI i inne, czyli konferencja o szkole przyszłości w praktyce

Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych

Na zakończenie Gdańskiego Tygodnia Zawodowca - w sobotę, 5 kwietnia, w godzinach 10.00-15.00 - odbędą się Gdańskie Targi Szkół Ponadpodstawowych. Miejsce: AmberExpo, ul. Żaglowa 11, hala C. Wstęp wolny.

Wydarzenie skierowane jest do uczniów klas siódmych i ósmych oraz ich rodziców / opiekunów. Celem targów jest zapoznanie młodzieży z ofertą gdańskich szkół ponadpodstawowych i wsparcie w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

Podczas Targów swoją ofertę zaprezentuje 15 zespołów szkół zawodowych (technika i szkoły branżowe I stopnia) oraz 19 liceów ogólnokształcących.

W specjalnej strefie doradztwa będzie możliwość rozmowy z doradcami zawodowymi z gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych i Centrum Rozwoju Talentów.

Na stoisku informacyjnym Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku będzie można zapoznać się z zasadami tegorocznej rekrutacji.

Mapka Targów Szkół Ponadpodstawowych
Mapka Targów Szkół Ponadpodstawowych
mat. UMG

Mapka Targów Szkół Ponadpodstawowych - wersja pdf do pobrania 

 

Jaką szkołę wybrać, jak się do tego zabrać - radzą uczniowie szkół ponadpodstawowych

Podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca, w 2023 roku, odbyła się debata uczniów szkół ponadpodstawowych na temat wyzwań związanych z wyborem szkoły średniej. Weronika i Kacper z Technikum Ekonomiczno-Handlowego, Celina i Paweł z VI LO, Hubert z Technikum Łączności, Oskar z I LO odpowiadali na pytania prowadzącego spotkanie i zebranych na sali ośmioklasistów.

Czym się kierowaliście wybierając szkołę? - pytał prowadzący.

- Kierowałam się swoimi umiejętnościami i hobby. Bardzo lubię matematykę - mówiła Weronika.

- Mama mi doradziła - to Kacper.

Podczas spotkania była też mowa o wielu innych kwestiach, np. o zmianie szkoły.

- Ja zmieniłam szkołę. Bardzo demonizujemy zmienianie szkoły czy profili, a to wcale nie jest straszne - zaznaczyła Celina. - Nie bałam się zmiany, po prostu tego potrzebowałam. Czułam, że to co wybrałam nie jest dobre. Profil był dobry, ale miejsce nie. I teraz jest wszystko spoko. 

O tym, jakie osiągnięcia wpisywać w dokumentach.

- Jeżeli macie jakieś osiągnięcia, jakiekolwiek, na przykład taneczne w przedszkolu, to możecie to wpisać. Może się okazać, że zostanie to uznane - dodała Celina.

- Niech będzie dużo dokumentów. Niech mają co czytać w sekretariatach - śmiał się Paweł.

Była też rada dla rodziców.

- Nie podcinajcie dzieciom skrzydeł. Dawajcie im wolną rękę, nie mówcie im, że mają być lekarzami czy prawnikami, ponieważ dziecko będzie nieszczęśliwe, nie będzie sobie radziło w takiej szkole. Pozwalajcie dziecku realizować się, będziecie mieli wtedy z nimi dobre relacje - mówił Oskar, który dodał w stronę uczniów: - Walczcie o swoje.

Rozmowa uczniów do obejrzenia na poniższym filmie. Zaczyna się od 45 minuty 50 sekundy (45:50)

ZOBACZ ROZMOWĘ UCZNIÓW

 
Debata uczniów szkół ponadpodstawowych na temat wyzwań związanych z wyborem szkoły średniej odbyła się podczas Gdańskiego Tygodnia Zawodowca 2023. Debata zaczyna się od 45 minuty 50 sekundy (45:50)