100 artystów – dokładnie tyle liczy lista finalistów tegorocznej, szóstej już edycji festiwalu sitodruku Trisity. W pracowni sitodruku fundacji ~morze właśnie kończy się 3-tygodniowy etap realizacji prac z artystami z całej Polski. Efekty zobaczyć będzie można na największej w Polsce wystawie sitodruków. Jej uroczyste otwarcie już 25 października w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku.
Festiwal Sitodruku Trisity organizowany przez MORZE w partnerstwie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku to obecnie największe w Europie wydarzenie poświęcone sitodrukowi – jednej z tradycyjnych technik grafiki artystycznej, nazywanej również serigrafią.
Formuła wydarzenia w przeciwieństwie do klasycznych wystaw stawia na praktykę. Każdy z artystów własnoręcznie tworzy swoją pracę sitodrukową podczas Festiwalu. Wybór finalistów poprzedzony jest otwartym naborem projektów, a wyłoniona przez Jury setka jest zapraszana do Trójmiasta, aby tam, w pracowni sity.studio prowadzonej przez MORZE, zrealizować swój sitodruk. Etap warsztatowy trwa kilka tygodni, a jego zwieńczenie to finałowa kolekcja prac prezentowana w formie wystawy.
Co zobaczymy na wystawie? Różnorodność!
W festiwalu udział biorą twórcy wizualni – niezależnie od stażu, obranej tematyki czy dziedziny twórczej, w jakiej się specjalizują. Są to malarze, ilustratorki, projektanci graficzni, rysowniczki, fotografowie, twórcy i twórczynie wywodzące się ze sceny graffiti czy street art, a także akademicy i studenci uczelni artystycznych z różnych regionów Polski.
Tematyka prac jest dowolna, a jedyne ograniczenie (poza techniką realizacji, czyli sitodrukiem) to kolory. Sztandarową zasadą festiwalu jest realizacja prac w maksymalnie dwóch z trzech kolorów odgórnie wybranych dla każdej edycji. Dla szóstej odsłony festiwalu są to: grafitowy granat, świetlisty pomarańcz i szary błękit.
– Takie rozwiązanie z jednej strony uspójnia prace i ich finalną ekspozycję, a z drugiej – stanowi swojego rodzaju wyzwanie, z którym artyści muszą poradzić sobie na własny, często bardzo kreatywny i związany z ich macierzystą specjalizacją twórczą sposób – dodaje Mateusz Żywicki. – Doświadczenie płynące z poprzednich edycji festiwalu pokazuje, że efekty tych zmagań są interesujące, szczególnie pośród artystów, którzy na co dzień tworzą w zupełnie innych barwach. To, na ile sposobów można wykorzystać tylko trzy farby, robi wrażenie. Zwłaszcza, gdy ogląda się to w zestawieniu 100 różnych prac.
Finał festiwalu, czyli wernisaż wystawy, odbędzie się w piątek 25 października 2024 roku w Zbrojowni Sztuki przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zobaczymy na nim wszystkie 100 różnorodnych prac sitodrukowych!