Link do opisu wydarzenia: Festiwal Organy Plus

Festiwal Organy Plus

Data: 7 - 16 października 2022 r.
Miejsce: Kościół św. Trójcy, kościół pw. Św. Jana Bosko, Gdańsk
Wstęp: Bilety na pojedynczy koncert: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł. Do nabycia poprzez e-bilet.pl lub stacjonarnie na godzinę przed koncertem.
Organizator: Festiwal Organy Plus

Szczegóły wydarzenia

Po sukcesie wiosennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© 2022 poświęconej wyłącznie dziełom sakralnym Stanisława Moniuszki w 150 rocznicę śmierci polskiego kompozytora, organizatorzy wracają do „tradycyjnego” repertuaru festiwalowego czyli...nieznanej lub mało znanej twórczości organowej z różnych regionów Europy w gwiazdorskim wykonaniu na instrumentach, których walory brzmieniowe nie raz już nas zaskoczyły i oczarowały. Przed nami dużo premier i debiutów w trakcie sześciu tematycznych koncertów jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+© w dniach 7–16 października 2022.

baner promujący Festiwal Organy Plus

 

Jesienny festiwal zainauguruje koncertem organisty Pietera Dirksena, holenderskiego wirtuoza siedemnastowiecznej muzyki klawiszowej, najwybitniejszego obecnie znawcy muzyki Dietricha Buxtehudego. W trakcie koncertu zatytułowanego po prostu + Buxtehude, który odbędzie się tradycyjnie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w piątek 7 października o godz. 19.15 oprócz dzieł organowych tego duńskiego kompozytora w mistrzowskim wykonaniu posłuchamy również dzieł kameralnych z kręgu tego kompozytora, do wykonania których artysta zaprosił wybitną holenderską skrzypaczkę Quirine van Hoek . Artyści wystąpią razem w Polsce po raz pierwszy – to nie lada gratka dla wszystkich miłośników monumentalnej północno-europejskiej kultury organowej i mistrzowskiej gry holenderskiego wirtuoza.

W sobotę 8 października o godz. 19.15 ponownie we franciszkańskim kościele Św. Trójcy z luterańskiej północy przeniesiemy się do arcykatolickiego cesarstwa habsburgów, z siedemnastego do osiemnastego stulecia, z potężnych brzmień stilus fantasticus i delikatnych kameralnych koronek muzycznych w stile concertato do błyszczących brzmień zespołu trębaczy i smyczków mających uświetnić uroczystości cesarskie. W premierowym programie pod nazwą + Tubicinatores et Arcus czyli Trębacze i Smyczkowcy, gdański zespół Pawła Hulisza Tubicinatores Gedanenses oraz zaproszeni goście zaprezentują uroczystą muzykę dworu wiedeńskiego. Zapowiada się królewska, ba... cesarska uczta muzyczna.

Pozostając w kręgu muzyki niemieckojęzycznej pierwszy festiwalowy weekend zamkniety zostanie w niedzielę 9 października o godz. 15.30 również w kościele Św. Trójcy autorskim recitalem jednego z najwybitniejszych europejskich śpiewaków zajmujących się muzyką dawną – Georga Poplutza. Wielokrotnie nagradzany najważniejszymi europejskimi nagrodami muzycznymi tenor powraca na nasz festiwal w autorskim programie o tematyce biblijnej pt. + Z Babilonu do Jerozolimy, w którym przedstawi muzycznie drogę Narodu Wybranego, czyli przejście z krainy potępionych do Ziemi Obiecanej. W tej muzycznej podróży obejmującej aż trzy stulecia muzyki towarzyszyć mu będzie niemiecki wirtuoz organów - Jürgen Banholzer.

Drugi weekend festiwalu ORGANy PLUS+2022: JESIEŃ to czas na prezentację kompozycji autorów czeskich, niemieckich, hiszpańskich i portugalskich. Rozpoczniemy w piątek 14 października o godz. 19.30 wyjątkowo w salezjańskim kościele pw. Św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni koncertem pt. + Brahms. Organowe chorały z ostatniego opusu niemieckiego romantyka Johannesa Brahmsa będą kontrapunktowane pieśniami biblijnymi z op. 99, jednego z ostatnich dzieł czeskiego autora Antonína Leopolda Dvořáka. Zaprezentuje je organista słynnej gotyckiej katedry Münster w Bazylei oraz profesor Akademii Muzycznej w Insbrucku – Andreas Liebig wraz ze szwajcarską sopranistką Gudrun Sidonie Otto (Szwajcaria). Wszystko to w 125 rocznicę śmierci niemieckiego klasyka dzięki wsparciu Ambasady Szwajcarii w Polsce.

Po tym romantycznym preludium w trakcie kolejnego koncertu cofniemy się dokładnie 200 lat wstecz. Georg Muffat (1653–1704) był w swoim czasie uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków europejskich. Podróżując po całej Europie poznał dogłębnie panujące wtedy style, które w niezwykły sposób przekształcał w swoich kompozycjach tworząc unikalny konglomerat paneuropejskiej muzyki drugiej połowy siedemnastego stulecia. Sięgając do tego skarbca natrafimy na wszystko to, co najlepsze i najbardziej charakterystyczne w ówczesnym świecie muzycznym. W sobotę 15 października we franciszkańskim kościele Św. Trójcy o godz. 19.15 w trakcie monograficznego koncertu pt. + Muffat przedstawimy Państwu dwa oblicza tego kompozytora – twórczość organową zaprezentuje amerykański organista, profesor University of Notre Dame – Olukola Owalabi, natomiast kompozycje instrumentalne zagra dla Państwa znany gdański zespół Goldberg Baroque Ensemble.

Wielki finał będzie w tym roku miał bardzo egzotyczną oprawę. W niedzielę 16 października o godz. 15.30 we franciszkańskim kościele Św. Trójcy po raz pierwszy w Polsce wystąpią hiszpańscy artyści – grający na organach Andrés Cea Galán oraz cynkista Manuel Pascual. Iberyjska muzyka barokowa jest bardzo specyficzna, wymaga dość specyficznego instrumentarium. Przekonamy się, czy wielkie organy Mertena Friese z dziewięcioma głosami językowymi sprostają zadaniu przeniesienia nas na drugi koniec Europy i pozwolą poczuć żar i emocje południowej Europy, podczas gdy na zewnątrz jesienna szaruga.