Link do opisu wydarzenia: Zjednoczone stany solidarności

Zjednoczone stany solidarności

Data: 31 sierpnia 2024 r.
Godzina: 12:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Tradycją się stało, że 31 sierpnia ukwiecamy historyczną stoczniową Bramę nr 2, a później otwieramy ją na oścież na wspomnienie wydarzeń z Sierpnia ’80. W tym roku do wspólnego świętowania zaprosiliśmy również tancerki i tancerzy oraz muzyków, a ci wyrażą, czym jest dla nich wolność, oddadzą hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do zmiany ustrojowej w Polsce i do dziś pozostają ogromną inspiracją do działania w dobrej wierze.

Nim wybije godzina 12, wspólnie ukwiecimy Bramę nr 2, tak jak robili to gdańszczanie i turyści w sierpniu 1980 roku, gdy przez osiemnaście strajkowych dni przychodzili na plac, żeby moralnie wspierać strajkujących.

Głos zabiorą:

Lech Wałęsa - przywódca strajku w Sierpniu ’80, pierwszy prezydent RP wybrany w powszechnych wyborach
Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska
Basil Kerski - dyrektor ECS

Po wspólnotowym otwarciu Bramy nr 2 dajmy poprowadzić się tancerkom i tancerzom. Zjednoczone stany solidarności to manifestacja pokolenia, które urodziło się już w wolnej Polsce.

– Symbolicznie chcemy uczcić pamięć ludzi i wydarzeń sierpnia 1980, które są ogromną inspiracją do kultywowania dobrych praktyk, że jako społeczeństwo byliśmy zdolni się zjednoczyć – mówi Agnieszka Jachym, reżyserka spektaklu. – Ożywiając przestrzeń wokół ECS, performerki i performerzy stworzą swoisty akt wolności. W oparciu o dialog społeczny spróbujemy ucieleśnić ideę solidarności międzyludzkiej, a widz podążając za nami będzie decydował, jak ją zobaczy, wszak „chcemy być sobą” i decydować o swoim losie.

Agnieszka Jachym - Tancerka, choreografka. Po uzyskaniu dyplomu zawodowej tancerki (2012), tańczyła w Temporaere Theater (Berlin), Stadttheater Giessen (Giessen) i  Polskim Teatrze Tańca (Poznań). W 2018 roku odbyła się premiera jej spektaklu teatru tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima. Od trzech lat współpracuje z Sasha Waltz & Guests (In C, SYM-PHONIE MMXX, Kreatur). Otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa na realizację spektaklu „GŁODNI”, którego premiera odbyła się w Teatrze Łaźnia Nowa (2022).

Twórcy spektaklu teatru tańca:
reżyseria: Agnieszka Jachym
choreografia:  Agnieszka Jachym wraz z performerkami i performerami
wykonanie: Tatiana Dziewanowska, Natalia Filowiat, Jori Gerula, Artur Grabarczyk, Agata Jędrzejczak, Magdalena Kowala, Paweł Kozłowski, Jarema Eliasz Serafin, Szymon Walawender, Marta Wołowiec, Anna Zglenicka
kostiumy i rekwizyty: Magdalena Wolak

Muzyka na żywo:
Krzysztof Hadrych - gitara, elektronika
Dominika Korzeniecka - perkusja
Jacek Prościński - perkusja, elektronika

Partnerem wydarzenia jest NOMUS – Nowe Muzeum Sztuki, dział Muzeum Narodowego w Gdańsku
   

Miejsce