Link do opisu wydarzenia: X Koncert Charytatywny "Muzyka Czyni Cuda"

X Koncert Charytatywny „Muzyka Czyni Cuda” – Radvanovsky, Beczała, Schrott

Data: 15 listopada 2024 r.
Godzina: 19:00
Miejsce: Polska Filharmonia Bałtycka ul. Ołowianka 1, Gdańsk
Wstęp: Bilety 106,50 - 363 zł
Organizator: Polska Filharmonia Bałtycka

Szczegóły wydarzenia

Orkiestra PFB
Gianluca Marciano – dyrygent
Sondra Radvanovsky – sopran
Piotr Beczała – tenor
Erwin Schrott – bas-baryton

W programie koncertowa wersja opery Tosca Giacomo Pucciniego [120']

Bilety

Sondra Radvanovsky - Światowej sławy śpiewaczka, specjalizuje się w wykonawstwie włoskich dzieł operowych pochodzących z XIX wieku. W trakcie swojej owocnej kariery występowała na wielu znaczących estradach muzycznych, takich jak Royal Opera House w Londynie, słynna włoska La Scala, Wiener Staatsoper, Opéra national de Paris czy opery w San Francisco, Chicago i Los Angeles. Radvanovsky stała się rozpoznawalna dzięki niesamowitej barwie głosu, głębokiemu vibrato oraz ponadprzeciętnej ekspresji. Muzyczny talent, odpowiednia technika oraz warunki głosowe składają się na niezwykłą wszechstronność i elastyczność sopranistki, która potrafi idealnie wykonać wiele wymagających partii. Śpiewaczkę pokochała nie tylko publiczność, lecz także krytycy muzyczni, o czym świadczą pozytywne recenzje opublikowane w takich tytułach, jak The New York Times, The Times oraz The San Francisco Chronicle.

Piotr Beczała - Jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich śpiewaków na świecie, laureat operowego Oscara, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracuje z teatrami i operami w całej Europie i za Oceanem. Regularnie koncertuje na najważniejszych międzynarodowych festiwalach: Salzburg Festival, Vienna Festival Weeks, Vienna Klangbogen Festival, Styriarte Graz, Bad Kissingen Festival, Zurich Festival, Lucerne Festival, Montpellier Festival, Festival de Saint Denis. Na najsłynniejszych scenach operowych występuje zarówno jako śpiewak, jak i ambasador kultury polskiej – to dzięki jego inicjatywie doszło do wystawienia Halki Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien.
Piotr Beczała był wielokrotnie wyróżniany najbardziej prestiżowymi nagrodami świata opery, w tym statuetką International Opera Award (2018), Europejską Nagrodą Kulturalną Taurus Kammersänger opery wiedeńskiej (2019). Na rodzimym gruncie otrzymał m.in. Fryderyka w kategorii Artysta Roku 2014. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2018).

Erwin Schrott - Jeden z najbardziej fascynujących śpiewaków naszych czasów, powszechnie uważany za najlepszego interpretatora wielkich ról Mozarta: Don Giovanniego, Leporella i Figara. Artysta od lat występuje w najbardziej znanych na świecie teatrach operowych, takich jak La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera, Opéra National de Paris, Washington National Opera, Vienna State Opera, Teatro Colón w Buenos Aires, Royal Opera House Covent Garden, Maggio Musicale Fiorentino, Hamburg State Opera, Théâtre Royal de La Monnaie w Brukseli, Teatro Comunale di Firenze, Teatro Carlo Felice w Genui i wiele innych.
Muzyką zajmuje się już od 46 lat. Już jako sześciolatek rozpoczął naukę solfeżu i gry na fortepianie. W wieku 22 lat zadebiutował w operze w Montevideo, po czym otrzymał stypendium na studia we Włoszech. Sporadycznie występuje również z repertuarem rozrywkowym, prezentując m.in. tanga i samby. Wykonuje utwory w różnych językach, a nauka ich to jedna z jego pasji. W 2011 roku został laureatem nagrody Echo, europejskiego odpowiednika nagrody Grammy. Hołdem dla kultury swojej ojczyzny, Urugwaju, jest jego album Rojotango – muzyczna podróż w świat latynoskiego tanga.

Gianluca Marciano - Główny dyrygent Orchestra della Magna Grecia w Taranto i Materze (Włochy), dyrektor artystyczny festiwalu Al Bustan oraz Chelsea Opera Group, doceniony przez Sunday Times za teatralne i idiomatyczne dyrygowanie. Pochodzi z Lerici. Zadebiutował w 2006 roku w Chorwackim Teatrze Narodowym w Zagrzebiu. Od tego momentu do dziś trwa jego stała współpraca z teatrami operowymi w Oviedo, Mińsku i Lublanie, a także w Wielkiej Brytanii (English National Opera, Opera w Grange Park, Opera Szkocka, Opera North i Festiwal Operowy w Longborough).
W trakcie swojej kariery Marcianò z powodzeniem współpracował z większością najwybitniejszych muzyków naszych czasów, wśród których znaleźli się m.in.: Sir Bryn Terfel, Thomas Hampson, Elina Garanča, Sumi Jo, Joseph Calleja, Simon Keenlyside, Sondra Radvanovsky, Olga Peretyatko, Danielle De Niese, Gautier Capuçon, Renaud Capuçon, Arabella Steinbacher i wielu, wielu innych. Dyrygował m.in. w Royal Philharmonic Orchestra, Hallé Orchestra, English Chamber Orchestra, Polish Chamber Orchestra, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a także w Tbilisi, Moskwie, Pekinie czy Tokio.

Współorganizacja: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chirurgicznie Chorym

Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na cel charytatywny Stowarzyszenia.

Sondra Radvanovsky, fot. Michael Cooper

Miejsce