Link do opisu wydarzenia: Wystawa prac Antoniny Lorek

Wystawa prac Antoniny Lorek "Chciałoby mi się tańczyć"

Data: 22 października 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Gdańsk Miasto Literatury ul. Długa 35, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Gdańsk Miasto Literatury

Szczegóły wydarzenia

Gdańsk Miasto Literatury zaprasza na wystawę prac Antoniny Lorek. „Chciałoby mi się tańczyć”. Projekt, który powstał w oparciu o zebrane na podstawie wnikliwej lektury Thermidora dane liczbowe, składa się z ośmiu obiektów stanowiących próbę tłumaczenia tekstu Stanisławy Przybyszewskiej na „język rzeźby”.

Na podstawie wielorazowej lektury niedokończonego dramatu Przybyszewskiej polegającej nie tylko na przeniknięciu treści, ale również na rozpoznaniu i zliczeniu poszczególnych składających się na nią elementów (opisów ruchu, tonu głosu, sposobu i kierunku wyrażania opinii przez bohaterów) artystka stworzyła wykresy reprezentujące każdego z bohaterów sztuki z podziałem na poszczególne sceny. Wykresy te, zebrane w grupy również odpowiadające scenom posłużyły twórczyni do stworzenia kompozycji o pozornie abstrakcyjnym wyglądzie, w których zawarte są wszystkie najważniejsze, płynące z dramatu informacje. Ujednolicenie wyglądu prac – poprzez zastosowanie jednej techniki, jednego materiału i jednego koloru – służy jako środek pozwalający skupić się bezpośrednio na przekazie.
Po wernisażu zapraszamy na spotkanie „Duchowe światy Stasi. Metafizyka baraku”. Rozmowę z Anną Kaszubą-Dębską, autorką biografii pisarki, poprowadzi Barbara Piórkowska.

O projekcie:
Cykl wydarzeń wokół postaci Stanisławy Przybyszewskiej ma na celu przypomnienie dziedzictwa literackiego wybitnej pisarki, wizjonerki, fanatyczki Wielkiej Rewolucji Francuskiej, straumatyzowanej kobiety, mieszkanki Gdańska. Projekt finansowany ze środków Miasta Gdańska, organizowany przez Fundację Terytoria Książki, zainicjowała Barbara Piórkowska.

Antonina Lorek — urodzona w 1995 roku w Mikołowie. Mieszka i tworzy w Krakowie. Aktualnie doktorantka Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, realizuje projekt „Horror vacui. Wieloprzestrzenność w twórczości Stanisławy Przybyszewskiej”, w którym bada możliwość stworzenia uniwersalnego „języka rzeźby”, służącego do przekazywania treści literackich w pozaliteracki (wizualny, abstrakcyjny) sposób.

Miejsce