Link do opisu wydarzenia: Wystawa Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (KrizCruz)

Wystawa Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (KrizCruz)

Data: 28 kwietnia 2025 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Galeria ZPAP ul. Mariacka 46/47 w Gdańsku
Organizator: Związek Polskich Artystów i Plastyków Okręg Gdański

Szczegóły wydarzenia

W dniu 28 kwietnia 2025 r. o godz. 18.00 w Galerii ZPAP przy ul. Mariackiej 46/47 w Gdańsku zostanie otwarta  wystawa Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (KrizCruz) zatytułowana "1+1= więcej niż 2", połączona z jubileuszem 25-lecia twórczości artysty.

Wystawa czynna od 28.04-21.05.2024 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 11.00-17.00.

Kriz Cruz (Krzysztof Izdebski-Cruz, wł. Krzysztof Izdebski), ur. 1966 w Toruniu, artysta malarz, grafik, animator kultury. Działa w Polsce i za granicą, jest artystą zaliczanym do grona „Nowych Dawnych Mistrzów” – nieformalnej grupy współczesnych artystów figuratywnych, opisanych przez amerykańskiego krytyka sztuki profesora Donalda Kuspita (w jego książce „The End of Art”) i prezentowanych pierwotnie na wystawach: „California New Old Masters” – Hermosa Beach, Kalifornia, USA w „Nowi Dawni Mistrzowie/New Old Masters” – Gdańsk, Polska, na przełomie 2006/2007 r. oraz „NOM Invitational” – Nowy Jork, USA w roku 2010.

Termin "Nowi Dawni Mistrzowie” został stworzony i użyty po raz pierwszy przez światowej sławy nowojorskiego historyka, krytyka i teoretyka sztuki prof. Donalda B. Kuspita w książce wydanej w Wielkiej Brytanii przez Cambridge University Press w roku 2004 pod przewrotnym tytułem „Koniec sztuki” („The End of Art”). Kuspit nie postulował w niej jednak złożenia broni przez artystów i rezygnacji z uprawiania sztuki, a wręcz przeciwnie, apelował o jej silne przewietrzenie, czy odnowienie, poprzez połączenie we współczesnej sztuce tego, co dawne z tym, co najnowsze w jedną nową wartość. Jak pisał prof. Donald Kuspit dla magazynu ARTNET*: 'The New Old Masterism rematerializes and repersotnalizes art, hoping to restore it to the human and esthetic meaningfulness and integrity it once had.' tłum: „Styl Nowych Dawnych Mistrzów rematerializuje i personalizuje sztukę, mając nadzieję przywrócić jej ludzkie i estetyczne znaczenie oraz integralność, jaką niegdyś posiadała”.

Artysta ukończył studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom obronił w 1999 roku w pracowni ówczesnego rektora prof. Jerzego Krechowicza. W latach 1996-1998 był współwydawcą kwartalnika o sztuce PROJEKT, od 1999 do 2006 roku (dwie kadencje) – prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2004 do 2007 roku prezesem Pomorskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jako prezes Okręgu ZPAP w Gdańsku, w 2002 roku stał się inicjatorem i organizatorem Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego o charakterze ogólnopolskim, gdzie nagradzani są wybitni polscy malarze. W 2003 roku zainicjował kolejną cykliczną imprezę „Ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą twórczość nieżyjących, wybitnych artystów Wybrzeża. W latach 2005-2007 pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku odpowiedzialnego za sztukę współczesną. W 2006 roku zasłynął jako współorganizator i uczestnik głośnej wystawy sztuki współczesnej – Nowi Dawni Mistrzowie/New Old Masters, której kuratorem był wybitny nowojorski krytyk sztuki prof. Donald Kuspit. Międzynarodowa wystawa odbyła się w Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie (oddziale Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku) na przełomie 2006 i 2007 roku i prezentowała 111 dzieł 33 artystów z całego świata. W latach 2010-2015 roku Krzysztof Izdebski był członkiem władz głównych Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

Kriz Cruz vel Krzysztof Izdebski-Cruz mieszka i pracuje w Polsce (w Gdańsku oraz Sopocie), prezentował swoje prace na wielu wystawach w kraju i za granicą, zarówno indywidualnie jak i wspólnie z wybitnymi artystami współczesnymi, takimi jak np.: Igor Mitoraj, Odd Nerdrum, Steven Assael, Richard Estes, Vincent Desiderio, Don Eddy, czy F. Scott Hess. Artysta pracuje wraz z żoną i muzą Natalią Kruss i od 25 lat stanowią nierozłączny duet (nazywany przez niektórych Dynamic Duo) wyznając, że w ich związku 1+1 = więcej niż 2.

Kriz Cruz to pseudonim artystyczny, który powstał z połączenia dwóch pierwszych liter imienia i nazwiska artysty (Kr+Iz) oraz dodania rodowego nazwiska matki: Cruz. Artysta antydatuje obrazy o 100 lat, pomijając celowo ostatnie stulecie, jako czas stracony dla sztuki i świata. W wybranych obrazach nanosi inskrypcje jako wskazówki do rozkodowania zawartych treści, zamieszcza tajemnicze lub niekiedy zaskakujące przesłania.

Od 2016 roku Kriz Cruz pracuje również nad obrazami o tematyce sakralnej. Jego olejne dzieła B. Dorothea, Montoviensis, Reclusa 1347-1394 oraz Sanctus Adalbertus, Martyr 956-997 są stałym elementem wystroju wnętrza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Za swoje dokonania na polu odtworzeń malarskich w 2000 roku, w Millenium Gdańska artysta otrzymał medal w podziękowaniu z współpracę na rzecz rozwoju Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2004 roku otrzymał Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków a w 2005 roku z rąk Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

W 2006 roku był nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej jako pomysłodawca, współorganizator i uczestnik wystawy Nowi Dawni Mistrzowie/New Old Masters. W 2007 roku otrzymał Stypendium Twórcze od Marszałka Województwa Pomorskiego Jana Kozłowskiego, a w 2008 roku kolejne Stypendium Twórcze od prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

W 2010 roku Poczta Polska wydała kartę pocztową z odtworzonym przez artystę XV-wiecznym obrazem Oblężenie Malborka a kilka lat później w 2018 roku, znaczek pocztowy z wizerunkiem obrazu Krzysztofa Izdebskiego-Cruz B. Dorothea, Montoviensis, Reclusa 1347-1394.

Za swoją twórczość otrzymał w 2014 r. Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz w 2015 r. Nagrodę specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego „Za konsekwencję w posługiwaniu się tradycyjnym warsztatem malarskim i utrzymanie w swojej twórczości klasycznych rozwiązań kanonu piękna”.

Miejsce