Link do opisu wydarzenia: Wspólne czytanie z PSYjaciółmi św. Mikołaja

Wspólne czytanie z PSYjaciółmi św. Mikołaja

Data: 10 grudnia 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Jarmak Bożonarodzeniowy Targ Węglowy, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Czy słyszeliście już o PSIeniferach? Przed Wami jedyna taka okazja, by je poznać osobiście! Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku zaprasza na spotkanie z prawdziwymi PSYjaciółmi Świętego Mikołaja. Złotowłose goldeny wprowadzą nas w świąteczny nastrój już we wtorek 10 grudnia 2024 r. o godz 17:00.

- Będą nam towarzyszyć na Scenie Głównej Jarmarku Bożonarodzeniowego jarmarkowej scenie podczas wspólnego głośnego pieskiego czytania. Do wspólnego czytania zaproszą Was specjalnie przybyły na tę okazję z Krakowa poeta Jakub Kornhauser, Urszula Sikora, gdańska poetka nominowana do Nagrody Silesius (2024) za swój debiutancki tomik „Trzynasty miesiąc” oraz Marta Pilarska, księgarka i promotorka czytelnictwa z gdańskiej Księgarni Marpress. Rozpoczniemy od czytania książki „Lata z jamnikiem” autorstwa naszego krakowskiego gościa, a potem odczytamy wiersze i fragmenty innych utworów pisarzy i pisarek m.in. „Jak rozmawiać trzeba z psem” Jana Brzechwy, „Głaszcząc psa” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy „Psy” Juliana Tuwima. Każdy i każda z Was, kto zdecyduje się przeczytać pieski utwór na scenie będzie otrzyma od nas wybraną przez siebie książkę oraz będzie mógł liczyć na psielfie ze złotymi pomocnikami Świętego Mikołaja - zapraszają organizatorzy.

O książce „Lata z jamnikiem” - mówi Agnieszka Wolny-Hamkało
- Jeśli chcesz wiedzieć więcej o świecie i naprawdę COŚ PRZEŻYĆ, sięgnij po książkę Jakuba Kornhausera „Lata z jamnikiem”. Jej zbiorowy bohater to nie byle kto! Wielbiciel prostych przyjemności, wyznawca pralinek, psi Syzyf, który wciąż próbuje przekopać się do Chin, jednocześnie nasz pies i pan – pokazuje nam jak przeżyć: na basenie, na spacerze, w łóżku i na rękach. Okrutny świat może i czyha na niego za rogiem, ale i on ma oko na okrutny świat. „Lata z jamnikiem” to hołd dla być może najbardziej eleganckich i zabawnych stworzeń. Czytając tę książkę, można poczuć, że ktoś wpycha swój wąski nos w nieswoje sprawy, ale z jakiegoś powodu przynosi jednocześnie pokój na Ziemię. Oby wreszcie przyniósł.

Jakub Kornhauser (1984) – poeta, eseista, tłumacz, redaktor, literaturoznawca. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt na Wydziale Filologicznym UJ. Opublikował książki poetyckie: „Niebezpieczny paragraf” (2007), „Niejasne istnienia” (2009), „Drożdżownia” (2015), „Dziewięć dni w ścianie” (2019), „Krwotoki i wiewiórki” (2021), „Brzydko tną twoje noże?” (2021), „In amplexu” (2022). Autor i redaktor kilkunastu monografii naukowych, ostatnio „Niebezpieczne krajobrazy. Surrealizm i po surrealizmie” (2022), a także książek eseistycznych, ostatnio „Premie górskie najwyższej kategorii” (2020). Redaktor wielu antologii i opracowań, ostatnio wyboru poezji Mirona Białoszewskiego „Zaskok na uwięzi. Wiersze” (2022). Przekładał na polski m.in. książki Dumitru Crudu, Gherasima Luki, Henriego Michaux, Gellu Nauma, Miroljuba Todorovicia, ostatnio „kobalt” Claudiu Komartina (2022). Zastępca redaktora naczelnego czasopisma naukowego „Romanica Cracoviensia”, redaktor prowadzący czterech serii wydawniczych (awangarda/rewizje – Wydawnictwo UJ; Rumunia Dzisiaj – Universitas; wunderkamera – Instytut Mikołowski; Najnowsze Literatury Romańskie – scriptum). Laureat Nagrody

Miejsce