
Czytaj także: Czytaj także: Pierniczki, czekolada i kakao pod choinką z Banku Żywności. Ty też możesz pomóc
Jaki jest cel zbiórek żywności?
Według raportu Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (Poverty Watch) w 2023 roku około 2,5 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 522 tys. dzieci i 430 tys. seniorów. Produkty zebrane podczas Wielkanocnej Zbiórki Żywności trafią do rodzin wielodzietnych, seniorów, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów oraz wszystkich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej.
- Dzielenie się jedzeniem to piękny gest empatii i wsparcia dla tych, którzy tego potrzebują- mówi Beata Ciepła, prezeska Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. - Dzięki hojności darczyńców oraz współpracy z organizacjami pomocowymi, docieramy do osób w najtrudniejszej sytuacji i zapewniamy im niezbędne wsparcie. Każdy przekazany produkt to realna pomoc i dowód na to, że razem możemy przeciwdziałać niedożywieniu i wykluczeniu społecznemu.Jak można pomóc?
Podczas akcji wolontariusze będą zachęcać do wsparcia zbiórki. Darowizny będzie można przekazywać do specjalnie oznaczonych koszy ustawionych za linią kas. Szczególnie potrzebne są produkty o długim terminie przydatności, takie jak:
- mąka,
- makaron,
- ryż,
- kasza,
- konserwy,
- przetwory owocowe i warzywne,
- słodycze.
Lista sklepów uczestniczących w zbiórce
Zbiórka online – pomagaj z domu
Osoby, które nie mogą uczestniczyć w zbiórce stacjonarnej, mogą wesprzeć akcję poprzez charytatywny sklep online. Środki zebrane w ten sposób zostaną przeznaczone na zakup żywności dla osób w potrzebie.
Głównym partnerem Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest w tym roku marka Pudliszki, należąca do Kraft Heinz Polska. Firma przekazała darowiznę o wartości 500 tys. posiłków.