Link do opisu wydarzenia: Wernisaż Pawła Czekańskiego

Wernisaż Pawła Czekańskiego

Data: 18 października 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Laboartorium ul. Dokowa 1, Gdańsk
Organizator: Fundacja Wyspa Progress

Szczegóły wydarzenia

Fundacja Wyspa Progress jest partnerem projektu eUterus  w realizacji  wystawy indywidualnej Pawła Czekańskiego

4 VI 2023 roku, decyzją Rady Artystycznej Paweł Czekański został wytypowany do nagrody eUterusa w postaci wystawy indywidualnej. Ekspozycja Tyle lat męki i wszystko jak krew w piach jest realizacją nagrody podsumowującej pierwszą edycję wystawy Masa krytyczna, która odbyła się na terenie Stoczni Gdańskiej.

Zastanawiając się nad współczesnym sankcjonowaniem ikonografii można dojść do wniosku, iż jej wykuwanie osadza się na zupełnie innych zasadach, niż te, które obserwowaliśmy przed XX wiekiem. Medialno-rynkowe przewartościowania, których owoc i jego rozpoznawalność w dużej mierze staje się ekwiwalentem wydanej na niego sumy, w oparciu o towarzyszący nam od około 60 lat odrealniający wielogłos medialny, w dużej mierze ogranicza się do zróżnicowanych składowych reprezentujących nic innego jak produkt. Na ile jednak usankcjonowane obrazy pozostają jedynie produktowym wizerunkiem a na ile usiłują anektować rzeczywistość?

Marka, logotyp, konkretne przedmioty, jako bodźce wizualne, które poprzez chęć przynależności konsumentów i konsumentek do danej grupy społecznej samonapędzają ich popularność, stają się również wyrazicielami konkretnych idei. Niewątpliwie w ten dyskurs możemy wpisać plastikową słomkę, która stała się swojego rodzaju symbolem przyspieszenia i nowoczesności spod znaku kapitalizmu, czym sprawnie, w swojej twórczości operuje Paweł Czekański. Ten Wrocławski twórca instalacji niejednokrotnie sięga po zastane kulturowo wizerunki czerpiąc z ich kapitału symbolicznego, na potrzeby tworzenia ironicznych opowieści o niedoborach ludzkości.

Paweł Czekański - Urodzony w 1989 roku w Lublinie. Studia na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba, ukończone dyplomem w 2014 roku. Doktorat w 2023 roku. Od 2018 nauczyciel akademicki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki, ASP we Wrocławiu. Autor instalacji, rzeźb, filmów i fotografii. Prace pokazywane m. in. na wystawach w BWA Wrocław Główny, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Royal Scottish Academy w Edynburgu, Dishman Art Museum w Beaumont, USA, Galerii Rathaus Johannisthal w Berlinie. Nominowany do Nagrody Warto 2022 w kategorii sztuk wizualnych. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Miejsce