kurator, tekst: Marek Rogala
identyfikacja graficzna: Michał Pecko
„Możliwe, że przeszłość, teraźniejszość i przyszłość istnieją jednocześnie. Jeśli to prawda, każde istnienie traci możliwość przemiany swojego doświadczenia życia, a nieszczęście jest niejako nieuniknione. Uważam to za niezwykle oburzające. Czy nie trzymamy się wszyscy życia, wierząc w możliwą zmianę?”
Słowa Michała Algebry, stanowią punkt wyjścia wystawy, dotykają egzystencjalnego paradoksu i konfliktu między czasem a pragnieniem zmiany.
W pracach Algebry widzimy zmagania bohaterów uwikłanych w nieskończone cykle prób, błędów i upadków – współczesnych Syzyfów, obarczonych wyzwaniem poszukiwania sensu. Artysta, zainspirowany osobistą historią ojca i wspomnieniem pośrednio zatrzymanym w cykliczności pracy, prowadzi widza przez przestrzeń niepełnych zdań, przerwanych gestów. Obrazy i obiekty budują narrację opartą na procesach: z jednej strony przemijania, z drugiej niegasnącej nadziei na zmianę.
To opowieść o nieuchronnym zbliżeniu się do granic fizyczności, pamięci, ambicji, a także o wyczerpującym procesie, który nie prowadzi do żadnej oczywistej kulminacji – a jednak nie zatrzymuje się ani na chwilę. W ten sposób Michał Algebra oddaje w swoich pracach napięcie pomiędzy aktem tworzenia a trudem przetrwania; między wiarą w przyszłość a poczuciem utknięcia w nieskończoności teraźniejszości.
Jego wizja przypomina, że mimo przeciwności i poczucia bezcelowości, to właśnie w akcie trwania tkwi może najgłębszy, ludzki sens – wybór, aby dalej nieść swój ciężar, nawet gdy rezultat jest niepewny.
Michał Algebra, urodzony w 1989 roku w Rzeszowie jako Michał Szymończyk. Absolwent Akademii Morskiej w Gdyni o specjalności Elektronika Morska. W czasie rejsu na Polską Bazę Polarną Hornsund odkrył medium fotograficzne i niezrealizowaną wcześniej wrażliwość. Jedna z jego fotografii była prezentowana na orbicie Ziemi w ramach wystawy Portraits of Humanity w 2020 roku. Dwukrotny stypendysta kulturalny Miasta Gdańska, aktualnie fotografia jest dla niego tylko umowną nazwą na funkcjonowanie w przestrzeni wizualnej.
Praca artystyczna została zrealizowana dzięki Stypendium Kulturalnemu Miasta Gdańska.
Wystawa odbywa się w eskaem, miejscu działającym w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie. Tu powstają kulturalne kwadraty i pokazywana jest młoda sztuka.
Wystawę ofinansowano ze środków Miasta Gdańska.